Branżowe warunki dostaw materiałów ogniotrwałych w obrocie krajowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 5 stycznia 1961 r.
w sprawie branżowych warunków dostaw materiałów ogniotrwałych w obrocie krajowym.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy surowców i wyrobów ogniotrwałych wymienionych w aktualnym cenniku-katalogu Zjednoczenia Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych oraz surowców wtórnych wyrobów ogniotrwałych wymienionych w § 2 pkt 10 niniejszego zarządzenia, zwanych dalej "materiałami ogniotrwałymi".
§  2.
Zamówienie na materiały ogniotrwałe należy kierować do:
1)
Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Bolesławcu, Opoczyńskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Opocznie, Kieleckich Kamieniołomów Drogowych w Małej Wiśniówce lub Jeleniogórskich Kopalń Surowców Mineralnych w Szklarskiej Porębie Górnej - na kwarcyt,
2)
Kopalni Węgla Kamiennego w Mysłowicach, Sierszy, Lędzinach lub Murckach - na łupek surowy laterytowy,
3)
Kopalni Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie - na łupek surowy i prażony,
4)
Jaroszowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Jaroszowie, Opoczyńskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Opocznie, Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Bolesławcu lub Opoczyńskich Zakładów Płytek Kamionkowych w Opocznie - na gliny surowe,
5)
Jaroszowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Jaroszowie - na gliny palone,
6)
Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Bolesławcu - na masę kwarcowo-szamotową,
7)
Dolnośląskich Zakładów Magnezytowych w Świdnicy - na masę magnezytową do ubijania trzonów martenowskich, zaprawy i mieliwa magnezytowe,
8)
Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Chrzanowie - na wyroby specjalne karborundowe, korundowe, elektrokorundowe i szamotowo-korundowe,
9)
właściwych terenowo wojewódzkich central materiałów budowlanych lub powiatowych związków spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - na prostki (cegły) szamotowe gatunku D, płyty piekarskie i zaprawy szamotowe III gatunku w ilościach niepełnowagonowych,
10)
Przedsiębiorstwa Złomu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach - na surowce wtórne (złom) materiałów ogniotrwałych: szamotowych, krzemionkowych i zasadowych,
11)
Biura Zbytu Materiałów Ogniotrwałych – na pozostałe wyroby.
§  3.
1.
Odbiorcy nadzorowani przez Zjednoczenie Górniczo-Hutnicze Metali Nieżelaznych składają zamówienia na wyroby produkowane przez przedsiębiorstwa wchodzące w skład tego Zjednoczenia - w Zakładach Cynkowych w Szopienicach i w Wełnowcu.
2.
Odbiorcy nadzorowani przez Ministra Przemysłu Chemicznego składają zamówienia na wyroby szamotowe produkowane przez Zakłady Elektrod Węglowych w Raciborzu w tych Zakładach.
3.
Zamówienia na ilości pełnowagonowe materiałów ogniotrwałych wymienionych w § 2 pkt 9 pozostali odbiorcy składają w Biurze Zbytu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach.
§  4.
Do warunków dostawy materiałów ogniotrwałych mają zastosowanie ogólne warunki dostaw w obrocie krajowym z zastrzeżeniem odmiennej regulacji zawartej w §§ 5-7.
§  5.
1.
Zamówienia na poszczególne kategorie materiałów ogniotrwałych należy składać w niżej podanych terminach:
1)
na 90 dni przed kwartałem dostawy - na kształtki szamotowe, krzemionkowe, zasadowe i specjalne (karborundowe, korundowe itp.) wykonywane według rysunku,
2)
na 60 dni przed terminem dostawy - na prostki normalne szamotowe wymiarów polskich i radzieckich produkowanych masowo oraz na zaprawy szamotowe i krzemionkowe,
3)
na 20 dni przed terminem dostawy - na materiały ogniotrwałe określone w § 2 pkt 9,
4)
na 30 dni przed terminem dostawy - na materiały ogniotrwałe określone w § 2 pkt 1-7 i 10,
5)
na 30 dni przed kwartałem dostawy - na wyroby ogniotrwałe wymienione w § 3 ust. 1 i 2 - jednostkom określonym w § 3 ust. 1 i 2,
6)
na 60 dni przed kwartałem dostawy - na wszystkie pozostałe asortymenty materiałów ogniotrwałych (tj. kształtki do hali odlewniczej, kształtki wielkopiecowe, bloki szklarskie, kształtki dla pieców obrotowych przemysłu cementowego itp.).
2.
Jeżeli zamówienie nie zawiera danych potrzebnych do jego wykonania, za dzień złożenia zamówienia uważa się dzień, w którym zamawiający złożył dostawcy odpowiednie uzupełnienie zamówienia.
3.
Dostawca bezpośredni, któremu przekazano zamówienie do wykonania, zwróci niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania, jeden egzemplarz zamówienia po umieszczeniu na nim oświadczenia o akceptacji bez zastrzeżeń lub odmowie akceptacji albo o przyjęciu zamówienia z zastrzeżeniami zawartymi w protokole rozbieżności.
§  6.
1.
Przedmiot dostawy powinien odpowiadać obowiązującym normom państwowym bądź resortowym, zakładowym lub ustalonym warunkom technicznym, a w razie ich braku odbiorca powinien uzgodnić z dostawcą wymagane przez niego warunki jakościowe i wymiarowe.
2.
Dokonywanie zmian profilów i wymiarów kształtek zastosowanych w istniejących obiektach piecowych w związku z przeprowadzeniem remontów może następować tylko w uzgodnieniu ze Zjednoczeniem Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych.
3.
Biura opracowujące projekty kapitalnych remontów oraz budowy obiektów piecowych powinny konsultować się ze Zjednoczeniem Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych w przedmiocie jakości oraz formatu kształtek, jakie mają być zastosowane w projektowanych obiektach.
4.
Brak uzgodnień ze Zjednoczeniem Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych (ust. 1 i 2) stanowi podstawę do odmowy przyjęcia zamówienia na wyroby ogniotrwałe.
§  7.
W razie zamówienia wyrobów ogniotrwałych w wykonaniu specjalnym, które nie mają zastosowania w innych gałęziach przemysłu, odbiorca obowiązany jest przyjąć i zapłacić za wszystkie wyprodukowane wyroby tego rodzaju, jednak nie więcej niż:
1)
200% zamówionej ilości - przy zamówieniu do 10 sztuk wyrobów ogniotrwałych jednego rodzaju,
2)
150% zamówionej ilości - przy zamówieniu do 25 sztuk wyrobów ogniotrwałych jednego rodzaju,
3)
120% zamówionej ilości - przy zamówieniu do 100 sztuk wyrobów ogniotrwałych jednego rodzaju,
4)
105% zamówionej ilości - przy zamówieniu ponad 100 sztuk wyrobów ogniotrwałych jednego rodzaju.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 26 sierpnia 1957 r. w sprawie jednostek właściwych do przyjmowania zamówień na surowce i wyroby ogniotrwałe oraz surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych oraz w sprawie warunków ich dostawy w obrocie krajowym (Monitor Polski Nr 74, poz. 450).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024