Pogłębienie współdziałania między organami państwowymi i Naczelną Organizacją Techniczną oraz zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami technicznymi.

UCHWAŁA Nr 58
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lutego 1961 r.
w sprawie pogłębienia współdziałania między organami państwowymi i Naczelną Organizacją Techniczną oraz zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami technicznymi.

Realizacja rosnących zadań planu 5-letniego 1961-1965 oraz przygotowanie planu perspektywicznego wymagają bardzo szerokiego i zorganizowanego działania w dziedzinie zarówno doskonalenia kadr technicznych, jak i zastosowania w całej gospodarce najnowszych osiągnięć techniki. Inżynierowie i technicy mają w tej dziedzinie do wykonania wspólnie z załogami robotniczymi poważne i odpowiedzialne zadania. Tym celom i zadaniom służy również działalność stowarzyszeń technicznych, zrzeszonych w Naczelnej Organizacji Technicznej.

Dalszy rozwój gospodarki i techniki, a w szczególności przygotowanie i realizacja zakładowych i terenowych planów technicznych i ekonomicznych, wymagają silniejszego ożywienia współpracy podstawowych ogniw, jakimi są koła zakładowe Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, z administracją gospodarczą, organizacjami związkowymi, samorządem robotniczym i radami narodowymi.

Dążąc do dalszego pogłębienia współdziałania między organami państwowymi a stowarzyszeniami technicznymi zrzeszonymi w Naczelnej Organizacji Technicznej oraz zapewnienia tym stowarzyszeniom możliwie pomyślnych warunków działania z jak największą korzyścią dla gospodarki narodowej, Rada Ministrów na wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej uchwala, co następuje:

§  1.
Kierownictwa państwowych jednostek organizacyjnych wszystkich szczebli powinny pogłębiać i rozszerzać współdziałanie z odpowiednimi ogniwami Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych w niej zrzeszonych w zakresie rozwoju techniki, podwyższania kwalifikacji kadr i szerzenia kultury technicznej wśród załóg produkcyjnych i w całym społeczeństwie.
§  2.
1.
Przedmiotem współdziałania Komitetu do Spraw Techniki z Zarządem Naczelnej Organizacji Technicznej powinny być sprawy z zakresu problematyki związanej z ogólnym podnoszeniem poziomu techniki krajowej, z popularyzacją osiągnięć i planów państwowych w zakresie techniki oraz aktywizacją załóg w rozwijaniu krajowej twórczości technicznej.
2.
Przedmiotem współdziałania ministrów (kierowników urzędów centralnych) i dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych) z zarządami głównymi stowarzyszeń technicznych powinny być w szczególności sprawy:
1)
kształtowania planów gospodarczych, zwłaszcza w zakresie zadań rozwoju techniki oraz ustalania metod i dróg ich realizacji,
2)
podwyższania kwalifikacji i właściwego wykorzystania kadr technicznych,
3)
stwarzania warunków realizacji wniosków racjonalizatorów i wynalazców oraz rozwijania socjalistycznego współzawodnictwa pracy,
4)
rozwoju i wykorzystania informacji naukowej i technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem prasy technicznej oraz wydawnictw technicznych,
5)
rozwijania działalności normalizacyjnej, stosowania norm i podwyższania jakości wyrobów,
6)
fundowania nagród Naczelnej Organizacji Technicznej, organizowania konkursów oraz zlecania prac w zakresie rozwoju techniki, na zasadach ustalonych w regulaminie wydanym przez Zarząd Naczelnej Organizacji Technicznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki i Ministrem Finansów,
7)
opiniowania i zgłaszania wniosków w sprawie odznaczeń i nagród państwowych dla inżynierów i techników.
3.
Przedmiotem współdziałania Ministra Szkolnictwa Wyższego i Ministra Oświaty z Zarządem Naczelnej Organizacji Technicznej i zarządami głównymi stowarzyszeń technicznych powinny być sprawy programów nauczania w zakresie specjalności technicznych i politechnizacji szkolnictwa ogólnego.
4.
Przedmiotem współdziałania Ministra Kultury i Sztuki z Zarządem Naczelnej Organizacji Technicznej powinny być sprawy piśmiennictwa technicznego, w szczególności czasopism technicznych, muzealnictwa technicznego, propagandy w tym zakresie, oraz opiniowanie planów wydawnictw technicznych.
5.
Dla zapewnienia współdziałania, o którym mowa w ust. 1, 2 i 3, powinny być stosowane w szczególności następujące formy:
1)
właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i dyrektorzy zjednoczeń (jednostek równorzędnych) powinni zapraszać przedstawicieli zarządów głównych stowarzyszeń technicznych na posiedzenia kolegiów, rad naukowo-technicznych oraz innych organów doradczych oraz na ważniejsze konferencje i narady odbywane w sprawach, o których mowa w ust. 2, w celu zasięgania ich opinii,
2)
organy, o których mowa w pkt 1, powinny również korzystać z konsultacji i opinii zarządów głównych tych stowarzyszeń w sprawach podstawowych projektów z zakresu tej problematyki (ust. 2) oraz - w razie potrzeby - z innych usług objętych statutową działalnością tych stowarzyszeń,
3)
zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i dyrektorzy zjednoczeń (jednostek równorzędnych) powinni współdziałać w przygotowaniu i uczestniczyć w kongresach, ważniejszych zjazdach i konferencjach technicznych, organizowanych przez Zarząd Naczelnej Organizacji Technicznej i zarządy główne stowarzyszeń technicznych, oraz ustosunkowywać się do powziętych uchwał.
§  3.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i zjednoczenia terenowe (jednostki równorzędne) powinny współdziałać z terenowymi ogniwami Naczelnej Organizacji Technicznej przy rozwiązywaniu podstawowych problemów technicznych i gospodarczych, w szczególności zaś przy opracowywaniu dla województw (rejonów):
1)
perspektywicznych planów rozwoju gospodarczego,
2)
programów inwestycji, rozwoju, kooperacji i specjalizacji w produkcji,
3)
zagadnień technicznych i gospodarczych rejonu.
2.
Jednostki wyszczególnione w ust. 1 powinny popierać i wspomagać akcje inicjowane przez terenowe ogniwa Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, służące realizacji zadań technicznych i gospodarczych, doskonaleniu kwalifikacji kadr technicznych, podnoszeniu wiedzy technicznej i poziomu kultury technicznej społeczeństwa, organizowaniu wystaw i muzeów techniki oraz ochronie zabytków techniki.
§  4.
1.
Koła zakładowe, stanowiące podstawowe ogniwo działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, powinny być szeroko wykorzystywane i współdziałać w kształtowaniu planów technicznych i gospodarczych zakładów, zwłaszcza w zakresie:
1)
opracowywania i realizacji zakładowych planów postępu technicznego,
2)
doskonalenia konstrukcji, technologii i jakości wyrobów,
3)
podwyższania kwalifikacji załóg, w szczególności przez pomaganie szkołom przyzakładowym, absolwentom szkół w zdobyciu stażu oraz słuchaczom szkół wieczorowych i zaocznych,
4)
wykorzystania kadr technicznych.
2.
Koła zakładowe stowarzyszeń technicznych wspólnie z radami zakładowymi związków zawodowych powinny współdziałać w organizowaniu kursów i szkoleniu kadr robotniczych, opiekować się klubami techniki i racjonalizacji oraz udzielać im pomocy.
3.
Kierownicy przedsiębiorstw powinni popierać i otaczać opieką inicjatywę i działalność kół zakładowych Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, w szczególności w dziedzinie:
1)
informacji naukowej i technicznej oraz wymiany doświadczeń,
2)
podwyższania kwalifikacji i opieki nad młodą kadrą zatrudnioną w przedsiębiorstwie,
3)
opieki nad biblioteką fachową i rozwojem czytelnictwa książki oraz prasy technicznej.
4.
Zaleca się ścisłe współdziałanie między kołami zakładowymi stowarzyszeń technicznych i samorządem robotniczym.
§  5.
Naczelna Organizacja Techniczna i zrzeszone w niej stowarzyszenia techniczne powinny konsultować z właściwymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi swoje zamierzenia i plany działalności w dziedzinach, o których mowa w §§ 2-4.
§  6.
1.
Naczelna Organizacja Techniczna jest uprawniona do prowadzenia działalności wydawniczej w zakresie czasopism technicznych oraz ich rozprowadzania.
2.
Naczelna Organizacja Techniczna i zrzeszone w niej stowarzyszenia techniczne są uprawnione do prowadzenia działalności gospodarczej i szkoleniowej w zakresie:
1)
doradztwa, rzeczoznawstwa technicznego i konsultacji,
2)
współdziałania z właściwymi organami w zakresie oceny jakości produkcji i zgodności z normami,
3)
ośrodków kursowych, kursów i wydawnictw,
4)
domów technika i klubów prasy technicznej,
5)
organizowania wycieczek do zakładów pracy.

Działalność gospodarcza stowarzyszeń technicznych powinna być prowadzona w ramach ogólnego nadzoru i koordynacji sprawowanych przez Naczelną Organizację Techniczną.

3.
Minister Finansów wyda zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 1 i 2.
§  7.
Kierownicy państwowych jednostek organizacyjnych udzielą pełnego poparcia dla działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, a w szczególności:
1)
w rozszerzaniu członkostwa zbiorowego,
2)
w przydzielaniu potrzebnych lokali do prowadzenia działalności statutowej,
3)
w rozpowszechnianiu czytelnictwa i prasy technicznej,
4)
w uzasadnionych przypadkach - przez udzielanie delegacji i zwolnień dla zatrudnionych w tych jednostkach członków stowarzyszeń.
§  8.
Minister Finansów udziela dotacji dla Naczelnej Organizacji Technicznej oraz sprawuje nadzór finansowy nad jej działalnością.
§  9.
1.
Uznaje się budowę domów technika w ośrodkach większych skupisk inżynierów i techników za pożyteczną i celową dla rozwoju działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń i wypełniania przez nich zadań statutowych oraz wynikających z niniejszej uchwały. W latach 1961-1965 zostaną wybudowane Domy Technika w Olsztynie, Poznaniu, Kielcach, Łodzi, Białymstoku i Rzeszowie, jako inwestycje centralne.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do uwzględnienia w projektach planów, na wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej, zadań inwestycyjnych w zakresie budowy domów technika i ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych w innych miejscowościach niż wymienione w ust. 1 w ramach środków własnych Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych.
§  10.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wydadzą odpowiednie zarządzenia w wykonaniu uchwały, po zasięgnięciu opinii zarządów głównych właściwych stowarzyszeń technicznych lub właściwych wojewódzkich ogniw Naczelnej Organizacji Technicznej.
§  11.
Prezes Zarządu Naczelnej Organizacji Technicznej będzie przedstawiał Prezesowi Rady Ministrów corocznie informacje z działalności Naczelnej Organizacji Technicznej.
§  12.
Zaleca się organom spółdzielczym stosowanie form i zasad współpracy z Naczelną Organizacją Techniczną i z zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami technicznymi, analogicznych do ustalonych w tej uchwale dla państwowych jednostek organizacyjnych.
§  13.
Traci moc uchwała nr 394 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r. w sprawie pogłębienia współpracy organów administracji gospodarczej ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi zrzeszonymi w Naczelnej Organizacji Technicznej (Monitor Polski Nr A-56, poz. 711).
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.15.77

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pogłębienie współdziałania między organami państwowymi i Naczelną Organizacją Techniczną oraz zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami technicznymi.
Data aktu: 09/02/1961
Data ogłoszenia: 20/02/1961
Data wejścia w życie: 20/02/1961