Wymiar i pobór opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz zagospodarowania pomelioracyjnego.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW I MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 7 stycznia 1961 r.
w sprawie wymiaru i poboru opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz zagospodarowania pomelioracyjnego.

W związku z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 maja 1958 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa (Dz. U. Nr 34, poz. 153) ustala się, co następuje:
§  1.
Powołane w instrukcji paragrafy rozporządzenia bez bliższego określenia oznaczają paragrafy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 maja 1958 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa (Dz. U. Nr 34, poz. 153).
§  2.
1.
Wysokość opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego, jak również terminy uiszczania tych opłat ustala biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej w trybie ustalonym §§ 3-14 rozporządzenia.
2.
Biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej ustala wysokość opłat melioracyjnych, o których mowa w § 3 rozporządzenia, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty otrzymania wykazu, a wysokość opłat z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego łąk i pastwisk (§ 12 rozporządzenia) w terminie nie dłuższym niż 1 miesiąc od daty uzyskania wykazu z wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej.
§  3.
Wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej rozpatruje odwołania od decyzji biur prezydiów gromadzkich rad narodowych o ustaleniu opłat melioracyjnych i terminach ich płatności, stosownie do przepisów o postępowaniu administracyjnym.
§  4.
1.
Po ostatecznym ustaleniu wysokości opłat melioracyjnych przypadających z tytułu wykonanych melioracji i zagospodarowania pomelioracyjnego na terenie gromady biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej powiadamia prezydium powiatowej rady narodowej o wysokości ogólnej sumy ustalonych opłat w poszczególnych latach.
2.
Na podstawie materiałów nadesłanych przez biura prezydiów gromadzkich rad narodowych prezydium powiatowej rady narodowej opracowuje plan wpływów budżetowych z tytułu opłat melioracyjnych i za zagospodarowanie pomelioracyjne na dany rok budżetowy.
§  5.
1.
Biura prezydiów gromadzkich rad narodowych prowadzą ewidencję opłat melioracyjnych i z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego w ramach ustalonej dla gromad rachunkowości, wystawiają upomnienia i tytuły wykonawcze oraz dokonują poboru tych opłat w drodze inkasa sołeckiego. Uzyskane wpływy z tytułu opłat melioracyjnych biura gromadzkich rad narodowych przekazują na rachunek dochodów budżetu powiatowego.
2.
Na wniosek zarządu spółki wodnej biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej może przyjąć obowiązki zarządu spółki w zakresie ewidencji i poboru należności od poszczególnych członków.
§  6.
W razie uiszczenia przez zainteresowanego opłaty melioracyjnej przed ustalonym terminem jej płatności ulgi przewidziane w § 10 ust. 3-4 rozporządzenia przyznaje biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej.
§  7.
Jeżeli zainteresowany właściciel gruntów w czasie wykonywania robót melioracyjnych dostarczył materiał lub robociznę i zadeklarował wartość świadczonych przez niego usług na poczet opłat melioracyjnych, jednostka wykonująca prace melioracyjne obowiązana jest przelać odpowiedni ekwiwalent pieniężny tych świadczeń na rachunek biura prezydium gromadzkiej rady narodowej, które zalicza tę kwotę na poczet spłaty przez zainteresowanego należności z tytułu opłat melioracyjnych. Jednostka wykonująca prace melioracyjne obowiązana jest zawiadomić zainteresowanego o dokonanym przelewie.
§  8.
Opłaty melioracyjne nie uiszczone w terminie podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych przez wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych. Do opłat tych mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zobowiązaniach podatkowych.
§  9.
Nadzór nad prawidłowym i terminowym poborem opłat melioracyjnych oraz ewidencją wpływów sprawują wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.7.39

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wymiar i pobór opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz zagospodarowania pomelioracyjnego.
Data aktu: 07/01/1961
Data ogłoszenia: 26/01/1961
Data wejścia w życie: 26/01/1961