Ustalenie zasad tworzenia obwodów lasów nie stanowiących własności Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 12 września 1960 r.
w sprawie ustalenia zasad tworzenia obwodów lasów nie stanowiących własności Państwa.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się dwojakiego rodzaju obwody:
1)
obwody, na których obszarze czynności nadzoru i opieki wykonują wyłącznie leśniczowie dla lasów nie stanowiących własności Państwa,
2)
obwody, na których obszarze leśniczowie nadleśnictw państwowych wykonują dodatkowo zadania nadzoru i opieki nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa obok obowiązków pełnionych w państwowym gospodarstwie leśnym.
§  2.
Na obszarze nadleśnictwa można utworzyć jeden lub więcej obwodów określonych w § 1.
§  3.
1.
Obwody powierzone leśniczym powołanym wyłącznie do wykonywania zadań nadzoru i opieki nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa powinny być tworzone z większych i zwartych kompleksów lasów niepaństwowych. Łączna powierzchnia tych kompleksów powinna wynosić od 500 do 2000 ha. Przy ustalaniu wielkości tej powierzchni należy uwzględniać stopień rozdrobnienia i rozproszenia lasów, stan ich zagospodarowania, położenie, warunki komunikacyjne i możliwość wywiązania się przez leśniczego z ciążących na nim obowiązków.
2.
Obwody wymienione w ust. 1 mogą być również tworzone z lasów nie stanowiących własności Państwa o małych powierzchniach rozproszonych, jeżeli ich położenie i oddalenie od lasów państwowego gospodarstwa leśnego nie daje należytego zapewnienia wykonywania zadań nadzoru i opieki nad lasami niepaństwowymi przez leśniczych wykonujących również obowiązki w państwowym gospodarstwie leśnym.
3.
Jeżeli na obszarze powiatu znajduje się kilka nadleśnictw państwowych, a zachodzą warunki do utworzenia jednego obwodu określonego w § 1 pkt 1, to obwód ten powinien być podporządkowany najbliżej położonemu nadleśnictwu.
4.
Z pozostałych lasów powinny być tworzone mniejsze obwody, terytorialnie związane z leśnictwami państwowego gospodarstwa leśnego w sposób zapewniający sprawne wykonywanie obowiązków przez leśniczych. Powierzchnia tych obwodów powinna być dostosowana do realnych możliwości wykonywania przez leśniczych zadań nadzoru i opieki nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa jako czynności dodatkowych obok ich głównych obowiązków wykonywanych w państwowym gospodarstwie leśnym.
5.
Przy ustalaniu granic obwodów należy przestrzegać zasady włączania do jednego obwodu obszarów lasów nie stanowiących własności Państwa znajdujących się na terenie jednej gromady i unikania w ten sposób dzielenia obszarów tych lasów pomiędzy dwa obwody.
§  4.
1.
Nadleśniczowie w porozumieniu z zarządami okręgów lasów państwowych sporządzają wnioski w sprawie utworzenia obwodów określonych w § 1 i przesyłają je do właściwych do spraw leśnictwa organów prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Właściwe do spraw leśnictwa organy prezydiów powiatowych rad narodowych na podstawie wniosków wymienionych w ust. 1 ustalają ostatecznie granicę obwodów, jak również nadleśnictwo, któremu jest podporządkowany utworzony obwód.
3.
Wykaz utworzonych obwodów wraz z określeniem nadleśnictw, którym są one podporządkowane, organy do spraw leśnictwa prezydiów powiatowych rad narodowych podają do publicznej wiadomości w siedzibach prezydiów gromadzkich rad narodowych i nadleśnictwach w sposób przyjęty w danej miejscowości.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024