Zm.: zarządzenie z dnia 28 listopada 1957 r. w sprawie gospodarowania służbowymi pojazdami samochodowymi i zasad ich używania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 13 lutego 1962 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 28 listopada 1957 r. w sprawie gospodarowania służbowymi pojazdami samochodowymi i zasad ich używania.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej (Dz. U. Nr 53, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Komunikacji z dnia 28 listopada 1957 r. w sprawie gospodarowania służbowymi pojazdami samochodowymi i zasad ich używania (Monitor Polski z 1957 r. Nr 98, poz. 571 i z 1958 r. Nr 60, poz. 343) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4:
a)
skreśla się ust. 2;
b)
dotychczasowe ust. 3 i 4 otrzymują kolejną numerację 2 i 3;
2)
w § 5:
a)
po ust. 4 dodaje się nowy ust. 4a w brzmieniu:

"4a. Organ ustalający etat samochodowy może w uzasadnionych przypadkach ustalić łącznie z etatem roczną normę przebiegu wyższą od ogólnie obowiązującej (zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 29 stycznia 1957 r. w sprawie ustalenia rocznych norm przebiegu samochodów osobowych jednostek organizacyjnych administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych - Monitor Polski Nr 11, poz. 79), jednak podwyższenie to nie może przekraczać 40% normy obowiązującej.";

b)
po ust. 5 dodaje się nowe ust. 5a i 5b w brzmieniu:

"5a. Organ do spraw komunikacji prezydium właściwej terenowo wojewódzkiej rady narodowej może w uzasadnionych przypadkach wydać jednorazowe zezwolenie na przekroczenie ustalonego obszaru.

5b. Samochód funkcyjny ("F") lub administracyjny ("A") nie podlega ograniczeniu co do obszaru użytkowania ani kontroli celowości wyjazdu, jeżeli przewozi osobę uprawnioną do korzystania z samochodu służbowego bez ograniczeń, na podstawie imiennego zaświadczenia wydanego przez Ministra Komunikacji na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub naczelnych władz organizacji społecznej. Wniosek taki może dotyczyć tylko osoby, która ze szczególnych względów, wynikających z charakteru pracy albo zajmowanego stanowiska, powinna być zwolniona od ograniczenia, o którym wyżej mowa.";

3)
w § 9 pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) bez sprawnie działającego i zaplombowanego licznika kilometrów";

4)
w § 10 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Używanie samochodów osobowych do przewożenia do pracy i z pracy pracowników, a w szczególności kierowników jednostek organizacyjnych oraz ich zastępców, może nastąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach za pisemnym zezwoleniem kierownika jednostki nadrzędnej, a pracowników na stanowiskach kierowniczych w ministerstwach (centralnych urzędach) i centralnych instytucjach - za pisemnym zezwoleniem ministra (kierownika centralnego urzędu) lub centralnej instytucji. Przez kierownika jednostki nadrzędnej w stosunku do kierowników jednostek organizacyjnych prezydiów rad narodowych należy rozumieć przewodniczących tych prezydiów. Przewozy te mogą odbywać się w zasadzie w granicach miejscowości, w której znajduje się siedziba jednostki, przy czym za miejscowość taką uważa się również Górnośląskie Zagłębie Węglowe, zespół miast: Gdańsk-Sopot-Gdynia oraz inne zespoły miast, które określi odrębnie Minister Komunikacji.",

5)
w § 13:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W uzasadnionych przypadkach służbowy motocykl, samochód osobowy oraz ciężarowy o ładowności do 1,5 t może prowadzić inny pracownik jednostki, posiadający odpowiednie pozwolenie na prowadzenia pojazdów mechanicznych, pod warunkiem uzyskania pisemnego zezwolenia właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub naczelnych władz organizacji społecznej.";

b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Zezwolenie na prowadzenie samochodu służbowego (ust. 2) może być wydane na okres dłuższy niż 3 miesiące w ciągu roku tylko w razie zniesienia etatu kierowcy.";

6)
§ 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. Należności pobierane na podstawie niniejszego zarządzenia (§ 11 ust. 2 i § 15 ust. 3) należy odprowadzać:

1) w jednostkach organizacyjnych na rozrachunku gospodarczym - na rzecz środków obrotowych jednostki,

2) w jednostkach budżetowych - na dochód Skarbu Państwa.".

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.15.64

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie z dnia 28 listopada 1957 r. w sprawie gospodarowania służbowymi pojazdami samochodowymi i zasad ich używania.
Data aktu: 13/02/1962
Data ogłoszenia: 20/02/1962
Data wejścia w życie: 20/02/1962