Rozszerzenie zakresu stosowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych.

UCHWAŁA Nr 181
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1960 r.
w sprawie rozszerzenia zakresu stosowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych.

Zważywszy, że rozszerzenie zakresu stosowania przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 6, poz. 35) stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych jest jednym z warunków tworzenia podstaw do racjonalnego rozmieszczenia wysoko kwalifikowanych kadr odpowiednio do potrzeb gospodarki narodowej oraz ściślejszego powiązania szkół wyższych z zakładami pracy – Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia rad narodowych, banki, przedsiębiorstwa i inne zakłady pracy podległe ministrom i kierownikom urzędów centralnych powinny zapewnić sobie planowy dopływ pracowników z wyższym wykształceniem w drodze fundowania stypendiów dla studentów szkół wyższych.
2.
Zobowiązuje się zainteresowanych ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do podjęcia niezbędnych kroków mających na celu zapewnienie corocznego składania przez podległe im zakłady pracy wniosków w sprawie ustalenia liczby stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych odpowiednio do potrzeb tych zakładów.
§  2.
Zakłady pracy powinny ustalać proponowaną liczbę stypendiów dla poszczególnych kierunków i lat studiów na podstawie zapotrzebowania na pracowników z wyższym wykształceniem, opracowanego w oparciu o wieloletnie plany gospodarcze.
§  3.
1.
Zobowiązuje się zainteresowanych ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do zapewnienia wnikliwego rozpatrzenia wniosków, o których mowa w § 1 ust. 2, w celu zapewnienia lepszego rozmieszczenia na terenie kraju kadr z wyższym wykształceniem.
2.
Jednostki nadrzędne nad zakładami pracy, a w szczególności ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), są uprawnione do:
1)
zalecania podległym zakładom pracy, aby ufundowały stypendia na określonych wydziałach, kierunkach i latach studiów oraz w liczbie odpowiadającej potrzebom tych zakładów;
2)
podwyższenia lub obniżenia liczb stypendiów fundowanych zaplanowanych przez podległe zakłady pracy.
3.
Po przeanalizowaniu i skorygowaniu wniosków zakładów pracy w sprawie fundowania stypendiów właściwi ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przedstawiają je corocznie ministrom sprawującym nadzór nad szkołami wyższymi.
§  4.
1.
Podstawę rozdziału stypendiów, których ufundowanie wymaga środków finansowych z budżetu Państwa (budżetu centralnego), stanowi ogólnokrajowy plan rozdziału stypendiów fundowanych, uwzględniający potrzeby polityki zatrudnienia.
2.
Plan, o którym mowa w ust. 1, ustala w stosunku do kierunków studiów występujących w podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego szkołach wyższych Komisja Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Komitetem Pracy i Płac na podstawie przedstawionych przez Ministra Szkolnictwa Wyższego propozycji zawierających liczbę stypendiów możliwych do ufundowania oraz zbiorcze wnioski ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) złożone zgodnie z § 3 ust. 3.
3.
W stosunku do kierunków studiów występujących w pozostałych szkołach wyższych plan rozdziału stypendiów fundowanych (ust. 1) opracowują ministrowie sprawujący nadzór nad tymi szkołami.
§  5.
W uzasadnionych przypadkach Komisja Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Komitetem Pracy i Płac oraz ministrowie, sprawujący nadzór nad szkołami wyższymi, mogą wprowadzić w zbiorczych wnioskach zainteresowanych ministrów, kierowników urzędów centralnych i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zmiany mające na celu przesunięcie części stypendiów fundowanych między szkołami wyższymi i latami studiów.
§  6.
1.
Ministrowie sprawujący nadzór nad szkołami wyższymi zawiadamiają zainteresowanych ministrów, kierowników urzędów centralnych i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) o ustaleniu liczby stypendiów fundowanych oraz wysokości środków finansowych przyznanych z budżetu Państwa (budżetu centralnego) na stypendia fundowane, poza środkami własnymi zakładów pracy.
2.
Środki finansowe z budżetu Państwa, w częściach dotyczących ministerstw sprawujących nadzór nad szkołami wyższymi, na stypendia fundowane są przyznawane na okres 10 miesięcy w ciągu roku szkolnego.
3. 1
Zakłady pracy, których wnioski o przydzielenie stypendiów fundowanych ze środków określonych w ust. 1 zostały uwzględnione, uczestniczą w każdym stypendium kwotami płatnymi ze środków własnych:
1)
w wysokości 100 zł miesięcznie przez okres 10 miesięcy w roku szkolnym oraz
2)
w wysokości równej przyznanemu stypendium fundowanemu przez okres 2 miesięcy w roku szkolnym.
4. 2
Zakłady pracy, które ufundowały stypendia dla studentów akademii medycznych, wypłacają je ze środków własnych za cały okres zdawania egzaminów dyplomowych przez studenta otrzymującego takie stypendium, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym pobierający stypendium fundowane przesłuchał wykłady i uzyskał zaliczenie ćwiczeń na ostatnim roku studiów.
§  7.
1.
Zakłady pracy fundujące stypendia mogą wskazać kandydata do stypendium lub zastrzec pierwszeństwo dla kandydata pochodzącego z miejscowości, w której zakład się znajduje, bądź też z pobliskiej miejscowości.
2.
Jeżeli stypendysta podejmujący po ukończeniu studiów pracę w zakładzie pracy, którego stypendium pobierał w okresie studiów, nie jest stałym mieszkańcem miejscowości będącej siedzibą zakładu pracy lub pobliskiej miejscowości, zakład obowiązany jest zapewnić mu mieszkanie w pierwszej kolejności.
§  8.
1.
Na kierunkach studiów i w dziedzinach zatrudnienia określonych w załączniku do uchwały stypendia fundowane powinny być wyższe o 20% od pieniężnych stypendiów zwyczajnych (całkowitych) określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 6, poz. 35).
2.
Na wniosek zainteresowanych ministrów Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac i Ministrem Szkolnictwa Wyższego może rozszerzyć lub ograniczyć wykaz stanowiący załącznik do uchwały.
§  9.
Zobowiązuje się ministrów sprawujących nadzór nad szkołami wyższymi do rozdziału stypendiów zwyczajnych po uprzednim rozdziale stypendiów fundowanych.
§  10.
1.
Szczegółowe zasady oraz tryb i terminy zgłaszania wniosków w sprawie fundowania stypendiów dla studentów szkół wyższych oraz ustalania planu, o którym mowa w § 4, określi instrukcja wydana przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
2.
Na podstawie tej instrukcji ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wydadzą w terminie 5 dni szczegółowe instrukcje dla podległych im zakładów pracy.
§  11.
Fundowanie stypendiów całkowicie ze środków własnych zakładów pracy odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 6, poz. 35) oraz zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 1959 r. w sprawie zasad i techniki finansowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 51, poz. 235).
§  12.
1.
Minister Finansów określi w drodze zarządzenia środki finansowe, z których będą pokrywane dopłaty do stypendiów fundowanych (§ 6 ust. 3) oraz stypendia wypłacane w okresie wakacyjnym (§ 6 ust. 4).
2.
Minister Finansów zapewni Ministerstwom Szkolnictwa Wyższego oraz Zdrowia i Opieki Społecznej niezbędną dla wykonania zadań wynikających z niniejszej uchwały liczbę etatów i związanych z tym środków finansowych.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz właściwym ministrom, kierownikom urzędów centralnych i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  *

WYKAZ KIERUNKÓW STUDIÓW I DZIEDZIN ZATRUDNIENIA, NA KTÓRYCH STYPENDIA FUNDOWANE POWINNY BYĆ WYŻSZE O 20% OD STYPENDIÓW ZWYCZAJNYCH – CAŁKOWITYCH

Kierunek studiów Dziedzina zatrudnienia
Agronomia Zootechnika Ekonomika rolnictwa Państwowe gospodarstwa rolne Prezydia powiatowych rad narodowych
Melioracje wodne Państwowe gospodarstwa rolne Przedsiębiorstwa melioracyjne Prezydia powiatowych rad narodowych
Mechanizacja rolnictwa Państwowe gospodarstwa rolne Ośrodki maszynowe
Geodezja rolna Przedsiębiorstwa geodezyjne Prezydia powiatowych rad narodowych
Weterynaria Państwowe gospodarstwa rolne Lecznictwo zwierząt
Architektura Prawo Kierunki ekonomiczne Prezydia powiatowych rad narodowych Prezydia miejskich rad narodowych w miastach liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców
Bibliotekoznawstwo
Biologia
Chemia
Filologia
Filozofia
Fizyka
Geografia Szkolnictwo
Historia ogólnokształcące
Matematyka i zawodowe
Pedagogika
Psychologia
Wychowanie fizyczne
Studia pedagogiczne w wyższych szkołach rolniczych i w wyższych szkołach ekonomicznych
1 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 uchwały nr 186 z dnia 26 maja 1961 r. (M.P.61.45.204) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 czerwca 1961 r.
2 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 186 z dnia 26 maja 1961 r. (M.P.61.45.204) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 czerwca 1961 r.
* Z dniem 6 maja 1961 r. rozszerza się wykaz kierunków studiów i dziedzin zatrudnienia, na których stypendia fundowane powinny być wyższe o 20% od stypendiów zwyczajnych całkowitych, stanowiący załącznikdo uchwały nr 181, zgodnie z §1zarządzenia z dnia 19 kwietnia 1961 r. w sprawie rozszerzenia wykazu kierunków studiów i dziedzin zatrudnienia, na których stypendia fundowane powinny być wyższe o 20% od stypendiów zwyczajnych całkowitych (M.P.61.35.162).

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024