Ulgi inwestycyjne w podatku gruntowym dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 1962 r.
w sprawie ulg inwestycyjnych w podatku gruntowym dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143, z 1956 r. Nr 55, poz. 251 i z 1957 r. Nr 32, poz. 140), art. 3 i art. 35 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61 i z 1960 r. Nr 51, poz. 300) oraz § 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 1956 r. w sprawie określenia zasad i trybu oraz organów właściwych do wydawania decyzji o umarzaniu oraz o udzielaniu ulg w spłacaniu należności przysługujących jednostkom budżetowym oraz państwowym instytucjom, przedsiębiorstwom i bankom (Dz. U. Nr 17, poz. 93) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, które z dochodów roku poprzedzającego rok podatkowy przeznaczą na fundusz zasobowy w środkach finansowych i rzeczowych więcej niż 10% dochodu ogólnego za tenże rok, przyznaje się w roku podatkowym ulgę inwestycyjną w podatku gruntowym na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Z ulgi inwestycyjnej w podatku gruntowym mogą korzystać te spółdzielnie produkcyjne, które – oprócz wymagania przewidzianego w § 1 – dokonują należnych odpisów amortyzacyjnych, prowadzą działalność zgodnie z zasadami statutowymi oraz prowadzą prawidłową gospodarkę finansową i rachunkowość.
§  3.
1.
Ulgę w podatku gruntowym przyznaje się w kwocie odpowiadającej wartości środków przeznaczonych na fundusz zasobowy, stanowiącej nadwyżkę ponad 10% dochodu ogólnego (§ 1), z tym że wysokość ulgi nie może przekraczać 30% kwoty wymiaru podatku gruntowego za dany rok podatkowy.
2.
Ulgę stosuje się przy poborze III raty podatku gruntowego w postaci odpisania kwoty ulgi w rachunkowości podatkowej.
§  4.
1.
W celu korzystania z ulgi spółdzielnia produkcyjna obowiązana jest złożyć odpowiedni wniosek do właściwego wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej najpóźniej w terminie do dnia 15 września roku podatkowego.
2.
Do wniosku spółdzielnia produkcyjna powinna załączyć wyciąg z materiałów bilansowych z roku poprzedzającego rok podatkowy stwierdzający:
1)
ogólną wartość środków finansowych i rzeczowych, przeznaczonych na fundusz zasobowy, a w tym:
a)
wysokość środków pieniężnych, odprowadzanych do Banku Rolnego na fundusz zasobowy,
b)
wysokość nakładów pieniężnych na inwestycje, dokonanych ze środków nie odprowadzanych do banku Rolnego (nakłady na poczet odpisów na fundusz zasobowy),
c)
wartość nakładów w naturze (własna robocizna, transport, materiały miejscowe), zakumulowanych w budowlach i innych środkach trwałych,
d)
wartość nakładów na przyrost zwierząt hodowlanych przeznaczonych na powiększenie stada podstawowego,
2)
wysokość dochodu ogólnego,
3)
wartość środków przeznaczonych na fundusz zasobowy, stanowiącą nadwyżkę ponad 10% dochodu ogólnego.
3.
Do wniosku (ust. 1) spółdzielnia produkcyjna powinna nadto załączyć:
1)
zaświadczenie powiatowego lub wojewódzkiego związku spółdzielni produkcyjnych stwierdzające, że spółdzielnia przestrzega postanowień statutu oraz prowadzi prawidłową gospodarkę finansową i rachunkowość,
2)
zaświadczenie właściwej powiatowej placówki Banku Rolnego stwierdzające:
a)
że spółdzielnia odprowadziła do Banku należne odpisy amortyzacyjne,
b)
wysokość przypadających do odprowadzenia i odprowadzonych do Banku środków pieniężnych z tytułu odpisu dochodu ogólnego na fundusz zasobowy oraz
c)
że przytoczone przez spółdzielnię we wniosku dane (ust. 2) zgodne są z jej rachunkowością i bilansem.
§  5.
Za rok podatkowy 1962 ulga inwestycyjna może być udzielona także wtedy, gdy spółdzielnia produkcyjna przy podziale dochodu ogólnego za 1961 r. nie przeznaczyła ponad 10% tego dochodu na fundusz zasobowy, ale uczyniła to przy podziale dochodu za 1962 r.
§  6.
Jeżeli spółdzielnia produkcyjna przy podziale dochodu za rok 1961 lub 1962 przeznaczy na fundusz zasobowy środki finansowe i rzeczowe w wysokości przekraczającej 20% dochodu ogólnego, wówczas ulga inwestycyjna za rok podatkowy 1962 może być przyznana do wysokości 50% wymiaru podatku za ten rok.
§  7.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 6 maja 1960 r. w sprawie ulg w podatku gruntowym oraz w spłacaniu należności Państwowego Funduszu Ziemi z tytułu inwestycji dokonywanych w gospodarstwach rolnych, położonych na niektórych obszarach kraju (Monitor Polski z 1960 r. Nr 44, poz. 212 i z 1961 r. Nr 66, poz. 284), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3 ust. 7 liczbę "30.000" zastępuje się liczbą "50.000",
2)
w § 7:
a)
ust. 1 wyrazy "Rolniczym spółdzielniom produkcyjnym" zastępuje się wyrazami "Kółkom rolniczym oraz ośrodkom rolnym tych kółek", a wyrazy "z gospodarstwem spółdzielczym" – wyrazami "z gospodarstwem kółka rolniczego lub ośrodka rolnego kółka",
b)
ust. 2 wyrazy "przez spółdzielnię" zastępuje się wyrazami "przez kółko rolnicze lub ośrodek rolny tego kółka", a wyraz "spółdzielni" zastępuje się wyrazami "kółka rolniczego lub ośrodka rolnego tego kółka",
c)
ust. 3 wyrazy "członków spółdzielni" zastępuje się wyrazami "członków kółka rolniczego",
d)
ust. 4 wyrazy "rolnicza spółdzielnia produkcyjna" zastępuje się wyrazami "kółko rolnicze lub ośrodek rolny kółka",
e)
ust. 6 wyrazy "z gospodarstwem spółdzielczym" zastępuje się wyrazami "z gospodarstwem kółka rolniczego lub ośrodka rolnego kółka",
f)
ust. 9 wyraz "spółdzielni" zastępuje się wyrazami "kółku rolniczemu lub ośrodkowi rolnemu kółka",
g)
ust. 10 wyrazy "spółdzielnia produkcyjna" zastępuje się wyrazami "kółko rolnicze lub ośrodek rolny kółka",
h)
ust. 11 wyrazy "spółdzielni" zastępuje się odpowiednio wyrazami "kółku rolniczemu lub ośrodkowi rolnemu kółka" oraz – "kółek rolniczych lub ośrodków rolnych kółek",
i)
ust. 12 wyrazy "do spółdzielni produkcyjnych" zastępuje się wyrazami "do kółek rolniczych i ich ośrodków rolnych", zaś wyrazy "spółdzielnia" i "spółdzielnię" zastępuje się wyrazami "kółko rolnicze lub ośrodek rolny kółka",
j)
po ust. 5 dodaje się nowy ust. 6 w brzmieniu:

"6. Przy podejmowaniu inwestycji ze środków Funduszu Rozwoju Rolnictwa do sumy własnych nakładów inwestycyjnych, o których mowa w ust. 2, 3 i 5, nie wlicza się środków wniesionych przez kółka rolnicze i ośrodki rolne na ten fundusz.",

k)
dotychczasowe ust. 6–12 otrzymują kolejną numerację 7–13.
§  8.
Ulgi w podatku gruntowym udzielone rolniczym spółdzielniom produkcyjnym na podstawie § 7 zarządzenia Ministra Finansów wymienionego w § 7 zachowują moc do czasu ich wygaśnięcia w granicach ustalonych prawomocnymi decyzjami organów finansowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się poczynając od roku podatkowego 1962.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024