Zezwolenie na zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 4 listopada 1960 r.
w sprawie zezwolenia na zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
Młodociani w wieku powyżej 16 lat, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej, ale ukończyli co najmniej 5 klas tej szkoły, mogą być zatrudniani na terenie całego kraju, jeżeli nieukończenie 7 klas było spowodowane:
1)
brakiem siedmioklasowej szkoły podstawowej w miejscu zamieszkania młodocianego lub w innej pobliskiej miejscowości, do której młodociany mógłby codziennie dojeżdżać, lub
2)
ograniczeniem zdolności fizycznych albo psychicznych młodocianego potrzebnych do ukończenia 7 klas szkoły podstawowej.
§  2.
1.
Właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego inspektorat oświaty ustala na wniosek młodocianego, czy zachodzą okoliczności wymienione w § 1 pkt 1 lub pkt 2, oraz wydaje młodocianemu zaświadczenie zezwalające na podjęcie zatrudnienia pomimo nieukończenia 7 klas szkoły podstawowej.
2.
Ograniczenie zdolności fizycznych lub psychicznych potrzebnych do ukończenia 7 klas szkoły podstawowej inspektorat oświaty stwierdza na podstawie przedstawionego przez młodocianego świadectwa lekarskiego wydanego przez społeczny zakład służby zdrowia.
3.
Inspektorat oświaty przechowuje w swych aktach całą dokumentację dotyczącą wydanych zaświadczeń, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem ich wydania.
§  3.
1.
Właściwy do spraw zatrudnienia organ prezydium rady narodowej kieruje do pracy młodocianego, który przedstawi zaświadczenie określone w § 2 ust. 1.
2.
Zakład pracy może zatrudnić młodocianego, który nie ukończył 7 klas szkoły podstawowej, tylko na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  4.
Młodociani, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej, mogą być zatrudniani przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1959 r. w sprawie zatrudniania młodocianych przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych (Dz. U. Nr 45, poz. 277) ; w przypadkach tych przepisy §§ 1-3 nie mają zastosowania.
§  5.
W okresie do dnia 31 grudnia 1961 r. przedsiębiorstwa budowlane i budowlano-montażowe oraz przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" w uzasadnionych przypadkach mogą, za zgodą inspektoratu oświaty właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa, zatrudniać w celu nauki zawodu młodocianych w wieku powyżej 16 lat, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej, ale którzy ukończyli co najmniej 5 klas szkoły podstawowej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.84.382

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli 7 klas szkoły podstawowej.
Data aktu: 04/11/1960
Data ogłoszenia: 12/11/1960
Data wejścia w życie: 12/11/1960