Sprawdzanie i zatwierdzanie obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 lutego 1962 r.
w sprawie sprawdzania i zatwierdzania obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) oraz § 3 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. Nr 9, poz. 49) i § 54 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 58, poz. 278 i z 1961 r. Nr 87, poz. 370) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy, o którym mowa w § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. Nr 9, poz. 49), przeprowadzają:
1)
dyplomowani biegli księgowi (wpisani na państwową listę biegłych księgowych ustaloną przez Ministra Finansów), powołani do zbadania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, zwani dalej "biegłymi";
2)
jednostki nadrzędne w tych przedsiębiorstwach, których sprawozdania mają być badane w trybie nadzoru.
§  2.
1.
Z dokonanego sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy biegły sporządza orzeczenie, które powinno zawierać:
1)
określenie organu lub jednostki organizacyjnej zlecającej sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy,
2)
określenie miejsca i czasu przeprowadzonego badania,
3)
wyszczególnienie materiałów, na których podstawie dokonano sprawdzenia,
4)
omówienie istotnych ustaleń dotyczących obliczenia poszczególnych elementów oraz całości bazy,
5)
wnioski co do niezbędnych korekt, których należy dokonać w obliczeniu bazy,
6)
wniosek końcowy określający prawidłową wysokość bazy,
7)
wykaz załączników do orzeczenia,
8)
określenie miejsca i daty sporządzenia orzeczenia oraz podpisy osób sprawdzających prawidłowość obliczenia bazy.
2.
W razie gdy sprawdzenie prawidłowości obliczania bazy przeprowadzane jest przez kilku biegłych, sporządzają oni jedno wspólne orzeczenie.
3.
Orzeczenie sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje kierownik badanego przedsiębiorstwa, drugi zaś kierownik organu lub jednostki organizacyjnej sprawującej bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa.
§  3.
Jeżeli sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy dokonuje jednostka nadrzędna (§ 1 pkt 2), wówczas osoba przeprowadzająca sprawdzanie sporządza odpowiedni protokół, który powinien zawierać dane określone w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Za dokonanie sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy biegły otrzymuje wynagrodzenie.
2.
Wysokość wynagrodzenia ustala osoba powołująca biegłego na podstawie stawek obowiązujących dla biegłych księgowych stosownie do określonych przez właściwego ministra norm czasu, przeznaczonego na sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy.
3.
Normy, o których mowa w ust. 2, powinny odpowiadać pracochłonności sprawdzenia, wynikającej z wielkości asortymentu produkcji, pracochłonności kalkulacji i innych czynników i powinny być w związku z tym odpowiednio zróżnicowane dla przedsiębiorstw różnych kategorii. Normy te nie powinny przekraczać 30% norm ustalonych dla badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, z tym że górny limit może dotyczyć wyłącznie przedsiębiorstw, w których obliczenie i sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy jest wyjątkowo skomplikowane ze względu na bardzo duży asortyment produkowanych wyrobów.
4.
Koszty wynagrodzenia biegłych za sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy pokrywa się z bezosobowego funduszu płac badanego przedsiębiorstwa.
§  5.
1.
Sprawdzona baza podlega zatwierdzeniu przez kierownika jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwami.
2.
Na dowód zatwierdzenia bazy należy na jej obliczeniu zamieścić stosowną klauzulę.
3.
Do zatwierdzonego obliczenia bazy dołączyć należy orzeczenie, a w przypadkach określonych w § 3 - protokół. W razie różnicy między decyzją o zatwierdzeniu a wnioskiem zawartym w orzeczeniu (protokole) należy również dołączyć uzasadnienie tej różnicy.
§  6.
1.
Organy finansowe i inspektoraty kontrolno-rewizyjne dokonujące sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy mają prawo zgłaszania wniosków w sprawie zmiany zatwierdzonego obliczenia bazy.
2.
Spory w sprawie ustalenia wysokości bazy wynikłe między przedsiębiorstwem lub jednostką organizacyjną, która nadzoruje jego działalność, a organem finansowym i inspektoratem kontrolno-rewizyjnym rozstrzyga właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Do czasu załatwienia wniosków organów finansowych i inspektoratów kontrolno-rewizyjnych (ust. 1) lub rozstrzygnięcia wynikłych stąd sporów obliczenie bazy nie może być zatwierdzone, a jeżeli obliczenie to zostało już poprzednio zatwierdzone, nie mogą być dokonywane kwartalne odpisy na fundusz zakładowy.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 18 stycznia 1960 r. w sprawie sprawdzania i zatwierdzania obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 14, poz. 64).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.16.70

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sprawdzanie i zatwierdzanie obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.
Data aktu: 14/02/1962
Data ogłoszenia: 23/02/1962
Data wejścia w życie: 23/02/1962, 01/01/1962