Organizacja, zasady i tryb działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziałów.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 27 kwietnia 1960 r.
w sprawie organizacji, zasad i trybu działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziałów.

Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o utworzeniu Komitetu Pracy i Płac oraz o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej (Dz. U. Nr 20, poz. 119) Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych uchwalają, co następuje:
§  1.
1.
W celu zapewnienia zgodności działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", i jego oddziałów z prawem i zasadniczą linią polityki Państwa oraz w celu zapewnienia pracownikom i członkom ich rodzin należytej obsługi w zakresie świadczeń ubezpieczeń społecznych, rady nadzorcze, zwane dalej "radami", nadzorują i kontrolują działalność Zakładu, każda w swoim zakresie działania.
2.
Działalność rad nadzorczych polega w szczególności na:
1)
badaniu i ocenie bieżącej działalności w zakresie wydawania wyjaśnień i instrukcji, prawidłowości trybu i sposobu załatwiania wniosków o świadczenia, prawidłowego i terminowego załatwiania skarg i zażaleń;
2)
stawianiu wniosków i wydawaniu opinii co do podstawowych zagadnień związanych z działalnością Zakładu i jego oddziałów;
3)
rozpatrywaniu sprawozdań z działalności Zakładu i jego oddziałów;
4)
opiniowaniu projektu preliminarza budżetowego wydatków na ubezpieczenia społeczne i sprawozdań z jego wykonania.
3.
Rada rozstrzyga odwołania od decyzji Zakładu w sprawach dotyczących:
1)
świadczeń z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa;
2)
świadczeń z ubezpieczenia rodzinnego;
3)
obowiązku ubezpieczenia i wymiaru składek;
4)
rent i zaopatrzeń z wyjątkiem odwołań od decyzji określających inwalidztwo i zaliczających do grup inwalidów.
§  2.
Rada Zakładu nadaje ogólny kierunek działalności rad oddziałów Zakładu oraz koordynuje tę działalność.
§  3.
Rada Zakładu składa się z przewodniczącego i 30 członków. Rady oddziałów Zakładu posiadających do 300.000 ubezpieczonych składają się z przewodniczącego i 30 członków, a powyżej 300.000 ubezpieczonych – z przewodniczącego i 40 członków.
§  4.
Kadencja rad trwa 4 lata.
§  5.
Na wniosek przewodniczącego rada może wybrać spośród członków rady zastępców przewodniczącego rady.
§  6.
1.
Posiedzenia rady odbywają się przynajmniej raz na kwartał.
2.
Przewodniczący rady zwołuje posiedzenia rady z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 liczby członków rady.
3.
Rada może powierzyć określone zadania zespołom składającym się z członków rady.
§  7.
1.
Porządek obrad ustala przewodniczący rady.
2.
Uchwały rady zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków rady. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Przebieg posiedzeń rady jest protokołowany.
§  8.
1.
Prezes Rady Ministrów ustali stawki wynagrodzeń za udział w posiedzeniach rad oraz określi, w jakich przypadkach i w jakiej wysokości przewodniczącym rad i ich zastępcom przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe za pracę w radzie.
2.
Przewodniczący i członkowie rad zamiejscowi otrzymują ponadto zwrot kosztów podróży i diety w wysokości przewidzianej dla pracowników państwowych.
3.
Za czas pełnienia obowiązków przewodniczącego lub członka rady w godzinach pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia z zakładu pracy, obliczonego jak za czas urlopu wypoczynkowego.
§  9.
1.
Obsługę biurową rad zapewnia Zakład.
2.
Wydatki związane z działalnością rad pokrywane są z budżetu Zakładu.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 kwietnia 1960 r. z wyjątkiem § 1 ust. 3 pkt 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.58.272

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja, zasady i tryb działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziałów.
Data aktu: 27/04/1960
Data ogłoszenia: 28/07/1960
Data wejścia w życie: 28/07/1960, 01/01/1961, 27/04/1960