Szczegółowe zasady gospodarki finansowej zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 grudnia 1961 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.

Na podstawie § 28 uchwały nr 404 Rady Ministrów z dnia 11 października 1961 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 79, poz. 329) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy zjednoczeń objętych przepisami uchwały nr 404 Rady Ministrów z dnia 11 października 1961 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 79, poz. 329), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Zjednoczenie sporządza roczny plan finansowy według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
W terminach określonych przepisami o opracowywaniu budżetu Państwa zjednoczenie przesyła projekt planu finansowego właściwemu ministerstwu (urzędowi centralnemu) w 2 egzemplarzach i bankowi finansującemu w 1 egzemplarzu.
§  3.
1.
W celu umożliwienia Ministerstwu Finansów ustalenia łącznych wskaźników procentowych od planowanego poziomu kosztów własnych (§ 12 ust. 1 uchwały) ministerstwa (urzędy centralne) w terminach określonych przepisami o opracowywaniu budżetu Państwa przesyłają Ministerstwu Finansów zbiorcze kalkulacje:
1)
preliminarza działalności administracyjnej,
2)
preliminarza wspólnych przedsięwzięć gospodarczych,
3)
preliminarza działalności związanej z realizacją porozumienia branżowego wszystkich podległych zjednoczeń

- jako załączniki do bilansu dochodów i wydatków.

2.
Do kalkulacji, o których mowa w ust. 1, ministerstwa (urzędy centralne) powinny dołączyć szczegółowe uzasadnienia.
§  4.
Wydatki osobowe rady techniczno-ekonomicznej, działającej przy zjednoczeniu, są preliminowane i pokrywane z preliminarza działalności administracyjnej w ramach bezosobowego funduszu płac.
§  5.
1.
Wpłaty przedsiębiorstw, określone w § 12 ust. 1 uchwały, wpływają na rachunek rozliczeniowy funduszu administracyjnego we właściwym oddziale banku finansującego; z rachunku tego pokrywa się wydatki, o których mowa w § 12 ust. 3 uchwały.
2.
Oprócz rachunku rozliczeniowego, o którym mowa w ust. 1, zjednoczenia posiadają we właściwym oddziale banku finansującego następujące rachunki bankowe:
1)
rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat (dla przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu),
2)
rachunek funduszu rezerwowego.
3.
Zjednoczenia otwierają ponadto w miarę potrzeby na podstawie obowiązujących przepisów następujące rachunki bankowe:
1)
rachunki własnej działalności gospodarczej,
2)
rachunki jednostek organizacyjnych, działających w ramach zjednoczenia na zasadach wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
3)
rachunki akcji specjalnych, między innymi rachunki działalności związanej z realizacją porozumienia branżowego,
4)
rachunek funduszu postępu technicznego,
5)
rachunek scentralizowanej amortyzacji przedsiębiorstw,
6)
inne rachunki.
§  6.
Zjednoczenia przedstawiają bankom finansującym w terminach określonych przepisami o opracowaniu budżetu Państwa preliminarze poszczególnych rodzajów działalności, zatwierdzone z uwzględnieniem przepisów § 14 ust. 2 i 3 uchwały.
§  7.
1.
Zjednoczenie prowadzi księgowość na podstawie branżowego planu kont.
2.
W razie prowadzenia przez zjednoczenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 20 uchwały, plan kont zjednoczenia należy uzupełnić kontami służącymi do ewidencji operacji związanych z tą działalnością.
3.
W razie powołania jednostek organizacyjnych działających w ramach zjednoczenia na zasadach wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, o których mowa w § 20 uchwały, zjednoczenia prowadzą dla tych jednostek oddzielną księgowość według planu kont obowiązującego przedsiębiorstwa, które prowadzą analogiczną działalność gospodarczą.
§  8.
W celu umożliwienia bieżącej kontroli wydatków zjednoczenie prowadzi szczegółową ewidencję wykonywania preliminarza wydatków działalności administracyjnej na kartach wydatków według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia. Ewidencję tę prowadzi się na podstawie odpowiednich zapisów na stronie Ma kont środków pieniężnych.
§  9.
1.
Zjednoczenie obowiązane jest do składania jednostce nadrzędnej:
1)
sprawozdań finansowych z poszczególnych rodzajów działalności, dla których sporządza się odrębne preliminarze według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia; sprawozdania składa się za okresy trzech kwartałów, półroczne i roczne w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym po uzgodnieniu z bankiem finansującym stanu rachunków bankowych,
2)
sprawozdań z działalności gospodarczej prowadzonej na zasadach rozrachunku gospodarczego w myśl przepisów obowiązujących dla sprawozdawczości przedsiębiorstw,
3)
innych sprawozdań finansowych w terminach i według wzorów przewidzianych w obowiązujących instrukcjach w zakresie sprawozdawczości finansowej, wydanych przez Ministerstwo Finansów i Główny Urząd Statystyczny.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny być podstawą do analizy działalności zjednoczenia.
§  10.
Nieuzgodnienie z bankiem finansującym stanu rachunków bankowych w terminie obowiązującym dla sprawozdań, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1, uprawnia właściwy bank do wstrzymania finansowania.
§  11.
Na podstawie sprawozdań, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1, ministerstwa (urzędy centralne) sporządzają i przedstawiają Ministerstwu Finansów zbiorcze sprawozdania kwartalne zjednoczeń. Termin złożenia zbiorczych sprawozdań i odpisów analiz ustala się na 45 dni po upływie kwartału sprawozdawczego.
§  12.
Uprawnienia i obowiązki zjednoczenia jako dysponenta kredytów budżetowych określają przepisy wydane na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221).
§  13.
Właściwi ministrowie mogą zgłaszać wnioski dla Ministra Finansów o rozciągnięcie - na podstawie § 1 ust. 2 uchwały - jej przepisów na zarządy przedsiębiorstw wielozakładowych utrzymywane z narzutów.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

PLAN FINANSOWY ZJEDNOCZENIA

na 196..... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

KARTA WYDATKÓW

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

SPRAWOZDANIE O WYDATKACH I DOCHODACH Z DZIAŁALNOŚCI ADMINISTRACYJNEJ ZJEDNOCZENIA

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024