Sprawdzanie i zatwierdzanie obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 stycznia 1960 r.
w sprawie sprawdzania i zatwierdzania obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.

Na podstawie § 3 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 4, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy, o którym mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 4, poz. 24), w przedsiębiorstwach objętych działaniem tego rozporządzenia przeprowadzają biegli księgowi, wpisani na listę ustaloną przez Ministra Finansów, którzy ponadto posiadają zaświadczenie stwierdzające złożenie egzaminu kwalifikacyjnego.
§  2.
Sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy powinno być zlecone biegłemu, który powołany został do zbadania sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa. W uzasadnionych przypadkach zadanie to może być powierzone również innemu biegłemu.
§  3.
1.
Z dokonanego sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy biegły sporządza odrębne orzeczenie, które powinno zawierać:
1)
określenie organu lub jednostki organizacyjnej zlecającej sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy oraz daty i miejsca zawarcia umowy;
2)
określenie miejsca i czasu wykonania zadania;
3)
wyszczególnienie materiałów, na których podstawie dokonano sprawdzenia;
4)
określenie metody stosowanej do wykonania zadania;
5)
omówienie istotnych ustaleń dotyczących obliczenia poszczególnych elementów oraz całości bazy;
6)
wnioski co do niezbędnych korekt, których należy dokonać w obliczeniu bazy;
7)
wniosek końcowy określający prawidłową wysokość bazy;
8)
wykaz załączników do orzeczenia;
9)
określenie miejsca i daty sporządzenia orzeczenia oraz podpis biegłego.
2.
W razie gdy sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy przeprowadza kilku biegłych, sporządzają oni jedno wspólne orzeczenie.
3.
Biegły sporządza orzeczenie w dwóch egzemplarzach, o ile umowa nie przewiduje większej ich ilości, z których jeden otrzymuje kierownik badanego przedsiębiorstwa, drugi zaś kierownik organu lub jednostki organizacyjnej sprawującej bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Za dokonanie sprawdzenia prawidłowości obliczenia bazy biegły otrzymuje wynagrodzenie za to sprawdzenie łącznie z wynagrodzeniem za zbadanie sprawozdania finansowego.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jak też w przypadku, gdy sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy zlecono innemu biegłemu, wysokość wynagrodzenia ustala osoba powołująca biegłego według obowiązujących stawek dla biegłych księgowych stosownie do określonych przez właściwego ministra norm czasu, przeznaczonego na sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy.
3.
Normy, o których mowa w ust. 2, powinny odpowiadać pracochłonności sprawdzenia wynikającej z wielkości asortymentu produkcji, pracochłonności kalkulacji i innych czynników i powinny być w związku z tym odpowiednio zróżnicowane dla przedsiębiorstw różnych kategorii. Normy te nie powinny przekraczać 30% norm ustalonych dla badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, z tym że górny limit może dotyczyć wyłącznie przedsiębiorstw, w których obliczenie i sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy jest wyjątkowo skomplikowane ze względu na bardzo duży asortyment produkowanych wyrobów.
4.
Koszty wynagrodzenia biegłych za sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy pokrywa się z bezosobowego funduszu płac badanego przedsiębiorstwa.
§  5.
1.
Zatwierdzeniu podlega obliczenie bazy sprawdzane w trybie określonym w §§ 2 i 3.
2.
Na zatwierdzonym obliczeniu bazy należy zamieścić stosowną klauzulę.
3.
Do zatwierdzonego obliczenia bazy dołączyć należy orzeczenie biegłego (§ 3), a w razie różnicy między decyzją o zatwierdzeniu a wnioskiem zawartym w orzeczeniu biegłego - również uzasadnienie tej różnicy.
§  6.
1.
Organy finansowe i inspektoraty kontrolno-rewizyjne przeprowadzające sprawdzenie prawidłowości obliczenia bazy mają prawo zgłaszania wniosków o zmianę zatwierdzonego obliczenia bazy (§ 5).
2.
Spory w sprawie ustalenia wysokości bazy wynikłe między przedsiębiorstwem lub jednostką organizacyjną, która nadzoruje jego działalność, a organem finansowym rozstrzyga właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Do czasu załatwienia wniosków organów finansowych i inspektoratów kontrolno-rewizyjnych (ust. 1) lub rozstrzygnięcia wynikłych stąd sporów obliczenie bazy nie może być zatwierdzone, a jeżeli obliczenie to zostało już poprzednio zatwierdzone, nie mogą być dokonywane dalsze odpisy na fundusz zakładowy.
§  7.
1.
Upoważnia się Stowarzyszenie Księgowych w Polsce do:
1)
zorganizowania kursów szkoleniowych w zakresie metod i techniki sprawdzania prawidłowości obliczenia bazy i przeprowadzenia w tym zakresie egzaminów kwalifikacyjnych;
2)
wydania osobom, które złożą z wynikiem dodatnim egzamin omówiony w pkt 1, zaświadczeń stwierdzających złożenie egzaminu kwalifikacyjnego.
2.
Program kursów i egzaminów kwalifikacyjnych (ust. 1) ustala Ministerstwo Finansów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.14.64

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sprawdzanie i zatwierdzanie obliczenia wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok (bazy) w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.
Data aktu: 18/01/1960
Data ogłoszenia: 12/02/1960
Data wejścia w życie: 12/02/1960