Przesyłanie zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych dotyczących osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I OBRONY NARODOWEJ ORAZ PROKURATORA GENERALNEGO POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 11 kwietnia 1960 r.
w sprawie przesyłania zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych dotyczących osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 89 ust. 2 oraz w związku z art. 46, 92 i 107 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sądy (powszechne i wojskowe) obowiązane są zawiadamiać właściwe organy (§ 3) o skazaniu prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia jej wykonania oraz na kary dodatkowe utraty praw publicznych lub degradacji, jak również o datach rozpoczęcia i ukończenia odbywania tych kar:
1)
bez względu na wymiar kary pozbawienia wolności w stosunku do:
a) 1
przedpoborowych w wieku 18 lat życia,
b) 2
poborowych w wieku od 19 do 25 lat życia, którzy nie stawali jeszcze do poboru i nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej,
c) 3
poborowych w wieku od 19 do 25 lat życia, którzy stawali już do poboru i zostali przeznaczeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej albo korzystają z odroczenia tej służby lub zostali zaliczeni do ponadkontyngentu,
d)
studentów szkół wyższych przeznaczonych do wojskowego szkolenia,
e)
oficerów rezerwy w wieku do 60 lat życia oraz kobiet przeniesionych do rezerwy posiadających stopień oficerski – do 50 lat życia;
2)
w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności na okres powyżej trzech miesięcy w stosunku do:
a)
żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej bez przeniesienia do rezerwy,
b)
podoficerów i szeregowców rezerwy w wieku do 50 lat życia oraz kobiet (nie posiadających stopnia oficerskiego) przeniesionych do rezerwy – w wieku do 40 lat życia.
2.
Wzór zawiadomienia zawiera załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Sądy (powszechne i wojskowe) obowiązane są ponadto zawiadamiać właściwe organy (§ 3) o darowaniu lub złagodzeniu kary, o warunkowym zwolnieniu, o odroczeniu wykonania kary, o zarządzeniu odwołania warunkowego zwolnienia oraz o zarządzeniu wykonania zawieszonej kary, jak również o darowaniu kar dodatkowych – w stosunku do osób wymienionych w § 1.
2.
Sądy wojskowe oraz prokuratorzy wojewódzcy obowiązani są zawiadamiać właściwe organy (§ 3) również o udzieleniu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.
3.
Wzór zawiadomienia zawiera załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
Zawiadomienia dotyczące osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) przesyła się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tych osób lub ich pobytu czasowego ponad 2 miesiące (pobytu okresowego):
1)
biura gromadzkiej rady narodowej lub
2)
właściwego do spraw ogólno-administracyjnych organu prezydium miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu miejskiego, dzielnicowej rady narodowej w mieście nie wyłączonym z województwa lub rady narodowej osiedla albo
3)
właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski lub dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa.
2.
Zawiadomienia dotyczące osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. c)–e) i pkt 2 przesyła się do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu czasowego ponad 2 miesiące (okresowego) tych osób.
§  4.
Zawiadomienia wymienione w §§ 1 i 2 powinny być przesłane właściwym organom niezwłocznie.
§  5.
Zarządzenie niniejsze zastępuje przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 lutego 1953 r. w sprawie przesyłania zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu (Dz. U. Nr 12, poz. 46).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 4

ZAWIADOMIENIE O SKAZANIU

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAWIADOMIENIE

1 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 14 października 1964 r. (M.P.64.76.355) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 14 października 1964 r. (M.P.64.76.355) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 14 października 1964 r. (M.P.64.76.355) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r.
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 14 października 1964 r. (M.P.64.76.355) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 listopada 1964 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.37.181

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przesyłanie zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych dotyczących osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.
Data aktu: 11/04/1960
Data ogłoszenia: 02/05/1960
Data wejścia w życie: 02/05/1960