Przyjmowanie podań od obywateli przez biura gromadzkich rad narodowych.

PISMO OKÓLNE Nr 148
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 1961 r.
w sprawie przyjmowania podań od obywateli przez biura gromadzkich rad narodowych.

VIII Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wskazało na konieczność umocnienia gromadzkich rad narodowych i dalszego zbliżenia tego ogniwa władzy ludowej do ludności. Powiatowe rady narodowe stanowią - zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) - podstawowe ogniwo w systemie terenowych organów władzy, stąd też znaczna część indywidualnych spraw administracyjnych jest i będzie w przyszłości załatwiana w I instancji przez organy administracji prezydiów powiatowych rad narodowych.
W tej sytuacji zachodzi potrzeba zastosowania środków, które by odciążyły ludność wiejską od konieczności częstego udawania się do siedzib powiatowych rad narodowych w celu dopełnienia różnych czynności urzędowych. Dotyczy to zwłaszcza spraw związanych z wymiarem podatku gruntowego, obowiązkowych dostaw i równoważnika pieniężnego oraz pozwoleń budowlanych.

Na powyższy problem zwróciła również uwagę Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych, zalecając zobowiązanie biur gromadzkich rad narodowych do przyjmowania od stron podań w sprawach typowych, w których w I instancji decydują organy administracji prezydiów powiatowych rad narodowych.

W celu ułatwienia ludności załatwiania spraw oraz ulepszenia pracy wydziałów prezydiów obywatele przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych spowodują udzielenie prezydiom rad narodowych niższych stopni odpowiednich wytycznych, uwzględniających następujące zasady:

1.
Biura gromadzkich rad narodowych powinny przyjmować bezpośrednio od obywateli na ich żądanie wszystkie podania kierowane do organów administracji państwowej prezydiów powiatowych rad narodowych w sprawach związanych z wymiarem podatku gruntowego, obowiązkowych dostaw, pozwoleniami budowlanymi i zgłoszeniem budów oraz do nadleśniczych lasów państwowych. Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może rozciągnąć ten obowiązek także na inne podania, kierowane do organów administracji prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Biuro gromadzkiej rady narodowej przy przyjęciu podania powinno sprawdzić, czy podanie odpowiada wymaganiom formalnym, czy załączono wymagane dokumenty oraz czy opłata skarbowa bądź administracyjna została uiszczona; w razie stwierdzenia uchybień należy zwrócić na nie uwagę składającego podanie. Jeśli jednak składający podanie odmówi uzupełnienia podania, dokumentów bądź uiszczenia opłaty skarbowej lub administracyjnej, biuro gromadzkiej rady narodowej powinno mimo to podanie przyjąć, zaznaczając na podaniu przyczynę odmowy.
3.
Jeżeli podanie dotyczy sprawy, w której w myśl obowiązujących przepisów prawnych lub wytycznych organów nadrzędnych wymagane jest uzyskanie opinii organu gromadzkiej rady narodowej, biuro gromadzkiej rady narodowej przesyła podanie organowi właściwemu do wydania decyzji wraz z uzyskaną uprzednio opinią organu gromadzkiej rady narodowej.
4.
Podanie podlega przekazaniu do organu administracji państwowej właściwego w sprawie:
1)
w terminie 3-dniowym - jeśli nie wymaga ono zaopiniowania przez organ gromadzkiej rady narodowej,
2)
w terminie 14-dniowym - jeśli podlega zaopiniowaniu przez biuro gromadzkiej rady narodowej,
3)
niezwłocznie po rozpatrzeniu w terminie 14-dniowym przez prezydium gromadzkiej rady narodowej lub właściwą komisję gromadzkiej rady narodowej - jeśli podlega zaopiniowaniu przez jeden z tych organów.
5.
Termin dwumiesięczny przewidziany do załatwienia sprawy (art. 32 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego) przez organ prezydium powiatowej rady narodowej liczy się od dnia, w którym podanie wpłynęło do tego organu.
6.
Biura gromadzkich rad narodowych rozpoczną przyjmowanie podań, o których mowa w ust. 1, w terminie określonym przez prezydia wojewódzkich rad narodowych. W uzasadnionych przypadkach prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą ustalić różne terminy rozpoczęcia przyjmowania podań przez biura gromadzkich rad narodowych w poszczególnych powiatach w zależności od stopnia przygotowania do wykonywania tych funkcji.
7.
Nadzór i kontrolę nad działalnością biur gromadzkich rad narodowych w danym zakresie sprawować będą wydziały organizacyjno-prawne w porozumieniu z właściwymi rzeczowo wydziałami prezydiów powiatowych rad narodowych; w miarę potrzeby wydziały organizacyjno-prawne zorganizują kursokonferencje dla pracowników biur gromadzkich rad narodowych poświęcone sprawom przyjmowania podań, o których mowa w ust. 1, i ich ewidencji.
8.
Sekretarze prezydiów powiatowych rad narodowych powinni czuwać nad sprawnością przyjmowania podań przez biura gromadzkich rad narodowych i składać okresowe sprawozdania na posiedzeniach prezydiów powiatowych rad narodowych.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024