Sprawozdawczość z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac oraz wypłat z tytułu rent, zasiłków i stypendiów.

UCHWAŁA Nr 187
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1960 r.
w sprawie sprawozdawczości z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac oraz wypłat z tytułu rent, zasiłków i stypendiów.

§  1.
1.
Właściwi ministrowie zapewnią, aby podległe im i nadzorowane przez nich jednostki organizacyjne zobowiązane do sporządzania sprawozdań statystycznych z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac bezwarunkowo dotrzymywały ustalonych instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego terminów przesyłania tych sprawozdań do Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Zobowiązuje się ministrów do wyciągania konsekwencji służbowych w stosunku do osób odpowiedzialnych za nierzetelne sporządzanie sprawozdań z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac oraz za naruszenie terminów składania tych sprawozdań.
§  2.
1.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statycznego do rozszerzenia obowiązków składania miesięcznych sprawozdań statystycznych z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac na przedsiębiorstwa wszystkich działów gospodarki narodowej.
2.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do wprowadzenia obowiązku składania półrocznych sprawozdań statystycznych z wykonania planu zatrudnienia funduszu płac przez jednostki budżetowe budżetu centralnego i budżetów terenowych.
§  3.
1.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do składania Prezesowi Rady Ministrów:
a)
zbiorczych sprawozdań statystycznych z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego – z podziałem według resortów i działów gospodarki – w terminach miesięcznych, nie później niż w 45 dni po upływie okresu sprawozdawczego;
b)
zbiorczych sprawozdań statystycznych z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac jednostek budżetowych budżetu centralnego (z podziałem według resortów) i jednostek budżetowych budżetów terenowych (z podziałem według województw) – w terminach półrocznych, nie później niż w 60 dni po upływie okresu sprawozdawczego.
2.
Odpisy sprawozdań wymienionych w ust. 1 powinny być przesyłane w tych samych terminach: Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Finansów, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz Prezesowi Narodowego Banku Polskiego.
§  4.
1.
Zobowiązuje się Dyrektora Banku Inwestycyjnego i Dyrektora Banku Rolnego do składania Prezesowi Narodowego Banku Polskiego w terminach kwartalnych do dnia 40 po upływie okresu sprawozdawczego sprawozdań z wyników sprawowanej przez te banki kontroli funduszu płac przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego. W sprawozdaniach tych – z podziałem na ministerstwa i działy gospodarki – należy podać:

- ilość przedsiębiorstw, w których stwierdzono przekroczenia funduszu płac,

- kwotę zawieszonych premii,

- kwotę przekroczeń funduszu płac z wyodrębnieniem przekroczeń podlegających likwidacji,

- kwotę oszczędności funduszu płac.

2.
Zobowiązuje się Prezesa Narodowego Banku Polskiego do składania Ministrowi Finansów w terminach kwartalnych, do dnia 50 po upływie okresu sprawozdawczego – zbiorczych sprawozdań z bankowej kontroli funduszu płac przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego.
3.
Odpisy sprawozdań, o których mowa w ust. 2, powinny być przesyłane w tym samym terminie Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, zainteresowanym ministrom w zakresie ich dotyczącym oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego.
§  5.
1.
Nakłada się na banki i spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe obowiązek prowadzenia, w ramach sprawozdawczości z wykonania planu kasowego, statystyki wypłat na płace dla przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, z podziałem według działów gospodarki narodowej.
2.
Zbiorcze sprawozdania z tego zakresu, opracowywane przez Narodowy Bank Polski, powinny być przesyłane Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Finansów, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego w terminach miesięcznych do 12 dni po upływie okresu sprawozdawczego.
§  6. 1
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów po porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac do składania Radzie Ministrów sprawozdań o wykonaniu planu zatrudnienia i funduszu płac przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego wraz z analizą opisową przyczyn odchyleń od planu i odpowiednimi wnioskami – w terminach kwartalnych, nie później niż do dnia po upływie okresu sprawozdawczego.
§  7. 2
Zobowiązuje się Ministra Finansów po porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac do składania Radzie Ministrów sprawozdań z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac jednostek budżetowych budżetu centralnego i budżetów terenowych wraz z analizą opisową przyczyn odchyleń od planu i odpowiednimi wnioskami – w terminach półrocznych, nie później niż 75 dnia po upływie okresu sprawozdawczego.
§  8. 3
Zaleca się zarządom poszczególnych związków spółdzielni wydanie – zgodnie z postanowieniami niniejszej uchwały – przepisów zapewniających terminowe składanie sprawozdań, o których mowa w § 1 niniejszej uchwały.
§  9. 4
Uchwała nie dotyczy jednostek budżetowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  10. 5
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Finansów, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, zainteresowanym ministrom oraz Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego.
§  11. 6
Traci moc uchwała nr 194 Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1957 r. w sprawie sprawozdawczości o wypłatach z tytułu płac, rent, zasiłków i stypendiów (Monitor Polski Nr 53, poz. 334).
§  12. 7
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1960 r.
1 § 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 uchwały nr 367 z dnia 17 grudnia 1968 r. (M.P.68.55.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1968 r.
2 § 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 uchwały nr 367 z dnia 17 grudnia 1968 r. (M.P.68.55.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1968 r.
3 § 8 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 uchwały nr 367 z dnia 17 grudnia 1968 r. (M.P.68.55.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1968 r.
4 § 9 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 uchwały nr 367 z dnia 17 grudnia 1968 r. (M.P.68.55.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1968 r.
5 § 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 uchwały nr 367 z dnia 17 grudnia 1968 r. (M.P.68.55.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1968 r.
6 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 uchwały nr 367 z dnia 17 grudnia 1968 r. (M.P.68.55.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1968 r.
7 § 12 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 uchwały nr 367 z dnia 17 grudnia 1968 r. (M.P.68.55.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1968 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.54.258

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Sprawozdawczość z wykonania planu zatrudnienia i funduszu płac oraz wypłat z tytułu rent, zasiłków i stypendiów.
Data aktu: 02/06/1960
Data ogłoszenia: 09/07/1960
Data wejścia w życie: 09/07/1960, 01/07/1960