Gospodarowanie niektórymi materiałami drzewnymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 31 stycznia 1961 r.
w sprawie gospodarowania niektórymi materiałami drzewnymi.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1956 r. w sprawie zakresu działania Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (Dz. U. Nr 30, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy następujących materiałów drzewnych:
1)
grubizny drewna okrągłego iglastego o średnicy 7 cm i wyżej, mierzonej wraz z korą w cieńszym końcu,
2) 1
grubizny drewna okrągłego liściastego o średnicy 20 cm i wyżej, mierzonej wraz z korą w cieńszym końcu, z wyjątkiem drewna dębowego
3)
papierówki iglastej i liściastej,
4)
materiałów tartych i ciosanych

- pochodzących:

a)
z lasów i zadrzewień państwowych nie wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego,
b)
z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o jednostkach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć:
1)
przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje państwowe nie podlegające Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
2)
organy sprawujące zarząd mienia gromadzkiego, wspólnoty gruntowej, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz osoby fizyczne.
§  3.
1.
Jednostki państwowe zarządzające lasami i zadrzewieniami obowiązane są zgłosić każdorazowo pozyskane i zaprzychodowane drewno do dyspozycji okręgowych zarządów lasów państwowych.
2.
Zgłoszone drewno okręgowe zarządy lasów państwowych przeznaczają w pierwszym rzędzie na potrzeby jednostki zarządzającej lasami lub zadrzewieniami w ilości nie przekraczającej przyznanego jej przydziału drewna. Ewentualna nadwyżka drewna podlega nabyciu przez jednostki wymienione w § 6 pkt 1.
§  4.
1.
Posiadacze lasów, którzy na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166), zwanej dalej "ustawą", otrzymali zezwolenie na wyrąb drzew lub drzewostanów, oraz posiadacze zadrzewień mogą:
1)
zużyć pozyskane drewno na własne potrzeby,
2)
zbyć pozyskane drewno jednostkom wymienionym w § 6,
3)
zbyć pozyskane drewno innej osobie fizycznej na jej własne potrzeby bez prawa dalszej odprzedaży.
2.
Przez własne potrzeby posiadacza lasu bądź nabywcy drewna od posiadacza lasu rozumie się zużycie drewna we własnym gospodarstwie w stanie okrągłym lub w postaci tarcicy, przerób tego drewna lub wyprodukowanej z niego tarcicy na wyroby przeznaczone do użytku własnego oraz na zbyt pod warunkiem posiadania do tego uprawnień, wymaganych przez obowiązujące przepisy na produkcję określonych wyrobów przeznaczonych na zbyt.
3.
Przez określenie "inna osoba fizyczna" należy rozumieć również osoby prowadzące warsztaty rzemieślnicze.
§  5.
1.
W celu nadania materiałów drzewnych określonych w § 1 do przewozu kolejami lub innymi publicznymi środkami lokomocji nadawca będący jednostką określoną w § 2 pkt 2 obowiązany jest uzyskać na liście przewozowym poświadczenie legalności ich pochodzenia. W stosunku do drewna, nabytego od przedsiębiorstw państwowych i uspołecznionych uprawnionych do sprzedaży drewna, dokument nabycia drewna stanowi dowód legalności jego pochodzenia, natomiast w stosunku do drewna pochodzącego z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa oraz z lasów stanowiących własność Państwa, a oddanych w zarząd i bezpłatne użytkowanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, jak również lasów stanowiących mienie gromadzkie, poświadczenie legalności pochodzenia drewna stanowi zaświadczenie wydane przez właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może w drodze zarządzenia podanego do publicznej wiadomości wprowadzić zakaz wywozu poza granice województwa lub poszczególnych powiatów drewna pochodzącego z lasów i zadrzewień nie stanowiących własności Państwa oraz z lasów stanowiących własność Państwa, a oddanych w zarząd i bezpłatne użytkowanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, jak również z lasów stanowiących mienie gromadzkie, jeżeli potrzeby zaopatrzenia w drewno ludności wiejskiej województwa lub powiatów nie są w pełni zaspokojone.
§  6.
Nabywanie materiałów drzewnych, o których mowa w § 1, powierza się na zasadach wyłączności:
1)
okręgowym zarządom lasów państwowych działającym przez zespoły nadleśnictw, nadleśnictwa, zespoły składnic i składnice - w odniesieniu do materiałów wymienionych w § 1 pkt 1, 2 i 3,
2)
rejonom przemysłu leśnego, działającym przez tartaki i fabryki oklein, oraz fabrykom sklejek i samodzielnym zakładom przemysłu leśnego - w odniesieniu do materiałów wymienionych w § 1 pkt 1 i 2, które bez konieczności odmanipulowywania asortymentów nieprzydatnych odpowiadają ich celom produkcyjnym, a więc tylko w odniesieniu do tych dłużyc, kłód i wyrzynków, które w całości odpowiadają normom surowca tartacznego, okleinowego, sklejkowego itp., oraz w odniesieniu do materiałów wymienionych w § 1 pkt 4.
§  7.
Okręgowe zarządy lasów państwowych obowiązane są do nabycia każdej dowiezionej do miejsc skupu ilości drewna, o którym mowa w § 1 pkt 1, 2 i 3.
§  8.
Przepis § 1 nie dotyczy zobowiązań wynikających ze służebności gruntowych oraz surowca drzewnego pochodzącego z państwowych zadrzewień przydrożnych, który przeznaczony został na sprzedaż rynkową do dyspozycji organów administracji prezydiów rad narodowych.
§  9.
1.
Jednostki określone w § 2 oraz jednostki podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego mogą przyjąć w celu usługowego przetarcia drewno bez względu na jego grubość dopiero po stwierdzeniu legalności jego pochodzenia.
2.
Dowód legalności pochodzenia drewna dla celu określonego w ust. 1 stanowią:
1)
dla drewna nabytego od przedsiębiorstw państwowych i uspołecznionych uprawnionych do jego sprzedaży - dokument nabycia,
2)
dla drewna pochodzącego z lasów nie stanowiących własności Państwa oraz z lasów stanowiących własność Państwa, a oddanych w zarząd i bezpłatne użytkowanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, jak również z lasów stanowiących mienie gromadzkie - zezwolenie na wyrąb drzew wydane w trybie art. 17 ustawy,
3)
dla drewna pochodzącego z zadrzewień nie stanowiących własności Państwa - zaświadczenie wydane przez prezydium gromadzkiej rady narodowej,
4)
dla drewna wymienionego w pkt 2 i 3 w przypadku, gdy było ono przewiezione publicznym środkiem lokomocji - zaświadczenie określone w § 5 ust. 1.
§  10.
Jednostki określone w § 9 obowiązane są do prowadzenia dla drewna przyjętego w celu usługowego przetarcia:
1)
książki kontroli przetarcia drewna według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
kwitariusza przyjęcia drewna na skład według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,
3)
kwitariusza wywozu materiałów tartych według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  11.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 15 grudnia 1959 r. w sprawie gospodarowania niektórymi materiałami drzewnymi (Monitor Polski z 1960 r. Nr 11, poz. 52).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

KSIĄŻKA KONTROLI PRZETARCIA DREWNA

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

KWIT Nr ....

przyjęcia na skład drewna do przetarcia

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

KWIT Nr ....

wywozowy na materiały tarte

grafika

1 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 października 1964 r. (M.P.64.70.326) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 października 1964 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.15.80

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie niektórymi materiałami drzewnymi.
Data aktu: 31/01/1961
Data ogłoszenia: 20/02/1961
Data wejścia w życie: 21/05/1961