Zm.: statut Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 grudnia 1958 r.
w sprawie zmiany statutu Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów w Oświęcimiu (Dz. U. Nr 52, poz. 265) zarządza się, co następuje:
§  1.
W statucie Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka, stanowiącym załącznik do zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 stycznia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-13, poz. 132), wprowadza się następujące zmiany:

Po § 9 dodaje się nowe §§ 9a, 9b, 9c, 9d, 9e, 9f, 9g, 9h oraz 9i w brzmieniu następującym:

"§ 9a.

W muzeum powołuje się Radę Muzeum, zwaną dalej "Radą".

§  9b.
Do zadań Rady należy:
1)
opiniowanie planów naukowo-badawczych,
2)
inicjowanie prac naukowych,
3)
wypowiadanie się w sprawach organizacji Muzeum,
4)
rozpatrywanie innych spraw z zakresu działalności Muzeum na zlecenie Ministra Kultury i Sztuki lub na wniosek przewodniczącego Rady i dyrektora Muzeum.
§  9c.
1.
Członków Rady powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki spośród grona pracowników nauki oraz przedstawicieli władz i instytucji państwowych oraz organizacji społecznych związanych z zagadnieniami należącymi do zakresu działania Muzeum. Liczba członków nie powinna przekraczać 20 osób.
2.
Członkowie Rady wybierają spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza Rady.
§  9d.
1.
W posiedzeniach Rady oprócz członków wymienionych w § 9c bierze udział z urzędu dyrektor Muzeum z głosem doradczym.
2.
W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć rzeczoznawcy, zaproszeni w miarę potrzeby przez przewodniczącego Rady dla opracowania i zreferowania poszczególnych zagadnień,
§  9e.
1.
Posiedzenia Rady odbywają się w zasadzie raz na pół roku.
2.
Posiedzenie Rady może być ponadto zwołane na życzenie co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady.
3.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów.
§  9f.
1.
Wysokość wynagrodzenia za udział w posiedzeniu lub posiedzeniach Rady odbytych w ciągu doby poza godzinami służbowymi wynosi:

dla przewodniczącego - 57,00 zł,

dla członków i sekretarza - po 38,00 zł.

2.
Zamiejscowi członkowie Rady lub zaproszeni na posiedzenie rzeczoznawcy otrzymują oprócz wynagrodzenia wymienionego w ust. 1 także zwrot kosztów przejazdów, diety i należności za noclegi, według norm ustalonych dla pracowników państwowych przy podróżach służbowych.
§  9g.
Obsługa biurowa Rady należy do Muzeum.
§  9h.
Wydatki Rady pokrywane są z budżetu Muzeum.
§  9i.
Szczegółowy zakres czynności i tryb działania Rady określi regulamin, uchwalony przez Radę i zatwierdzony przez Ministra Kultury i Sztuki."
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024