Skrócony czas pracy w niektórych zakładach pracy podległych Ministrowi Komunikacji.

UCHWAŁA Nr 360
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1961 r.
w sprawie skróconego czasu pracy w niektórych zakładach pracy podległych Ministrowi Komunikacji.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
Wprowadza się na okres do dnia 31 grudnia 1975 r. skrócony czas pracy:

- w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",

- w zakładach naprawczych taboru kolejowego,

- w kolejowych zakładach zabezpieczenia ruchu i łączności,

- w kolejowych zakładach łączności,

- w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych,

- w przedsiębiorstwach robót kolejowych,

- w zakładach naprawy samochodów i w zakładach technicznej obsługi samochodów,

- w oddziałach i oddziałach remontowych Państwowej Komunikacji Samochodowej,

komórkach produkcyjnych i na stanowiskach pracy wymienionych w wykazie, stanowiącym załącznik do uchwały.

§  2.
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych dotychczas w pełnym wymiarze lub co najmniej 6 godzin dziennie w zakładach i na stanowiskach określonych w § 1 ogranicza się do 6 godzin na dobę i do 36 godzin tygodniowo.
2.
W zakładach pracy o ruchu ciągłym kierownictwo zakładu może w wyjątkowych przypadkach, po każdorazowym uzyskaniu zgody technicznego inspektora pracy przy właściwym zarządzie okręgowym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych lub Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców przedłużyć czas pracy ponad 36 godzin tygodniowo do 42 godzin tygodniowo, z tym że przedłużenie czasu pracy nie może trwać dłużej niż jeden miesiąc łącznie w ciągu roku. Praca ponad 36 godzin tygodniowo opłacana będzie według zasad przewidzianych dla wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
3.
Pracownicy zatrudnieni w niedziele otrzymują zamian wolny dzień w tygodniu, z tym że co trzy tygodnie dzień odpoczynku powinien przypadać w niedzielę.
§  3.
Minister Komunikacji w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych lub Zarządem Głównym Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców przywróci normalny czas pracy w zakładach i na stanowiskach roboczych określonych w § 1 po zastosowaniu urządzeń ochronnych lub wprowadzeniu zmian w warunkach produkcyjnych, które usuną występujące szkodliwości dla zdrowia lub szczególną uciążliwość warunków pracy.
§  4.
Wykonanie przepisów uchwały nie może spowodować zwiększenia zatrudnienia i funduszu płac w resorcie komunikacji.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.

ZAŁĄCZNIK  2

WYKAZ PRAC

wykonywanych w warunkach szkodliwych dla zdrowia uprawniających do korzystania ze skróconego czasu pracy:
1)
w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",
2)
w zakładach naprawczych taboru kolejowego,
3)
w kolejowych zakładach zabezpieczenia ruchu i łączności,
4)
w kolejowych zakładach łączności,
5)
w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych,
6)
w przedsiębiorstwach robót kolejowych,
7)
w zakładach naprawy samochodów i w zakładach technicznej obsługi samochodów,
8)
w oddziałach i oddziałach remontowych Państwowej Komunikacji Samochodowej:
Lp. Nazwa komórki produkcyjnej bądź określenie czynności szkodliwych dla zdrowia Stanowisko robocze bądź wykonywana praca
1 Odlewnia granulatu ołowianego i panewek Odlewacz granulatu ołowianego
Odlewacz panewek
2 Montownia akumulatorów ołowianych Akumulatorzysta - przy oczyszczaniu i spawania płyt ołowianych, zestawianiu i montowaniu ogniw i baterii akumulatorowych, składaniu zespołów i akumulatorów
3 Malowanie farbami zawierającymi związki ołowiu Malowanie minią wnętrz zbiorników i małych pomieszczeń
4 Akumulatornia Akumulatorzysta
demontażu akumulatorów przeznaczonych do naprawy
5 Odlewnia ołowiu Odlewacze płyt ołowianych
Odlewacze kulek ołowianych
Odlewacze części akumulatorowych
Odlewacze czcionek drukarskich
Odlewacze matryc ołowianych
Oczyszczacze odlewów ołowianych
Obrabiacze ręczni czcionek do drukarek biletowych
6 Kontrola techniczna w odlewni, smarowni, formowni, łamalni i montażu przedmiotów ołowianych Kontrolerzy i brakarze międzyoperacyjni
7 Galwanizernia Obsługa galwanizerni (zakładanie i wyjmowanie części i połączeń do galwanizacji ołowiu)
8 (skreślony)
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 26 z dnia 26 lutego 1973 r. (M.P.73.7.45) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1973 r.

2 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 grudnia 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024