Sporządzanie wniosków o nadanie orderów i odznaczeń oraz nadsyłanie zawiadomień o wręczeniu nadanych orderów i odznaczeń.

INSTRUKCJA
KANCELARII RADY PAŃSTWA
z dnia 29 lutego 1960 r.
w sprawie sporządzania wniosków o nadanie orderów i odznaczeń oraz w sprawie nadsyłania zawiadomień o wręczaniu nadanych orderów i odznaczeń.

Na podstawie § 32 ust. 2 i 3 oraz § 38 uchwały Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 120) ustala się:
1.
Wniosek o nadanie orderu lub odznaczenia powinien być sporządzony na znormalizowanym formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji.
2.
Rubryki 1 do 10 formularza należy wypełnić na podstawie akt personalnych osoby, której wniosek dotyczy, oraz na podstawie innych posiadanych o niej wiadomości.
3.
W rubryce 10 formularza należy podać nie tylko ordery i odznaczenia, lecz również odznaki (np. "Przodownika Pracy", "Racjonalizatora Produkcji", "Przodującego Kolejarza", "Wzorowego Kierowcy" itp.). W rubryce tej należy również w miarę możności podać ordery i odznaczenia nadane w okresie międzywojennym.
4.
Odpowiedzi negatywne powinny być wyrażone słownie, np. w rubryce 5: "nie pracuje", w rubryce 6: "nie", w rubryce 8: "nie odbywał", w rubryce 9: "nie karany", w rubryce 10: "nie posiada".
5.
Formularz wniosku należy wypełnić w miarę możności pismem maszynowym; skreślenia i poprawki powinny być omówione. Organy posiadające pieczęć urzędową powinny ją przyłożyć w przeznaczonych dla nich rubrykach formularza.
6.
Wniosek przesyła się do Kancelarii Rady Państwa w jednym egzemplarzu.
7.
Do wniosków w ilości przewyższającej 10 należy załączyć ich zbiorcze zestawienie sporządzone pismem maszynowym, jednostronnie, w 7 egzemplarzach.

W nagłówku zestawienia należy określić organ przedstawiający wnioski oraz zamierzony termin wręczenia orderów i odznaczeń.

Po lewej stronie zestawienia należy podać nazwisko, imię, imię ojca i rok urodzenia każdej osoby proponowanej do odznaczenia, po prawej zaś zajmowane przez nią stanowisko i miejsce pracy (rubryka 5 formularza), uzasadnienie wniosku (rubryka 13 formularza) oraz posiadane przez daną osobę ordery, odznaczenia i odznaki, ze wskazaniem daty (roku) ich nadania (rubryka 10 formularza).

Zestawienie należy sporządzić według poszczególnych rodzajów orderów i odznaczeń, a w ramach danego orderu lub odznaczenia (klasy, stopnia) - w porządku alfabetycznym. Poszczególne grupy orderów i odznaczeń (klas, stopni) należy oddzielić odpowiednim napisem; dla przykładu:

ORDER SZTANDARU PRACY I KLASY

1. Abramowski Jerzy

s. Stefana, ur. w 1896 r.

2. Korzeniowska Janina

c. Karola, ur. w 1905 r.

KRZYŻ KOMANDORSKI Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI

3. Burchacki Stanisław

s. Stanisława, ur. w 1904 r.

ORDER SZTANDARU PRACY II KLASY

4. Wrębiak Piotr

s. Andrzeja, ur. w 1918 r.

KRZYŻ KOMANDORSKI ORDERU ODRODZENIA POLSKI

5. Bracki Władysław

s. Antoniego, ur. w 1914 r.

itd.

Numeracja poszczególnych pozycji zestawienia powinna być ciągła, poprzez wszystkie grupy orderów i odznaczeń.

Pierwszy egzemplarz zestawienia podpisuje organ przedstawiający wnioski Radzie Państwa.

8.
Organ, któremu wydano ordery i odznaczenia w celu ich wręczenia, obowiązany jest zawiadomić o dokonanym wręczeniu Kancelarię Rady Państwa. Zawiadomienie powinno nastąpić w ciągu 2 tygodni od dnia wręczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszej instrukcji.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WNIOSEK O NADANIE ORDERU - ODZNACZENIA

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR ZAWIADOMIENIA O WRĘCZENIU ORDERÓW I ODZNACZEŃ

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024