Zasady i tryb udzielania pozwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w Komitecie do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytucie Urbanistyki i Architektury, wydziałach architektury i nadzoru budowlanego oraz w wydziałach architektury i budownictwa prezydiów rad narodowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 13 listopada 1958 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pozwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w Komitecie do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytucie Urbanistyki i Architektury, wydziałach architektury i nadzoru budowlanego oraz w wydziałach architektury i budownictwa prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytutu Urbanistyki i Architektury, wydziałów architektury i nadzoru budowlanego oraz wydziałów architektury i budownictwa prezydiów rad narodowych mogą podejmować się doraźnie, jako zajęć ubocznych, wykonywania projektów w budownictwie dla gospodarki uspołecznionej i osób prywatnych, jeżeli na wykonywanie takich prac właściwy organ przełożony udzieli zezwolenia, zwanego dalej "zgodą".
2.
Zgoda powinna być udzielona na każde zlecenie przyjęte przez pracownika.
3.
Łączny koszt zamówienia według cennika obowiązującego w państwowych biurach projektów nie może przekraczać 15 tys. zł, a łączna suma wynagrodzeń w ciągu jednego roku nie może przekroczyć 30 rys. zł. z tym że w szczególnie uzasadnionych przypadkach suma ta może byt podwyższona:
1)
dla pracowników Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytutu Urbanistyki i Architektury oraz głównych architektów - przez Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury,
2)
dla pracowników wojewódzkiej i powiatowej służby architektoniczno-budowlanej - przez przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  2.
Zgody, o której mowa w § 1 ust. 1, na przyjęcie i wykonanie prac projektowych udziela:
1)
pracownikom Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury - Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury,
2)
pracownikom Instytutu Urbanistyki i Architektury - dyrektor tego Instytutu,
3)
pracownikom wydziałów architektury i nadzoru budowlanego (wydziałów architektury i budownictwa) prezydiów rad narodowych - kierownicy tych wydziałów,
4)
pracownikom Stołecznego Zarządu Architektury i Budownictwa oraz Pracowni Urbanistycznej - Naczelny Architekt Warszawy,
5)
Naczelnemu Architektowi Warszawy, kierownikowi wydziału architektury i nadzoru budowlanego (wydziału architektury i budownictwa) - przewodniczący prezydium rady narodowej.
§  3.
1.
Organ uprawniony do udzielania pracownikom zgody zarządzi prowadzenie ścisłej ewidencji prac projektowych przyjętych do wykonania.
2.
W ewidencji, o której mowa w ust. 1, powinno być uwidocznione:
1)
nazwisko i imię pracownika przyjmującego zlecenie,
2)
określenie przedmiotu pracy,
3)
termin, w którym praca powinna być wykonana,
4)
wysokość przewidzianego wynagrodzenia za przyjętą do wykonania pracę.
§  4.
1.
Zgoda może być udzielona na podstawie pisemnego wniosku pracownika, złożonego do organu właściwego do udzielania zgody, z zachowaniem drogi służbowej.
2.
Zgodę może uzyskać jedynie pracownik posiadający:
1)
uprawnienia budowlane przewidziane przepisami art. 360, 361, 362, 363, 364 i 365 prawa budowlanego lub
2)
kwalifikacje fachowe do sporządzania projektów innych specjalności w budownictwie, określonych w rozporządzeniu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 października 1958 r. w sprawie określania kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposobu ich stwierdzania (Dz. U. Nr 66, poz. 328).
§  5.
1.
W razie wykonywania pracy projektowej przez pracownika organu właściwego do akceptowania lub zatwierdzania danego projektu należy w udzielonej zgodzie zastrzec, że zainteresowany pracownik zostanie całkowicie wyłączony z prac związanych z opiniowaniem, akceptowaniem lub zatwierdzaniem projektu przez niego opracowanego.
2.
Projekty opracowane przez architekta powiatowego (architekta dzielnicowego) powinny przed ich zatwierdzeniem otrzymać pozytywną opinię właściwego wydziału architektury i nadzoru budowlanego prezydium wojewódzkiej (miejskiej) rady narodowej co do jakości opracowanego projektu.
3.
Główni architekci województw (miast) nie mogą w zasadzie otrzymywać zezwoleń na wykonywanie dla osób prywatnych i spółdzielni prac projektowych dotyczących budowli znajdujących się na ich terenie działania.
§  6.
Zabrania się udzielenia zezwoleń na wykonywanie prac projektowych przez pracowników wymienionych w § 2, jeżeli praca projektowa ma związek z wykroczeniem budowlanym.
§  7.
Przepisy zarządzenia nie mają zastosowania do przyjmowania i wykonywania szkiców sytuacyjnych dotyczących zabudowy zagród wiejskich w tych przypadkach, w których do uzyskania pozwolenia na budowę nie jest wymagane zatwierdzenie projektu.
§  8.
W stosunku do osób wymienionych w § 1 ust. 1 nie przestrzegających przepisów niniejszego zarządzenia wyciągane będą konsekwencje służbowe, aż do zastosowania przepisu z art. 2 dekretu z dnia 18 stycznia 1958 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. Nr 2, poz. 11).
§  9.
Traci moc zarządzenie nr 34 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 6 lutego 1958 r. w sprawie wykonywania przez pracowników terenowej służby architektoniczno-budowlanej prac z zakresu dokumentacji projektowo-kosztorysowej i opracowań urbanistycznych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.95.521

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania pozwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w Komitecie do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytucie Urbanistyki i Architektury, wydziałach architektury i nadzoru budowlanego oraz w wydziałach architektury i budownictwa prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 13/11/1958
Data ogłoszenia: 12/12/1958
Data wejścia w życie: 12/12/1958