Dalsze usprawnienie systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 listopada 1958 r.
w sprawie dalszego usprawnienia systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie § 10 ust. 3 uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) oraz § 8 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Celem stworzenia warunków zapewniających terminowe uzyskanie mieszkań przez ludność pracującą, gromadzącą wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO), upoważnia się Powszechną Kasę Oszczędności do zawierania odpowiednich umów ze spółdzielniami mieszkaniowymi wszelkich typów, nazywanych dalej "spółdzielniami mieszkaniowymi", które otrzymały zgodę Związku Spółdzielni Mieszkaniowych na zawarcie takiej umowy.
2.
W umowach powyższych spółdzielnie mieszkaniowe przyjmą na siebie obowiązek:
1)
zapewnienia osobom gromadzącym wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO i odpowiadającym statutowym warunkom spółdzielni, pierwszeństwa przy przyjmowaniu na członków spółdzielni,
2)
zawieranie porozumień (umów) obejmujących termin i inne warunki otrzymania mieszkania z osobami, które:

-

są członkami spółdzielni,

-

gromadzą lub będą gromadzić wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych oraz

-

wyrażą zgodę na przekazywanie przez PKO przysługującej im premii gwarancyjnej na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.

3.
Przy ustalaniu na przyszłe lata programu robót budowlanych, stanowiących podstawę do zawarcia przewidzianych w ust. 2 porozumień (umów), spółdzielnia w razie braku ustalonego planu wieloletniego może opierać się na rozmiarach pomocy kredytowej Państwa, udzielonej jej w ostatnim roku. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie, jak również wytyczne dla nowo powstających spółdzielni ustali Związek Spółdzielni Mieszkaniowych w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki Komunalnej i Ministerstwem Finansów.
4.
Osoby, które przedstawią w Powszechnej Kasie Oszczędności porozumienia (umowy) zawarte ze spółdzielnią mieszkaniową, gromadzić będą wkłady na specjalnie oznaczonych mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych.
5.
Książeczki oszczędnościowe, o których mowa w ust. 4, oprócz uprawnień wynikających z niniejszego zarządzenia korzystają z uprawnień przewidzianych w uchwale nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407).
§  2.
1.
Spółdzielnie mieszkaniowe, z którymi Powszechna Kasa Oszczędności zawrze umowy przewidziane w § 1, otrzymują w pierwszej kolejności długoterminowe pożyczki bankowe w ramach limitów długoterminowych kredytów przyznanych w danym roku poszczególnym prezydiom rad narodowych na budownictwo mieszkaniowe ze środków własnych ludności.
2.
Wymieniony w ust. 1 przywilej dotyczy kwoty pożyczki, której wysokość nie powinna przekroczyć określonego odrębnymi przepisami stosunku procentowego do sumy wkładów oszczędnościowych zgromadzonych na zbiorczym rachunku spółdzielni w Powszechnej Kasie Oszczędności.
3.
Powszechna Kasa Oszczędności przesyłać będzie do wiadomości prezydiom właściwych rad narodowych oraz właściwym oddziałom Związku Spółdzielni Mieszkaniowych odpisy umów zawartych ze spółdzielniami mieszkaniowymi, jak również zawiadamiać będzie prezydia rad narodowych i oddziały Związku Spółdzielni Mieszkaniowych o przypadkach rozwiązania umowy.
§  3.
Wkłady oszczędnościowe, wnoszone przez uczestników oszczędzania na specjalnie oznaczone mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe, powinny być, oprócz wykazywania na rachunkach indywidualnych, zapisywane również ewidencyjnie na zbiorczym rachunku właściwej spółdzielni mieszkaniowej.
§  4.
1.
Na wniosek właściwej spółdzielni mieszkaniowej, zaakceptowany przez oddział Związku Spółdzielni Mieszkaniowych, Powszechna Kasa Oszczędności przelewa przed zakończeniem okresu oszczędzania do Banku Inwestycyjnego środki finansowe, w miarę potrzeb wynikających z budowy, do wysokości nie przekraczającej każdorazowo zgromadzonych wkładów oszczędnościowych na książeczkach wkładców oszczędzających na rzecz danej spółdzielni mieszkaniowej.
2. 1
(uchylony).
§  5.
Premię gwarancyjną, przewidzianą w § 2 uchwały i nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. powołanej w § 1 ust. 5 Powszechna Kasa Oszczędności oblicza co roku od sumy wkładów oszczędnościowych członków spółdzielni mieszkaniowej na koniec ubiegłego roku, pomniejszając o sumę przelewów (§ 4) i wypłat (§ 6) dokonanych również do końca ubiegłego roku. Obliczoną w ten sposób premię Powszechna Kasa Oszczędności przelewa na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, przy czym pierwszy przelew nie może nastąpić przed upływem dwóch lat od zawarcia umowy między Powszechną Kasą Oszczędności a spółdzielnią mieszkaniową.
§  6.
1.
Wypowiedzenie wkładu przez oszczędzającego może nastąpić wyłącznie w razie uprzedniego rozwiązania przez niego zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy, o której mowa w § 1. W wyniku likwidacji książeczki następuje jednocześnie odpowiednie zmniejszenie rachunku zbiorczego spółdzielni mieszkaniowej.
2.
W razie zadysponowania przez oszczędzającego przeniesienia wypowiedzianego wkładu na zwykłą mieszkaniową książeczkę oszczędnościową oszczędzający zachowuje uprawnienia do premii gwarancyjnej przewidzianej w § 2 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. powołanej w § 1 ust. 5 za cały okres oszczędzania, zgodnie z warunkami przewidzianymi w tej uchwale.
§  7.
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych i zakładów pracy prowadzących budownictwo mieszkaniowe w ramach funduszów mieszkaniowych, z wyjątkiem uprawnień do długoterminowego kredytu bankowego (§ 2), w związku z odmiennym uregulowaniem w odrębnych przepisach form pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego tych jednostek.
2.
Powszechna Kasa Oszczędności może zawierać porozumienia z prezydiami właściwych rad narodowych oraz zakładami pracy, które wyrażą gotowość zapewnienia mieszkań w określonym terminie osobom gromadzącym wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO i odpowiadającym warunkom aktualnej polityki kredytowej.
3.
Na podstawie zaświadczeń wydanych przez prezydia rad narodowych i zakładu pracy, o których mowa w ust. 2, PKO wystawiać będzie osobom gromadzącym wkłady, specjalnie oznaczone książeczki mieszkaniowe.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 2 uchylony przez § 14 pkt 11 uchwały nr 347 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach. (M.P.62.84.391) z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024