Udział pracowników biur projektów w pracach zespołów specjalistów, powołanych do przeprowadzenia rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz pokrywanie związanych z tym kosztów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 7 września 1960 r.
w sprawie udziału pracowników biur projektów w pracach zespołów specjalistów, powołanych do przeprowadzenia rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz pokrywania związanych z tym kosztów.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 38, poz. 225) oraz w celu zapewnienia prawidłowej realizacji przepisów uchwały nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961-1965 (Monitor Polski Nr 61, poz. 288) w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Finansów oraz Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego zarządza się, co następuje:
§  1.
Biura projektów, które zgodnie z zarządzeniem nr 39 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 18 lipca 1960 r. zostały zobowiązane do wzięcia udziału w pracach zespołów ekspertów oraz zespołów specjalistów, zwanych dalej "zespołami", powołanych do przeprowadzenia rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej, delegują swych pracowników po otrzymaniu zlecenia na wzięcie udziału w tych pracach.
§  2.
1.
Pracownicy zatrudnieni przy projektowaniu za udział w pracach zespołów w czasie godzin pracy biura projektów otrzymują wynagrodzenie wynikające z ilości przepracowanych godzin, przyjmując wartość godziny w wysokości 1/200 średniego wynagrodzenia miesięcznego, obliczonego zgodnie z zarządzeniem Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 1 kwietnia 1960 r. w sprawie zasad obliczania wynagrodzenia za urlop dla pracowników zatrudnionych w biurach (pracowniach) projektów (Monitor Polski Nr 33, poz. 165).
2.
Czas pracy pracowników zatrudnionych przy projektowaniu, delegowanych do prac zespołów poza miejscowość, w której znajduje się siedziba biura, ustala się w wysokości 8 godzin za każdy dzień delegacji.
3.
Pracownicy zatrudnieni przy projektowaniu biorący udział w pracach zespołów po godzinach pracy biura projektów otrzymują wynagrodzenie zgodnie z zasadami uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
§  3.
1.
W przypadku poddania rewizji oszczędnościowej projektów zakończonych, które zostały uprzednio zatwierdzone i przyjęte, autorzy tych projektów za udział w posiedzeniach zespołów otrzymują wynagrodzenie zgodnie z § 2.
2.
W przypadku rewizji oszczędnościowej projektów będących w trakcie opracowywania, bez względu na stadium projektu, autorzy tych projektów nie otrzymują żadnego wynagrodzenia z tytułu udziału w posiedzeniach zespołów.
§  4.
1.
Pracownicy kierownictwa i administracji nie otrzymują wynagrodzenia za udział w posiedzeniach zespołów specjalistów odbywających się w czasie godzin pracy biura projektów.
2.
Za udział w posiedzeniach zespołów odbywających się po godzinach pracy biura pracownicy kierownictwa i administracji otrzymują wynagrodzenie zgodnie z przepisami uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r.
§  5.
Pracownikom biura projektów, którzy jako osoby fizyczne otrzymali zlecenie na opracowanie koreferatu do zagadnienia rozpatrywanego przez zespół, nie przysługuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniu.
§  6.
1.
Wydatki związane z udziałem pracowników biur projektów w pracach zespołów pokrywa biuro projektów, refundując je w drodze obciążenia właściwego inwestora fakturą obejmującą pełne koszty faktycznie poniesione przez biuro.
2.
Do faktury powinien być dołączony załącznik podający sposób wyliczenia kosztów osobowych oraz kosztów rzeczowych.
§  7.
Podstawę do wystawienia faktury stanowi pisemne stwierdzenie przez zleceniodawcę ilości godzin przepracowanych przez pracowników biur projektów wraz ze wskazaniem inwestora, który ma obowiązek pokrycia związanych z tym kosztów.
§  8.
Faktury wystawione przez biuro projektów za prace związane z rewizją założeń pokrywane są przez inwestorów ze środków budżetowych lub eksploatacyjnych, w szczególności zaś ze środków przewidzianych na dokumentację. Faktury wystawione za prace związane z rewizją projektu wstępnego, technicznego lub techniczno-roboczego pokrywane są przez inwestora ze środków inwestycyjnych przewidzianych na koszty prac projektowych.
§  9.
Banki finansujące biura projektów pokrywają faktury wystawione przez biura projektów z tytułu udziału pracowników tych biur w pracach zespołów.
§  10.
1.
Zapotrzebowanie środków na płace składane jest przez biuro projektów raz na kwartał w formie odrębnej listy płacy.
2.
Dla umożliwienia kontroli bankowej biura projektów powinny posiadać pełne udokumentowanie wysokości zgłoszonych zapotrzebowań.
§  11.
Wartość faktur, o których mowa w § 6, nie jest wliczana do produkcji biur projektów.
§  12.
Dla potrzeb bankowej kontroli funduszu płac wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych (§§ 2 i 3) z tytułu ich udziału w pracach zespołów pomniejszają wykonany fundusz płac biura projektów.
§  13.
1.
W sprawozdawczości statystycznej (GUS) biura projektów wykazywać będą w odrębnej pozycji:

- fundusz płac pracowników bezpośrednio produkcyjnych powstały z tytułu udziału tych pracowników w pracach zespołów,

- inne koszty rzeczowe związane z pracami, o których mowa wyżej.

2.
Szczegółowe przepisy wykonawcze do przepisu ust. 1 wyda Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
§  14.
Biura projektów podejmą odpowiednie środki w celu zapewnienia terminowego wykonania zadań bieżących.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 30 czerwca 1960 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.69.327

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udział pracowników biur projektów w pracach zespołów specjalistów, powołanych do przeprowadzenia rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz pokrywanie związanych z tym kosztów.
Data aktu: 07/09/1960
Data ogłoszenia: 08/09/1960
Data wejścia w życie: 08/09/1960, 30/06/1960