Przeprowadzenie zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1961 oraz odprowadzenie oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w roku 1961.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 marca 1961 r.
w sprawie przeprowadzenia zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1961 oraz odprowadzenia oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w roku 1961.

Na podstawie § 8 ust. 3 uchwały nr 57 Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie przedsięwzięć zmierzających do zapewnienia wykonania narodowego planu gospodarczego w zakresie inwestycji na 1961 r. oraz do przygotowania warunków dla prawidłowej realizacji inwestycji w dalszych latach planu 5-letniego (Monitor Polski Nr 13, poz. 68), zwanej w dalszym ciągu zarządzenia "uchwałą nr 57/61", i art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz w związku z uchwałą nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 61, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zamieszczenie skreśleń i zmniejszeń nakładów inwestycyjnych w spisach zadań inwestycyjnych na rok 1961 na wykazach sporządzonych zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 uchwały nr 57/61 jest równoznaczne z decyzją o:
1)
blokadzie limitów inwestycyjnych,
2)
zmianie w pokryciu finansowym inwestycji.
2.
W zakresie budownictwa mieszkaniowego wykazy, o których mowa w ust. 1, stanowią jedynie podstawę do ewidencjonowania przez banki wyników rewizji w roku 1961 w celu umożliwienia ich wykorzystania po spełnieniu warunków określonych w § 11 ust. 3 uchwały nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 61, poz. 288).
3.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, powinny obejmować nakłady podlegające skreśleniu lub zmniejszeniu w podwójnych cenach, tj. w cenach, na których podstawie opracowane zostały założenia lub dokumentacja projektowo-kosztorysowa będące przedmiotem rewizji, oraz w cenach przyjętych do ustalenia limitów inwestycyjnych w spisach zadań inwestycyjnych na rok 1961.
§  2.
1.
Banki właściwe do finansowania inwestycji dokonują na podstawie wykazów, o których mowa w § 1, blokady limitów inwestycyjnych oraz blokady środków finansowych przeznaczonych na sfinansowanie inwestycji objętych tymi limitami.
2.
Jeżeli wykazy nie zawierają szczegółowych danych dla przeprowadzenia zmniejszenia limitów inwestycyjnych inwestor powinien w ciągu 7 dni od wezwania banku wskazać zadania i obiekty, których limit ulega zmniejszeniu.
3.
W razie niewywiązania się inwestora z obowiązku określonego w ust. 2 bank jest uprawniony do zablokowania odpowiedniej części limitu w ciężar ogólnego limitu inwestycyjnego inwestora do czasu wskazania przez niego zadania i obiektu, którego zmniejszenie dotyczy.
§  3.
Banki finansujące inwestycje w terminie do dnia 30 kwietnia 1961 r. przedstawią Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrowi Finansów sprawozdanie z dokonania blokady środków finansowych oraz blokady limitów inwestycyjnych. Banki składają te sprawozdania w układzie według wzoru uzgodnionego z Ministerstwem Finansów.
§  4.
1.
Opierając się na sprawozdaniach banków, o których mowa w § 3, Minister Finansów:
1)
w zakresie inwestycji centralnych i budownictwa inwestycyjnego jednostek budżetowych – dokona odpowiedniego zamknięcia otwartych kredytów budżetowych oraz przeniesienia ich na część 62 budżetu centralnego dział I rozdział 320 pod nazwą "Wyniki rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej",
2)
w zakresie inwestycji zjednoczeń – bądź dokona analogicznych jak w pkt 1 zmian w budżecie, bądź też poleci bankom dokonanie przelewu środków z funduszu inwestycyjnego zjednoczenia na odrębny zablokowany rachunek bankowy pod nazwą "Środki pochodzące z rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej" prowadzony w Banku Inwestycyjnym z podziałem ewidencyjnym według ministerstw (urzędów centralnych),
3)
w zakresie inwestycji rad narodowych – zmniejszy dotacje wyrównawcze dla poszczególnych województw w wysokości zablokowanych środków, przenosząc odpowiednie kwoty do części budżetu centralnego jak w pkt 1.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą środków przeznaczonych na finansowanie obiektów mieszkaniowych, objętych planem centralnym i terenowym.
§  5.
W razie zamknięcia kredytów budżetowych lub przeniesienia środków zgodnie z przepisami § 4 właściwi dysponenci zobowiązani są dokonać odpowiednich zmian w pokryciu finansowym inwestycji podporządkowanych sobie jednostek. Prezydia rad narodowych dokonają nadto odpowiednich zmian w swoich budżetach.
§  6.
1.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej, dotyczących inwestycji przedsiębiorstw, pozostają do dyspozycji inwestorów i mogą być przez nich zużyte przede wszystkim na pokrycie różnic importowych, przyspieszenie inwestycji realizowanych oraz na dodatkowe nakłady inwestycyjne w zakresie określonym w uchwale nr 28 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad realizacji w 1961 r. inwestycji szybko rentujących się, związanych z postępem technicznym lub rozwojem produkcji eksportowej albo zastępującej import, oraz innych drobnych inwestycji nie objętych narodowym planem gospodarczym (Monitor Polski Nr 11, poz. 61).
2.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji finansowanych wyłącznie z funduszów społecznych podlegają zwrotowi na rzecz tych funduszów.
3.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej budownictwa mieszkaniowego finansowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych pozostają na rachunkach tych funduszów.
§  7.
Oszczędności uzyskane w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji spółdzielczości powodują zmniejszenie limitów inwestycyjnych dla poszczególnych central spółdzielni. Kwoty zmniejszeń limitów przechodzą do rezerwy spółdzielczości. Kwoty te mogą być wykorzystane na inwestycje spółdzielczości za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. Centrale spółdzielni dokonują odpowiednich zmian w limitach inwestycyjnych podporządkowanych jednostek, powiadamiając o tym centralę banku finansującego inwestycje spółdzielczości.
§  8.
Wyniki rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestorzy zobowiązani są uwzględniać w planach rzeczowo-finansowych, jak również dokonać odpowiednich zmian umów o roboty budowlano-montażowe zawartych z przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 29 marca 1961 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.29.139

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1961 oraz odprowadzenie oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w roku 1961.
Data aktu: 29/03/1961
Data ogłoszenia: 08/04/1961
Data wejścia w życie: 08/04/1961, 29/03/1961