Gospodarowanie niektórymi materiałami drzewnymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 31 stycznia 1961 r.
w sprawie gospodarowania niektórymi materiałami drzewnymi.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1956 r. w sprawie zakresu działania Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (Dz. U. Nr 30, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy następujących materiałów drzewnych:
1)
grubizny drewna okrągłego iglastego o średnicy 7 cm i wyżej, mierzonej wraz z korą w cieńszym końcu,
2) 1
grubizny drewna okrągłego liściastego o średnicy 20 cm i wyżej, mierzonej wraz z korą w cieńszym końcu, z wyjątkiem drewna dębowego
3)
papierówki iglastej i liściastej,
4)
materiałów tartych i ciosanych

- pochodzących:

a)
z lasów i zadrzewień państwowych nie wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego,
b)
z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o jednostkach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć:
1)
przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje państwowe nie podlegające Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
2)
organy sprawujące zarząd mienia gromadzkiego, wspólnoty gruntowej, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz osoby fizyczne.
§  3.
1.
Jednostki państwowe zarządzające lasami i zadrzewieniami obowiązane są zgłosić każdorazowo pozyskane i zaprzychodowane drewno do dyspozycji okręgowych zarządów lasów państwowych.
2.
Zgłoszone drewno okręgowe zarządy lasów państwowych przeznaczają w pierwszym rzędzie na potrzeby jednostki zarządzającej lasami lub zadrzewieniami w ilości nie przekraczającej przyznanego jej przydziału drewna. Ewentualna nadwyżka drewna podlega nabyciu przez jednostki wymienione w § 6 pkt 1.
§  4.
1.
Posiadacze lasów, którzy na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166), zwanej dalej "ustawą", otrzymali zezwolenie na wyrąb drzew lub drzewostanów, oraz posiadacze zadrzewień mogą:
1)
zużyć pozyskane drewno na własne potrzeby,
2)
zbyć pozyskane drewno jednostkom wymienionym w § 6,
3)
zbyć pozyskane drewno innej osobie fizycznej na jej własne potrzeby bez prawa dalszej odprzedaży.
2.
Przez własne potrzeby posiadacza lasu bądź nabywcy drewna od posiadacza lasu rozumie się zużycie drewna we własnym gospodarstwie w stanie okrągłym lub w postaci tarcicy, przerób tego drewna lub wyprodukowanej z niego tarcicy na wyroby przeznaczone do użytku własnego oraz na zbyt pod warunkiem posiadania do tego uprawnień, wymaganych przez obowiązujące przepisy na produkcję określonych wyrobów przeznaczonych na zbyt.
3.
Przez określenie "inna osoba fizyczna" należy rozumieć również osoby prowadzące warsztaty rzemieślnicze.
§  5.
1.
W celu nadania materiałów drzewnych określonych w § 1 do przewozu kolejami lub innymi publicznymi środkami lokomocji nadawca będący jednostką określoną w § 2 pkt 2 obowiązany jest uzyskać na liście przewozowym poświadczenie legalności ich pochodzenia. W stosunku do drewna, nabytego od przedsiębiorstw państwowych i uspołecznionych uprawnionych do sprzedaży drewna, dokument nabycia drewna stanowi dowód legalności jego pochodzenia, natomiast w stosunku do drewna pochodzącego z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa oraz z lasów stanowiących własność Państwa, a oddanych w zarząd i bezpłatne użytkowanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, jak również lasów stanowiących mienie gromadzkie, poświadczenie legalności pochodzenia drewna stanowi zaświadczenie wydane przez właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może w drodze zarządzenia podanego do publicznej wiadomości wprowadzić zakaz wywozu poza granice województwa lub poszczególnych powiatów drewna pochodzącego z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa oraz z lasów stanowiących własność Państwa, a oddanych w zarząd i bezpłatne użytkowanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, jak również z lasów stanowiących mienie gromadzkie, jeżeli potrzeby zaopatrzenia w drewno ludności wiejskiej województwa lub powiatów nie są w pełni zaspokojone.
§  6.
Nabywanie materiałów drzewnych, o których mowa w § 1, powierza się na zasadach wyłączności:
1)
okręgowym zarządom lasów państwowych działającym przez zespoły nadleśnictw, nadleśnictwa, zespoły składnic i składnice - w odniesieniu do materiałów wymienionych w § 1 pkt 1, 2 i 3,
2)
rejonom przemysłu leśnego, działającym przez tartaki i fabryki oklein, oraz fabrykom sklejek i samodzielnym zakładom przemysłu leśnego - w odniesieniu do materiałów wymienionych w § 1 pkt 1 i 2, które bez konieczności odmanipulowywania asortymentów nieprzydatnych odpowiadają ich celom produkcyjnym, a więc tylko w odniesieniu do tych dłużyc, kłód i wyrzynków, które w całości odpowiadają normom surowca tartacznego, okleinowego, sklejkowego itp., oraz w odniesieniu do materiałów wymienionych w § 1 pkt 4.
§  7.
Okręgowe zarządy lasów państwowych obowiązane są do nabycia każdej dowiezionej do miejsc skupu ilości drewna, o którym mowa w § 1 pkt 1, 2 i 3.
§  8.
Przepis § 1 nie dotyczy zobowiązań wynikających ze służebności gruntowych oraz surowca drzewnego pochodzącego z państwowych zadrzewień przydrożnych, który przeznaczony został na sprzedaż rynkową do dyspozycji organów administracji prezydiów rad narodowych.
§  9.
1.
Jednostki określone w § 2 oraz jednostki podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego mogą przyjąć w celu usługowego przetarcia drewno bez względu na jego grubość dopiero po stwierdzeniu legalności jego pochodzenia.
2.
Dowód legalności pochodzenia drewna dla celu określonego w ust. 1 stanowią:
1)
dla drewna nabytego od przedsiębiorstw państwowych i uspołecznionych uprawnionych do jego sprzedaży - dokument nabycia,
2)
dla drewna pochodzącego z lasów nie stanowiących własności Państwa oraz z lasów stanowiących własność Państwa, a oddanych w zarząd i bezpłatne użytkowanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, jak również z lasów stanowiących mienie gromadzkie - zezwolenie na wyrąb drzew wydane w trybie art. 17 ustawy,
3)
dla drewna pochodzącego z zadrzewień nie stanowiących własności Państwa - zaświadczenie wydane przez prezydium gromadzkiej rady narodowej,
4)
dla drewna wymienionego w pkt 2 i 3 w przypadku, gdy było ono przewiezione publicznym środkiem lokomocji - zaświadczenie określone w § 5 ust. 1.
§  10.
Jednostki określone w § 9 obowiązane są do prowadzenia dla drewna przyjętego w celu usługowego przetarcia:
1)
książki kontroli przetarcia drewna według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
kwitariusza przyjęcia drewna na skład według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,
3)
kwitariusza wywozu materiałów tartych według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  11.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 15 grudnia 1959 r. w sprawie gospodarowania niektórymi materiałami drzewnymi (Monitor Polski z 1960 r. Nr 11, poz. 52).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

KSIĄŻKA KONTROLI PRZETARCIA DREWNA

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

KWIT Nr ....

przyjęcia na skład drewna do przetarcia

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

KWIT Nr ....

wywozowy na materiały tarte

grafika

1 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 października 1964 r. (M.P.64.70.326) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 października 1964 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024