Środki zabezpieczające dyscyplinę wykonania Narodowego Planu Gospodarczego na 1959 r. w zakresie inwestycji i płac.

UCHWAŁA Nr 384
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 września 1959 r.
w sprawie środków zabezpieczających dyscyplinę wykonania Narodowego Planu Gospodarczego na 1959 r. w zakresie inwestycji i płac.

W celu zapewnienia dyscypliny wykonania Narodowego Planu Gospodarczego na 1959 r. w zakresie inwestycji i płac Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W przedsiębiorstwach budowlano-montażowych objętych planowaniem centralnym i terenowym zmniejsza się w II półroczu 1959 r. przeciętny stan zatrudnienia o 30 tysięcy osób w stosunku do przeciętnego stanu zatrudnienia z czerwca 1959 r. według poniższego zestawienia:
Resort Zmniejszenie stanu zatrudnienia (tys. osób) Maksymalny przeciętny stan zatrudnienia w II półroczu 1959 r. (w tys. osób)
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
plan centralny 10,0 306,4
plan terenowy 7,0 67,0
Ministerstwo Komunikacji 6,0 48,0
Ministerstwo Rolnictwa 3,5 81,0
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej 3,5 77,8
2.
Ministrowie i prezydia rad narodowych określą odpowiednio do zmniejszenia planu przerobu robót budowlano-montażowych oraz planu zatrudnienia na II półrocze 1959 r. - maksymalną wielkość funduszu płac na IV kwartał 1959 r. Ustalona dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych maksymalna wielkość funduszu płac na IV kwartał 1959 r. nie podlega bankowej korekcie z tytułu przekroczenia planu produkcji.
3.
Upoważnia się właściwe banki do wprowadzenia na okres IV kwartału 1959 r. miesięcznej kontroli funduszu płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.
4.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) obowiązane są niezwłocznie rozdzielić pomiędzy przedsiębiorstwa limity zatrudnienia i funduszu płac zgodnie z § 1 ust. 1 i 2 na podstawie zarządzeń właściwych ministrów wydanych w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej. Zarządzenia takie wydadzą również prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Komitetem Drobnej Wytwórczości dla przedsiębiorstw im podległych.
§  2.
Ministrowie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Komunikacji, Rolnictwa oraz Gospodarki Komunalnej składać będą miesięczne sprawozdania z wykonania przepisów § 1 Prezesowi Rady Ministrów, a w odpisie - Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
§  3.
Wzrost przeciętnego zatrudnienia w oddziałach Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w II półroczu 1959 r. nie może przekroczyć 4 tysięcy osób w stosunku do przeciętnego zatrudnienia z czerwca 1959 r.
§  4.
Centralny Związek Spółdzielczości Pracy w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej ustali w terminie do dnia 22 września 1959 r. limity maksymalnego przeciętnego stanu zatrudnienia na II półrocze 1959 r. dla budowlanych spółdzielni pracy na poziomie niższym niż osiągnięty w I półroczu 1959 r.
§  5.
1.
Ministerstwa i prezydia rad narodowych nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe przeprowadzą w terminie nie dłuższym niż do dnia 25 września 1959 r. analizę możliwości zaopatrzenia materiałowego dla przyjętych do wykonania robót. W przypadkach stwierdzenia niemożliwości pokrycia braków w zaopatrzeniu materiałowym należy w pierwszym rzędzie zapewnić realizację ważnych dla gospodarki narodowej inwestycji, posiadających warunki do ukończenia w 1959 r. lub warunki przyspieszenia ich realizacji (pełna dokumentacja, wyposażenie itp.), kosztem ograniczenia innych inwestycji w drodze zmniejszenia przydziału materiałów budowlanych dla tych inwestycji oraz zmniejszenia stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego.
2.
Ministerstwa i prezydia wojewódzkich rad narodowych nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w terminie do dnia 27 września 1959 r. prześlą Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz ministerstwom nadzorującym inwestorów:
a)
wnioski w sprawie skreślenia z planu lub zmniejszenia zakresu planowanego w roku bieżącym inwestycji scentralizowanych z wyodrębnieniem nakładów na roboty budowlano-montażowe i podaniem generalnego wykonawcy;
b)
zbiorcze zestawienia dokonanych skreśleń z planu i zmniejszeń zakresu planowanego na rok bieżący inwestycji zdecentralizowanych i kapitalnych remontów, z wyodrębnieniem nakładów na roboty budowlano-montażowe i podziałem na jednostki nadrzędne, inwestorów i wykonawców.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, położone na terenie m.st. Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz województwa katowickiego i wrocławskiego, obowiązane są przedstawić w terminie do dnia 25 września 1959 r. jednostkom bezpośrednio nadrzędnym, a w odpisie - właściwym terenowo organom zatrudnienia prezydiów powiatowych rad narodowych (miejskich rad narodowych miast wyłączonych z powiatów) miesięczne plany zatrudnienia na IV kwartał 1959 r. ustalone zgodnie z § 1.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej ustali zasady kierowania do pracy w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych w okresie miesięcy wrzesień - grudzień 1959 r., z tym że:
a)
kierowanie do pracy w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych może mieć miejsce tylko w ramach miesięcznych planów zatrudnienia, opracowanych zgodnie z przepisami niniejszej uchwały;
b)
prowadzenie werbunku robotników do przedsiębiorstw budowlano-montażowych wymaga w każdym przypadku zgody Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  7.
W razie gdy zapewnienie terminowej realizacji lub uzasadnionego przyspieszenia ważnych dla gospodarki narodowej inwestycji scentralizowanych wymaga dofinansowania w stosunku do planu 1959 r., należy we wniosku o dofinansowanie równocześnie wskazać inne inwestycje, dla których zostaną odpowiednio zmniejszone przyznane środki finansowe i materiałowe.
§  8.
Ministrowie powołają przy jednostkach nadrzędnych, sprawujących nadzór nad przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi, specjalne zespoły kontrolne. Zespoły te:
1)
skontrolują w terminie do dnia 30 września 1959 r. przedsiębiorstwa przekraczające fundusz płac oraz te, w których wystąpił nieuzasadniony wzrost średniej płacy, i podejmą niezbędne środki, mające na celu zapobieżenie nieuzasadnionym wypłatom z tytułu stosowania niewłaściwych cen jednostkowych, przefakturowania oraz opłacania robót nie wykonanych;
2)
zbadają prawidłowość stosowania akordu zryczałtowanego w nadzorowanych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oraz opracują wykaz prac, które powinny być wykonywane w zasadzie w systemie akordu zryczałtowanego.
§  9.
1.
Ministrowie oraz prezydia rad narodowych nadzorujący przedsiębiorstwa przemysłowe ustalą średni stan zatrudnienia w II półroczu 1959 r. na poziomie nie wyższym niż stan zatrudnienia ogółem w dniu 1 lipca 1959 r. Ministrowie w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej, a prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Komitetem Drobnej Wytwórczości wydadzą niezwłocznie zarządzenia zapewniające wykonanie przepisu zdania pierwszego.
2.
Na podstawie zadań ustalonych w zakresie zatrudnienia zgodnie z ust. 1 ministerstwa w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz bankiem finansującym dokonają przeliczenia nowego planu funduszu płac na IV kwartał 1959 r. i rozdziału tego funduszu płac, tak aby doszedł on do każdego przedsiębiorstwa w terminie najdalej do dnia 15 października 1959 r.
3.
Dla nowo uruchamianych zakładów pracy Ministrowie i prezydia rad narodowych zapewnią niezbędne zatrudnienie w ramach średniego stanu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1. Jedynie w wyjątkowych przypadkach powstania nowych okoliczności powodujących niemożność zastosowania tej zasady uprawniony jest Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - do podniesienia limitu zatrudnienia określonego w ust. 1.
4.
Postanowienia ust. 1, 2 i 3 nie dotyczą zakładów przemysłu rolno-spożywczego o sezonowym charakterze produkcji oraz zakładów produkcji materiałów budowlanych.
§  10.
Dokonując zmniejszenia stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oraz przemysłowych, należy przede wszystkim zwolnić tych pracowników, którzy w okresie ostatnich trzech miesięcy opuszczali pracę bez usprawiedliwienia.
§  11.
Przepisy niniejszej uchwały w sprawie zwolnień lub ograniczeń w zatrudnieniu nie dotyczą młodocianych, przyjmowanych na naukę zawodu.
§  12.
1.
Ministrowie, zjednoczenia i prezydia wojewódzkich rad narodowych przeprowadzą kontrolę dyscypliny płac w podległych zakładach. W razie stwierdzenia rozluźnienia dyscypliny płac, a w szczególności nieuzasadnionego wzrostu średniej płacy i funduszu płac, należy zastosować sankcje w stosunku do dyrektorów tych przedsiębiorstw. O podjętych krokach ministrowie poinformują Prezesa Rady Ministrów w terminie do dnia 15 października 1959 r.
2.
Zmiana rocznego planu (zadań gospodarczych bądź funduszu płac) przedsiębiorstwa państwowego może być dokonana w IV kwartale 1959 r. jedynie na podstawie decyzji właściwego ministra, uzgodnionej z Ministrem Finansów (a w stosunku do przedsiębiorstw gospodarki terenowej - decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów). Dotyczy to także planów ustalonych w trybie § 9 ust. 2.
§  13.
1.
W związku z nadmiernym stosowaniem pracy w godzinach nadliczbowych Ministrowie Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Przemysłu Spożywczego i Skupu obowiązani są wydatnie ograniczyć pracę w godzinach nadliczbowych i złożyć Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów sprawozdanie z podjętych środków w tym zakresie w terminie do dnia 30 września 1959 r.
2.
Rada Ministrów zwraca się do Centralnej Rady Związków Zawodowych o przeprowadzanie systematycznej kontroli udzielania przez właściwe organy związków zawodowych zezwoleń na pracę w godzinach nadliczbowych i wydanie dyrektyw zaostrzających warunki do udzielania takich zezwoleń.
3.
Minister Górnictwa i Energetyki podejmie niezbędne środki dla zmniejszenia nieusprawiedliwionej absencji pracowników.
§  14.
Limit wydatków na diety przy wyjazdach służbowych na IV kwartał 1959 r. w ministerstwach i prezydiach rad narodowych oraz w podległych im przedsiębiorstwach i zakładach nie może przekraczać sumy wydatków na ten cel w IV kwartale 1958 r.
§  15.
Wydatki z bezosobowego funduszu płac w ministerstwach, prezydiach rad narodowych oraz w podległych im przedsiębiorstwach i zakładach w IV kwartale 1959 r. nie mogą bez zgody właściwych ministrów przekraczać sumy faktycznie dokonanych wypłat z tego funduszu w IV kwartale 1958 r.
§  16.
1.
W celu rozpatrzenia wypadków jaskrawego naruszenia dyscypliny funduszu płac i zastosowania odpowiednich sankcji w stosunku do winnych dokonanych przekroczeń powołuje się pod przewodnictwem wiceprezesa Rady Ministrów Komisję Rządową, w skład której wejdą Minister Finansów oraz Minister Pracy i Opieki Społecznej. Przewodniczący Komisji zaprosi do udziału w Komisji Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
2.
Komisja Rządowa zakończy swe prace do dnia 31 października 1959 r.
§  17.
Zaleca się organizacjom i związkom spółdzielczym przy współdziałaniu właściwych ministrów zastosowanie przepisów niniejszej uchwały w zakresie spółdzielczości.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 17 września 1959 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024