Szczegółowe zasady gospodarki finansowej zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 grudnia 1961 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.

Na podstawie § 28 uchwały nr 404 Rady Ministrów z dnia 11 października 1961 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 79, poz. 329) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy zjednoczeń objętych przepisami uchwały nr 404 Rady Ministrów z dnia 11 października 1961 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 79, poz. 329), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Zjednoczenie sporządza roczny plan finansowy według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
W terminach określonych przepisami o opracowywaniu budżetu Państwa zjednoczenie przesyła projekt planu finansowego właściwemu ministerstwu (urzędowi centralnemu) w 2 egzemplarzach i bankowi finansującemu w 1 egzemplarzu.
§  3.
1.
W celu umożliwienia Ministerstwu Finansów ustalenia łącznych wskaźników procentowych od planowanego poziomu kosztów własnych (§ 12 ust. 1 uchwały) ministerstwa (urzędy centralne) w terminach określonych przepisami o opracowywaniu budżetu Państwa przesyłają Ministerstwu Finansów zbiorcze kalkulacje:
1)
preliminarza działalności administracyjnej,
2)
preliminarza wspólnych przedsięwzięć gospodarczych,
3)
preliminarza działalności związanej z realizacją porozumienia branżowego wszystkich podległych zjednoczeń

- jako załączniki do bilansu dochodów i wydatków.

2.
Do kalkulacji, o których mowa w ust. 1, ministerstwa (urzędy centralne) powinny dołączyć szczegółowe uzasadnienia.
§  4.
Wydatki osobowe rady techniczno-ekonomicznej, działającej przy zjednoczeniu, są preliminowane i pokrywane z preliminarza działalności administracyjnej w ramach bezosobowego funduszu płac.
§  5.
1.
Wpłaty przedsiębiorstw, określone w § 12 ust. 1 uchwały, wpływają na rachunek rozliczeniowy funduszu administracyjnego we właściwym oddziale banku finansującego; z rachunku tego pokrywa się wydatki, o których mowa w § 12 ust. 3 uchwały.
2.
Oprócz rachunku rozliczeniowego, o którym mowa w ust. 1, zjednoczenia posiadają we właściwym oddziale banku finansującego następujące rachunki bankowe:
1)
rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat (dla przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu),
2)
rachunek funduszu rezerwowego.
3.
Zjednoczenia otwierają ponadto w miarę potrzeby na podstawie obowiązujących przepisów następujące rachunki bankowe:
1)
rachunki własnej działalności gospodarczej,
2)
rachunki jednostek organizacyjnych, działających w ramach zjednoczenia na zasadach wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
3)
rachunki akcji specjalnych, między innymi rachunki działalności związanej z realizacją porozumienia branżowego,
4)
rachunek funduszu postępu technicznego,
5)
rachunek scentralizowanej amortyzacji przedsiębiorstw,
6)
inne rachunki.
§  6.
Zjednoczenia przedstawiają bankom finansującym w terminach określonych przepisami o opracowaniu budżetu Państwa preliminarze poszczególnych rodzajów działalności, zatwierdzone z uwzględnieniem przepisów § 14 ust. 2 i 3 uchwały.
§  7.
1.
Zjednoczenie prowadzi księgowość na podstawie branżowego planu kont.
2.
W razie prowadzenia przez zjednoczenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 20 uchwały, plan kont zjednoczenia należy uzupełnić kontami służącymi do ewidencji operacji związanych z tą działalnością.
3.
W razie powołania jednostek organizacyjnych działających w ramach zjednoczenia na zasadach wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, o których mowa w § 20 uchwały, zjednoczenia prowadzą dla tych jednostek oddzielną księgowość według planu kont obowiązującego przedsiębiorstwa, które prowadzą analogiczną działalność gospodarczą.
§  8.
W celu umożliwienia bieżącej kontroli wydatków zjednoczenie prowadzi szczegółową ewidencję wykonywania preliminarza wydatków działalności administracyjnej na kartach wydatków według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia. Ewidencję tę prowadzi się na podstawie odpowiednich zapisów na stronie Ma kont środków pieniężnych.
§  9.
1.
Zjednoczenie obowiązane jest do składania jednostce nadrzędnej:
1)
sprawozdań finansowych z poszczególnych rodzajów działalności, dla których sporządza się odrębne preliminarze według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia; sprawozdania składa się za okresy trzech kwartałów, półroczne i roczne w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym po uzgodnieniu z bankiem finansującym stanu rachunków bankowych,
2)
sprawozdań z działalności gospodarczej prowadzonej na zasadach rozrachunku gospodarczego w myśl przepisów obowiązujących dla sprawozdawczości przedsiębiorstw,
3)
innych sprawozdań finansowych w terminach i według wzorów przewidzianych w obowiązujących instrukcjach w zakresie sprawozdawczości finansowej, wydanych przez Ministerstwo Finansów i Główny Urząd Statystyczny.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny być podstawą do analizy działalności zjednoczenia.
§  10.
Nieuzgodnienie z bankiem finansującym stanu rachunków bankowych w terminie obowiązującym dla sprawozdań, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1, uprawnia właściwy bank do wstrzymania finansowania.
§  11.
Na podstawie sprawozdań, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 1, ministerstwa (urzędy centralne) sporządzają i przedstawiają Ministerstwu Finansów zbiorcze sprawozdania kwartalne zjednoczeń. Termin złożenia zbiorczych sprawozdań i odpisów analiz ustala się na 45 dni po upływie kwartału sprawozdawczego.
§  12.
Uprawnienia i obowiązki zjednoczenia jako dysponenta kredytów budżetowych określają przepisy wydane na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221).
§  13.
Właściwi ministrowie mogą zgłaszać wnioski dla Ministra Finansów o rozciągnięcie - na podstawie § 1 ust. 2 uchwały - jej przepisów na zarządy przedsiębiorstw wielozakładowych utrzymywane z narzutów.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

PLAN FINANSOWY ZJEDNOCZENIA

na 196..... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

KARTA WYDATKÓW

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

SPRAWOZDANIE O WYDATKACH I DOCHODACH Z DZIAŁALNOŚCI ADMINISTRACYJNEJ ZJEDNOCZENIA

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.95.403

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady gospodarki finansowej zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.
Data aktu: 06/12/1961
Data ogłoszenia: 19/12/1961
Data wejścia w życie: 01/01/1962