Zwiększenie liczby pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 10 listopada 1960 r.
w sprawie zwiększenia liczby pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych. *

Celem poprawy obsługi interesantów w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych, zwłaszcza w godzinach i dniach szczytowego nasilenia ruchu, kiedy normalna obsada ma trudności w obsłudze interesantów, jak również dla zatrudnienia głównie kobiet poszukujących pracy, na podstawie art. 2 dekretu z dnia 11 marca 1955 r. o przekształceniu urzędu Ministra Poczt i Telegrafów w urząd Ministra Łączności (Dz. U. Nr 12, poz. 70) oraz § 1 lit. B i § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komitetu Pracy i Płac oraz zakresu współpracy Komitetu z innymi organami administracji państwowej (Dz. U. Nr 23, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dyrekcje okręgów poczty i telekomunikacji przeprowadzą w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych analizę stanu obsługi interesantów i ustalą potrzebę dodatkowego zatrudnienia pracowników w niepełnym wymiarze godzin.
2.
Zwiększenie zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić w miastach wyłączonych z województw oraz w miejscowościach ustalanych przez dyrekcje okręgów poczty i telekomunikacji w porozumieniu z wydziałami zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz z wojewódzkimi komisjami związków zawodowych.
§  2.
1.
Przyjmowanie pracowników do pracy w niepełnym wymiarze godzin może następować wyłącznie za pośrednictwem właściwego organu zatrudnienia prezydium rady narodowej.
2.
Do pracy w niepełnym wymiarze godzin powinny być kierowane przede wszystkim kobiety, a w wyjątkowych przypadkach mężczyźni o ograniczonej zdolności do pracy.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy pracowników zatrudnionych przy przewożeniu i przenoszeniu ładunku pocztowego.
4.
Osoby stale zatrudnione w innym zakładzie pracy nie mogą być zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin w trybie przewidzianym w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
W razie braku odpowiednich środków finansowych na przeszkolenie osób, które zostaną zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych, szkolenie to może być finansowane ze środków funduszu interwencyjnego.
§  4.
1.
Wnioski w sprawie przyznania dotacji z funduszu interwencyjnego na cele wymienione w § 3 zainteresowane urzędy pocztowo-telekomunikacyjne przedstawiają obwodowemu (rejonowemu) urzędowi pocztowo-telekomunikacyjnemu, który w porozumieniu z miejscowym organem zatrudnienia prezydium rady narodowej przesyła te wnioski do dyrekcji okręgu poczty i telekomunikacji.
2.
Dyrekcja okręgu poczty i telekomunikacji przesyła zbiorcze wnioski wraz ze swym stanowiskiem do wydziału zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
3.
Wydział zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) po zaopiniowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 2, przesyła zapotrzebowanie na środki finansowe z funduszu interwencyjnego do Komitetu Pracy i Płac.
§  5.
Komitet Pracy i Płac na podstawie otrzymanych zapotrzebowań przekazuje wydziałowi zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) środki z funduszu interwencyjnego na finansowanie szkolenia pracowników mających przystąpić do pracy w niepełnym wymiarze godzin w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 10 listopada 1960 r.
* Z dniem 29 marca 1972 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany § 1 lit. B i § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komitetu Pracy i Płac oraz zakresu współpracy Komitetu z innymi organami administracji państwowej (Dz.U.60.23.133) przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 marca 1972 r. o zniesieniu Komitetu Pracy i Płac (Dz.U.72.11.81).

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.91.413

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwiększenie liczby pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych.
Data aktu: 10/11/1960
Data ogłoszenia: 15/12/1960
Data wejścia w życie: 15/12/1960, 10/11/1960