Skrócenie czasu pracy w niektórych zakładach podległych Ministrowi Kultury i Sztuki.

UCHWAŁA Nr 325
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1961 r.
w sprawie skrócenia czasu pracy w niektórych zakładach podległych Ministrowi Kultury i Sztuki.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
Wprowadza się do czasu zastosowania urządzeń ochronnych, eliminujących konieczność specjalnego natężenia wzroku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1965 r. skrócony czas pracy w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w Studio Małych Form Filmowych "Semafor" w Łodzi, w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie oraz w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi na stanowiskach roboczych: animatora, fazisty, konturzysty, malarza celuloidowego oraz miksera farb.
§  2.
Czas pracy pracowników zatrudnionych w zakładach i na stanowiskach określonych w § 1 ogranicza się do .......... godzin na dobę i 36 godzin tygodniowo, z tym że po trzech godzinach pracy obowiązuje jednogodzinna przerwa, nie wliczana do czasu pracy.
§  3.
Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac, Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Centralną Radą Związków Zawodowych przywróci normalny czas pracy w zakładach pracy i na stanowiskach roboczych określonych w § 1 po zastosowaniu takich urządzeń ochronnych, które usuną szkodliwość dla zdrowia lub szczególną uciążliwość warunków pracy.
§  3a. 2
Zobowiązuje się Ministra Kultury i Sztuki do poprawienia w terminie do dnia 31 grudnia 1965 r. warunków pracy w zakładach wymienionych w § 1 w stopniu umożliwiającym przywrócenie normalnego czasu pracy.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 293 z dnia 4 września 1963 r. (M.P.63.68.336) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 18 września 1963 r.
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 293 z dnia 4 września 1963 r. (M.P.63.68.336) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 18 września 1963 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.66.282

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Skrócenie czasu pracy w niektórych zakładach podległych Ministrowi Kultury i Sztuki.
Data aktu: 18/08/1961
Data ogłoszenia: 26/08/1961
Data wejścia w życie: 26/08/1961