Zasady przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1961 r.
w sprawie zasad przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 29 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych (Monitor Polski Nr 11, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "zarządzeniu", należy przez to rozumieć zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 listopada 1960 r. w sprawie zasad wprowadzenia do ksiąg przecenionej wartości środków trwałych (Monitor Polski Nr 86, poz. 393).
2.
W niniejszym zarządzeniu użyto symboli i nazw kont określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1959 r. w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 66, poz. 341).
§  2.
1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy działających w dniu 1 stycznia 1961 r. jednostek określonych w § 1 ust. 1 pkt 1-5 zarządzenia.
2.
Jednostki określone w § 1 ust. 1 pkt 6 zarządzenia oraz jednostki nie objęte zarządzeniem nie dokonują przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych, o których mowa w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
1.
Przedmioty ujęte dotychczas w ewidencji jako środki trwałe, a wyłączone ze środków trwałych zgodnie z § 2 uchwały nr 29 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych (Monitor Polski Nr 11, poz. 62), ulegają przekwalifikowaniu do środków obrotowych według stanu na dzień 1 stycznia 1961 r., w terminie do dnia 31 maja 1961 r.; w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Rolnictwa, w których występuje rok gospodarczy, przekwalifikowania należy dokonać według stanu na dzień 1 lipca 1961 r. w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r.
2.
Przedmioty objęte przekwalifikowaniem, o którym mowa w ust. 1, należy ująć w odrębnym zestawieniu podpisanym przez głównego księgowego lub osobę przez niego upoważnioną. Zestawienie przedmiotów przekwalifikowanych ze środków trwałych do środków obrotowych powinno zawierać co najmniej następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
dotychczasowy numer inwentarzowy środka trwałego przekwalifikowanego do środków obrotowych,
3)
dotychczasową wartość początkową przedmiotu,
4)
dotychczasowe umorzenie przedmiotu,
5)
wartość przedmiotu, w jakiej zostaje on zaliczony do środków obrotowych,
6)
zużycie przedmiotu (obliczone zgodnie z § 5 ust. 2),
7)
nowy numer inwentarzowy.

W zestawieniu należy wyodrębnić przedmioty objęte dotychczas - zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji - grupami 1-7 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych.

3.
Zestawienie i wystawione na jego podstawie polecenie księgowania powinny być zbadane przez jednostkę nadrzędną w celu stwierdzenia prawidłowości przekwalifikowania.
§  4.
1.
Przekwalifikowaniu do środków obrotowych podlegają przedmioty objęte dotychczas, zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji:
1)
grupami 1-7 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych - jeśli ich wartość początkowa według cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. nie przekracza 3.000 zł; wartość początkową tych przedmiotów, które zostały zakupione po cenach obowiązujących przed dniem 1 lipca 1960 r., ustala się według cen określonych w tablicach przeceny, wydanych przez Główny Urząd Statystyczny, dla przedmiotów zaś, które zostały zakupione po cenach obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. - według ich rzeczywistych cen zakupu;
2)
grupą 8 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych - na podstawie wytycznych wydanych przez właściwe ministerstwa (urzędy centralne) bądź centrale spółdzielcze.
2.
Przedmioty, o których mowa w ust. 1, należy (z uwzględnieniem przepisu § 6 ust. 3 zarządzenia) wyksięgować z ewidencji środków trwałych.
§  5.
1.
Przedmioty określone w § 4 ust. 1 pkt 1 należy przekwalifikować do środków obrotowych w wartości początkowej ustalonej według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r., tzn. na podstawie wydanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic przeceny bądź rzeczywistych cen zakupu, natomiast przedmioty określone w § 4 ust. 1 pkt 2 należy przekwalifikować do środków obrotowych w dotychczasowej wartości początkowej.
2.
Jeżeli od przedmiotów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się odpisów z tytułu zużycia, wówczas do ksiąg rachunkowych wprowadza się także ich zużycie, obliczone:
1)
od przedmiotów wymienionych w § 4 ust. 1, których zużycie ustala się według zasad określonych w § 72 ust. 2 pkt 4 i 5 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie podstawowych zasad prowadzenia księgowości, inwentaryzacji, sporządzania sprawozdań finansowych oraz przechowywania dowodów księgowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 102, poz. 546) - w wysokości 50% bądź 100% ich wartości początkowej, określonej w ust. 1;
2)
od pozostałych przedmiotów:
a)
o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 - w wysokości umorzeń obliczonych od wartości przedmiotów po ich przecenie na ceny obowiązujące w dniu 1 lipca 1960 r. biorąc pod uwagę stopień (procent) zużycia, ustalony w wyniku powszechnej inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 1959 r., z tym jednak że od przedmiotów nabytych po dniu 31 grudnia 1959 r. nie ustala się zużycia,
b)
o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 - w wysokości dotychczasowych umorzeń.
§  6.
Zapisów księgowych związanych z przekwalifikowaniem do środków obrotowych przedmiotów zaliczanych dotychczas do środków trwałych dokonuje się w sposób następujący:
1)
dotychczasową wartością początkową przedmiotów zaliczonych zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji do grup 1-8 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych (§ 4) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 00 "Środki trwałe", natomiast dotychczasowymi umorzeniami tych przedmiotów należy obciążyć konto 01 "Umorzenie środków trwałych", a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze";
2)
wartością przedmiotów zaliczonych uprzednio do grup 1-7, ustaloną według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r., należy obciążyć konto 35 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu" (bądź konto 31 "Materiały"), a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze", natomiast ich ewentualnym zużyciem (§ 5 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 lit. a) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 36 "Zużycie przedmiotów nietrwałych";
3)
dotychczasową wartością początkową przedmiotów uprzednio zaliczonych do grupy 8 należy obciążyć konto 35 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu" (bądź konto 31 "Materiały"), a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze", natomiast ich ewentualnym zużyciem (§ 5 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 lit. b) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 36 "Zużycie przedmiotów nietrwałych".
§  7.
Odpowiednie składniki normatywu środków obrotowych jednostek, o których mowa w § 2, powiększa się o rzeczywistą wartość netto przedmiotów przekwalifikowanych do środków obrotowych, tzn. o ich wartość początkową pomniejszoną o zużycie, co nie powoduje zmiany pokrycia normatywu środków obrotowych funduszami własnymi.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024