Skrócony czas pracy w niektórych zakładach pracy podległych Ministrowi Komunikacji.

UCHWAŁA Nr 360
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1961 r.
w sprawie skróconego czasu pracy w niektórych zakładach pracy podległych Ministrowi Komunikacji.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
Wprowadza się na okres do dnia 31 grudnia 1975 r. skrócony czas pracy:

- w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",

- w zakładach naprawczych taboru kolejowego,

- w kolejowych zakładach zabezpieczenia ruchu i łączności,

- w kolejowych zakładach łączności,

- w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych,

- w przedsiębiorstwach robót kolejowych,

- w zakładach naprawy samochodów i w zakładach technicznej obsługi samochodów,

- w oddziałach i oddziałach remontowych Państwowej Komunikacji Samochodowej,

komórkach produkcyjnych i na stanowiskach pracy wymienionych w wykazie, stanowiącym załącznik do uchwały.

§  2.
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych dotychczas w pełnym wymiarze lub co najmniej 6 godzin dziennie w zakładach i na stanowiskach określonych w § 1 ogranicza się do 6 godzin na dobę i do 36 godzin tygodniowo.
2.
W zakładach pracy o ruchu ciągłym kierownictwo zakładu może w wyjątkowych przypadkach, po każdorazowym uzyskaniu zgody technicznego inspektora pracy przy właściwym zarządzie okręgowym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych lub Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców przedłużyć czas pracy ponad 36 godzin tygodniowo do 42 godzin tygodniowo, z tym że przedłużenie czasu pracy nie może trwać dłużej niż jeden miesiąc łącznie w ciągu roku. Praca ponad 36 godzin tygodniowo opłacana będzie według zasad przewidzianych dla wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
3.
Pracownicy zatrudnieni w niedziele otrzymują zamian wolny dzień w tygodniu, z tym że co trzy tygodnie dzień odpoczynku powinien przypadać w niedzielę.
§  3.
Minister Komunikacji w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych lub Zarządem Głównym Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców przywróci normalny czas pracy w zakładach i na stanowiskach roboczych określonych w § 1 po zastosowaniu urządzeń ochronnych lub wprowadzeniu zmian w warunkach produkcyjnych, które usuną występujące szkodliwości dla zdrowia lub szczególną uciążliwość warunków pracy.
§  4.
Wykonanie przepisów uchwały nie może spowodować zwiększenia zatrudnienia i funduszu płac w resorcie komunikacji.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.

ZAŁĄCZNIK  2

WYKAZ PRAC

wykonywanych w warunkach szkodliwych dla zdrowia uprawniających do korzystania ze skróconego czasu pracy:
1)
w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",
2)
w zakładach naprawczych taboru kolejowego,
3)
w kolejowych zakładach zabezpieczenia ruchu i łączności,
4)
w kolejowych zakładach łączności,
5)
w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych,
6)
w przedsiębiorstwach robót kolejowych,
7)
w zakładach naprawy samochodów i w zakładach technicznej obsługi samochodów,
8)
w oddziałach i oddziałach remontowych Państwowej Komunikacji Samochodowej:
Lp. Nazwa komórki produkcyjnej bądź określenie czynności szkodliwych dla zdrowia Stanowisko robocze bądź wykonywana praca
1 Odlewnia granulatu ołowianego i panewek Odlewacz granulatu ołowianego
Odlewacz panewek
2 Montownia akumulatorów ołowianych Akumulatorzysta - przy oczyszczaniu i spawania płyt ołowianych, zestawianiu i montowaniu ogniw i baterii akumulatorowych, składaniu zespołów i akumulatorów
3 Malowanie farbami zawierającymi związki ołowiu Malowanie minią wnętrz zbiorników i małych pomieszczeń
4 Akumulatornia Akumulatorzysta
demontażu akumulatorów przeznaczonych do naprawy
5 Odlewnia ołowiu Odlewacze płyt ołowianych
Odlewacze kulek ołowianych
Odlewacze części akumulatorowych
Odlewacze czcionek drukarskich
Odlewacze matryc ołowianych
Oczyszczacze odlewów ołowianych
Obrabiacze ręczni czcionek do drukarek biletowych
6 Kontrola techniczna w odlewni, smarowni, formowni, łamalni i montażu przedmiotów ołowianych Kontrolerzy i brakarze międzyoperacyjni
7 Galwanizernia Obsługa galwanizerni (zakładanie i wyjmowanie części i połączeń do galwanizacji ołowiu)
8 (skreślony)
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 26 z dnia 26 lutego 1973 r. (M.P.73.7.45) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1973 r.

2 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 267 z dnia 16 listopada 1967 r. (M.P.67.64.308) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 grudnia 1967 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.74.313

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Skrócony czas pracy w niektórych zakładach pracy podległych Ministrowi Komunikacji.
Data aktu: 13/09/1961
Data ogłoszenia: 02/10/1961
Data wejścia w życie: 01/01/1962