Ustalenie wykazu chorób powstałych w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej albo wskutek istotnego pogorszenia stanów chorobowych w związku z tymi właściwościami lub warunkami służby.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 maja 1961 r.
w sprawie ustalenia wykazu chorób powstałych w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej albo wskutek istotnego pogorszenia stanów chorobowych w związku z tymi właściwościami lub warunkami służby.

Na podstawie art. 17 ust. 3 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 98 i Nr 36, poz. 164, z 1959 r. Nr 14, poz. 75 oraz z 1961 r. Nr 6, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Inwalidztwo lub śmierć żołnierza albo inwalidy pozostaje w związku ze służbą wojskową, jeżeli spowodowane zostały wskutek:
1)
chorób powstałych w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby - wymienionych w załączniku nr 1 do zarządzenia albo
2)
chorób, które powstały lub ujawniły się wskutek istotnego pogorszenia stanów chorobowych w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby - wymienionych w załączniku nr 2 do zarządzenia.
2.
Za pozostające w związku ze służbą wojskową uważa się również określone w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin choroby zawodowe, które spowodowały inwalidztwo lub śmierć żołnierza w związku z wykonywaniem przez niego służby w jednostkach wojskowych lub w zakładach pracy, w których zatrudnienie naraża na chorobę zawodową.
§  2.
Jeżeli inwalidztwo lub śmierć nastąpiły przed dniem wejścia w życie zarządzenia, a związek inwalidztwa lub śmierci ze służbą wojskową nie mógł być uznany na podstawie przepisów dotychczasowych, uznanie tego związku na podstawie § 1 może nastąpić najwcześniej od dnia wejścia w życie zarządzenia:
1)
na wniosek zainteresowanego zgłoszony po tym dniu albo
2)
z urzędu przy przeprowadzaniu kontrolnych badań lekarskich inwalidów.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ CHORÓB POWSTAŁYCH W ZWIĄZKU ZE SZCZEGÓLNYMI WŁAŚCIWOŚCIAMI LUB WARUNKAMI SŁUŻBY WOJSKOWEJ

Lp. Nazwa choroby Czynnik szkodliwy wywołujący chorobę W jakich rodzajach służb dana choroba przeważnie występuje
1 2 3 4
1. Zatrucie środkami chemicznymi lub gazami spalinowymi. Stała praca w bezpośredniej styczności ze szkodliwymi dla zdrowia środkami chemicznymi lub gazami spalinowymi. Personel latający wojsk lotniczych, służba chemiczna, motorzyści okrętowi, obsługa czołgów, kierowcy ciągników i samochodów, mechanicy, lakiernicy itp., obsługa motorów spalinowych, magazynierzy materiałów pędnych i smarów, dezynfektorzy.
2. Przewlekłe zapalenia skóry. Praca w bezpośredniej styczności ze związkami chemicznymi i drażniącymi. Pracownicy laboratoriów chemicznych i innych, pracownicy składnic środków chemicznych, personel techniczny mający stale i bezpośrednio do czynienia z drażniącymi i żrącymi środkami chemicznymi.
3. Uszkodzenia skóry (zapalenia, zaniki, owrzodzenia itp.) oraz uszkodzenia układu krwiotwórczego i innych narządów. Promienie rentgenowskie i związki ciał promieniotwórczych, promienie kosmiczne oraz prądy ultrawysokiej częstotliwości. Personel gabinetów rentgenowskich i fizykoterapeutycznych, osoby stykające się z ciałami promieniotwórczymi, personel latający wojsk lotniczych oraz żołnierze innych rodzajów wojsk i służb.
4. Choroby w następstwie urazów na tle różnic ciśnienia barometrycznego. Nagłe zmiany ciśnień, zwiększone lub zmniejszone ciśnienie, gwałtowne zmiany przyspieszenia. Nurkowie, personel łatający wojsk lotniczych, członkowie załóg okrętów podwodnych, pracownicy komór niskich ciśnień.
5. Upośledzenie słuchu w następstwie chorób ucha środkowego lub wewnętrznego. Stałe lub częste pozostawanie w zasięgu silnych hałasów lub gwałtowne zmiany ciśnienia barometrycznego. Artylerzyści, czołgiści, personel latający wojsk lotniczych, radiotelegrafiści, maszyniści okrętowi itp.
6. Choroby zakaźne (z wrotami zakażenia w obrębie dróg pokarmowych i oddechowych, krwiopochodne, skórne), robaczyce oraz grzybice wskutek styczności z materiałem zakaźnym, jeżeli brak dowodów, że źródło choroby znajdowało się poza warunkami służby. Stykanie się z nosicielami chorób zakaźnych, z materiałem zakaźnym lub chorymi zwierzętami. Żołnierze służby weterynaryjnej, służby zdrowia i innych, personel zakładów leczniczych, pracowni naukowo-badawczych i instytutów.
7. Choroby gałki ocznej (postępujące osłabienie ostrości wzroku, osłabienie rozróżniania barw oraz zmiany na dnie oka. Praca przy aparaturze radiolokacyjnej, oscylografach itp. wymagająca długotrwałego natężania wzroku. Żołnierze i personel zatrudniony przy aparaturze radiolokacyjnej, oscylografach itp.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ CHORÓB, KTÓRE POWSTAŁY LUB UJAWNIŁY SIĘ WSKUTEK ISTOTNEGO POGORSZENIA STANÓW CHOROBOWYCH W ZWIĄZKU ZE SZCZEGÓLNYMI WŁAŚCIWOŚCIAMI LUB WARUNKAMI SŁUŻBY WOJSKOWEJ

Lp. Nazwa choroby Czynnik szkodliwy wywołujący chorobę W jakich rodzajach służby dana choroba może wystąpić
1 2 3 4
1. Gruźlica. Długotrwała służba w warunkach trudnych (atmosferycznych, polowych), specjalnie niekorzystne warunki zakwaterowania sprzyjające zachorowaniu itp., jeżeli gruźlicę stwierdzono po pełnieniu służby przez okres co najmniej 6 miesięcy w tych warunkach. Żołnierze tych rodzajów wojsk i służb, które są narażone na szczególnie ciężkie warunki.
2. Choroba reumatyczna (ostry gościec stawowy), gościec przewlekle postępujący, zapalenie zesztywniające kręgosłupa, gościec zwyradniający, gościec tkanek miękkich oraz gośćcowe zmiany układu krążenia - nie ulegające poprawie po leczeniu w warunkach służby wojskowej. Długotrwała służba związana z pracą fizyczną, narażającą stale na urazy mechaniczne, oziębienia, ujemne wpływy atmosferyczne itp. Żołnierze tych rodzajów wojsk i służb, które często narażone są na styczność z czynnikiem szkodliwym.
3. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz przewlekłe powtarzające się nieżyty żołądka lub jelit upośledzające stan odżywienia - nie poddające się wyleczeniu w warunkach służby wojskowej. Niemożność przestrzegania przez okres co najmniej 12 miesięcy higieny żywienia koniecznej dla wyleczenia tej choroby. Żołnierze wszystkich rodzajów wojsk i służb.
4. Podostre i przewlekłe zapalenie nerek nie poddające się wyleczeniu w warunkach służby wojskowej. Długotrwała ciężka praca fizyczna, częste przeziębienia, a zwłaszcza dłuższe oziębienie ustroju i działanie wilgoci. Uraz na okolicę nerek. Żołnierze tych rodzajów wojsk i służb, które często narażone są na styczność z czynnikiem szkodliwym.
5. Nerwice reaktywne, które wystąpiły w warunkach służby wojskowej. Ostre urazy psychiczne związane z warunkami służby wojskowej. Żołnierze wszystkich rodzajów wojsk i służb.
6. Choroby, do których powstania przyczynił się w sposób zasadniczy pobyt w niewoli, obozie koncentracyjnym lub innym miejscu odosobnienia przez nieprzyjaciela. Szczególne właściwości i warunki związane z pobytem w tych miejscach. Żołnierze wszystkich rodzajów wojsk i służb.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.45.205

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wykazu chorób powstałych w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej albo wskutek istotnego pogorszenia stanów chorobowych w związku z tymi właściwościami lub warunkami służby.
Data aktu: 23/05/1961
Data ogłoszenia: 09/06/1961
Data wejścia w życie: 09/06/1961