Warunki zajmowania budynków i lokali przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz instytucje i osoby korzystające z przywilejów dyplomatycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 12 lipca 1961 r.
w sprawie warunków zajmowania budynków i lokali przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz instytucje i osoby korzystające z przywilejów dyplomatycznych.

Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - prawo lokalowe (Dz. U. Nr 10, poz. 59) zarządza się, co następuje:
§  1.
Budynki oraz lokale mieszkalne i użytkowe mogą być wynajmowane w trybie i na warunkach określonych w niniejszym zarządzeniu:
1)
przedstawicielstwom dyplomatycznym państw obcych, szefom i cudzoziemskiemu personelowi tych przedstawicielstw,
2)
urzędom konsularnym państw obcych, szefom l personelowi tych urzędów posiadającym obywatelstwo kraju wysyłającego,
3)
osobom i międzynarodowym instytucjom korzystającym z przywilejów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub ustalonych zwyczajów międzynarodowych.
§  2.
1.
Zezwolenia na wynajęcie budynków lub lokali, o których mowa w § 1, udziela Ministerstwo Gospodarki Komunalnej na złożony za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych wniosek szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego lub szefa urzędu konsularnego, o ile wniosek dotyczy budynków (lokali) dla osób lub instytucji wymienionych w § 1 pkt 1 i pkt 2, bądź na wniosek kierownika instytucji lub osoby zainteresowanej, o ile wniosek dotyczy budynków (lokali) dla osób lub instytucji wymienionych w § 1 pkt 3.
2.
Zezwoleń wymienionych w ust. 1 udziela się na piśmie z określeniem przedstawicielstwa, urzędu lub instytucji bądź z określeniem funkcji osoby, na których rzecz udziela się zezwoleń; zezwoleń imiennych nie wydaje się.
3.
Na podstawie udzielonego zezwolenia umowę najmu budynków i lokali, stanowiących własność Państwa, zawiera prezydium rady narodowej miasta, na którego terenie znajduje się budynek (lokal) objęty zezwoleniem, lub inna jednostka państwowa sprawująca zarząd budynku, umowę zaś najmu budynków lub lokali stanowiących własność osób fizycznych albo osób prawnych zawierają właściciele tych budynków (lokali). Umowa powinna w szczególności określać przedmiot i warunki najmu, termin objęcia budynku (lokalu) przez najemcę oraz normować również obowiązki wynikające z przepisu § 3.
4.
Obowiązek płacenia czynszu powstaje od dnia, w którym budynek (lokal) zgodnie z umową mógł być przez najemcę objęty, choćby faktyczne objęcie nastąpiło po tym dniu.
§  3.
Umowa określona w § 2 ust. 3 powinna zawierać postanowienie, że najęty budynek (lokal) lub jego część nie może być przez najemcę oddawany w podnajem bądź bezpłatne używanie, jak również nie może stanowić przedmiotu zamiany, oraz że nieprzestrzeganie przez najemcę tego warunku uzasadnia prawo wynajmującego do rozwiązania umowy, a niezależnie od tego uzasadnia obowiązek najemcy do zapłacenia na rzecz wynajmującego odszkodowania lub kary umownej w wysokości przewidzianej w umowie.
§  4.
1.
Przedstawicielstwa, urzędy, instytucje i osoby, z którymi została zawarta umowa najmu budynku (lokalu), opłacają czynsz najmu w wysokości ustalonej umową.
2.
Czynsz oblicza się w stosunku do zajmowanej powierzchni użytkowej budynku lub lokalu niezależnie od ich przeznaczenia na cele użytkowe bądź mieszkalne. Przy określaniu wysokości czynszu należy uwzględnić wyposażenie budynku (lokalu) w urządzenia techniczne oraz charakter budynku i jego otoczenie (np. willa położona w parku, ogrodzie itp.).
3.
Wysokość czynszu ustala się na podstawie stawek miesięcznego czynszu określonych od 1 m2 powierzchni użytkowej budynku (lokalu); najniższa stawka wynosi 24 zł od 1 m2; stawki ulegają odpowiedniemu podwyższeniu zależnie od położenia i wyposażenia budynku (lokalu).
4.
Stawki czynszu najmu nie obejmują terenów przyległych do budynku (ogrody przydomowe, sady itp.).
5.
Ustalona w umowie wysokość czynszu wymaga zatwierdzenia przez Ministerstwo Gospodarki Komunalnej.
§  5.
1.
Przedstawicielstwa, urzędy, instytucje lub osoby, które zamierzają rozwiązać umowę najmu i zwolnić przydzielony im budynek lub lokal, powinny zawiadomić o tym Ministerstwo Gospodarki Komunalnej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych podając w zawiadomieniu datę zwolnienia budynku (lokalu).
2.
Zwolnienie lokalu (budynku) nie uprawnia organu do spraw lokalowych do dysponowania zwolnionym lokalem (budynkiem) przed uzyskaniem na to zezwolenia Ministerstwa Gospodarki Komunalnej.
§  6.
Dotychczasowe decyzje o przydziale budynków i lokali, wydane przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, uznaje się za zezwolenia w rozumieniu § 2, z tym że przydział imienny jest równoznaczny z zezwoleniem na rzecz przedstawicielstwa, urzędu lub instytucji, do których personelu należy osoba posiadająca przydział imienny.
§  7.
Umowy najmu, o których mowa w niniejszym zarządzeniu, powinny być zawierane i wykonywane z zachowaniem przepisów dewizowych.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 17 marca 1953 r. w sprawie warunków zajmowania budynków i lokali przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i cudzoziemski personel tych przedstawicielstw oraz przez urzędy konsularne i personel tych urzędów, posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-37, poz. 467 i z 1958 r. Nr 52, poz. 309).
§  9. 1
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1961 r., z tym że w stosunku do budynków (lokali) zajmowanych w dniu ogłoszenia niniejszego zarządzenia § 4 wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1962 r.
1 § 9 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 15 grudnia 1961 r. (M.P.61.98.411) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 grudnia 1961 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.56.247

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki zajmowania budynków i lokali przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz instytucje i osoby korzystające z przywilejów dyplomatycznych.
Data aktu: 12/07/1961
Data ogłoszenia: 24/07/1961
Data wejścia w życie: 01/01/1962, 01/08/1961