Uzasadnione przekroczenia zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych w 1962 r.

UCHWAŁA Nr 108
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 marca 1962 r.
w sprawie uzasadnionych przekroczeń zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych w 1962 r. *

§  1.
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe przekraczające ustaloną w planie rocznym wartość zadań gospodarczych stanowiących podstawę bankowej kontroli funduszu płac mogą, w uzasadnionych ekonomicznie przypadkach, zwiększyć zatrudnienie ponad granicę przyjętą w tym planie, pod warunkiem że procent tego zwiększenia nie będzie wyższy od procentowego przekroczenia zadań gospodarczych pomnożonego przez współczynnik bankowej korekty funduszu płac i pod warunkiem nieprzekroczenia skorygowanego funduszu płac.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą w stosunku do określonych przez siebie przedsiębiorstw zawiesić uprawnienia wynikające z przepisu ust. 1.
§  2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe mogą w uzasadnionych przypadkach zwiększać zatrudnienie ponad wielkość przyjętą w planie rocznym lub ponad granicę wynikającą z przepisu § 1, jeśli uzyskały w trybie § 25 uchwały nr 106 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1962 r. w sprawie zasad i trybu kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki (Monitor Polski Nr 29, poz. 123) wstępne uznanie przez bank przekroczenia funduszu płac za nie podlegające obowiązkowi likwidacji oraz uzyskały od jednostki nadrzędnej wstępną zgodę na przekroczenie planu zatrudnienia. Zgoda taka nie może przewidywać wyższego wzrostu zatrudnienia, niż to wynika z proporcji między wstępnie uznanym przez bank przekroczeniem funduszu płac a planem tego funduszu i może być udzielona jedynie w przypadkach, gdy przekroczenie planu zatrudnienia spowoduje:
1)
wykonanie nie planowanej lub ponadplanowej produkcji wyrobów przeznaczonej na eksport, powodującej wyższy od planowanego wzrost pracochłonności, jeśli produkcja tych wyrobów wynika z umów lub wstępnych uzgodnień z centralami handlu zagranicznego,
2)
zastosowanie przy produkcji surowca wtórnego lub odpadowego wymagającego przerobu uszlachetniającego zamiast surowca pełnowartościowego przewidzianego w rocznym planie zaopatrzenia,
3)
podejmowane w szerszym zakresie poszukiwanej przez odbiorców produkcji rynkowej i zaopatrzeniowej, powodującej wyższy od planowanego wzrost pracochłonności,
4)
podejmowanie przez przedsiębiorstwo w uzasadnionych przypadkach produkcji elementów i części dotychczas otrzymywanych w ramach kooperacji, jeżeli elementy te i części nie podlegają zaliczeniu do wartości produkcji przedsiębiorstwa.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.
* Moc obowiązująca nin. uchwały została przedłużona na rok 1963, zgodnie z § 1 uchwały nr 123 z dnia 5 kwietnia 1963 r. w sprawie uzasadnionych przekroczeń zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych w 1963 r. (M.P.63.33.167).

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.29.125

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uzasadnione przekroczenia zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych w 1962 r.
Data aktu: 27/03/1962
Data ogłoszenia: 03/04/1962
Data wejścia w życie: 03/04/1962, 01/01/1962