Dalsze usprawnienie systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 listopada 1958 r.
w sprawie dalszego usprawnienia systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie § 10 ust. 3 uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) oraz § 8 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Celem stworzenia warunków zapewniających terminowe uzyskanie mieszkań przez ludność pracującą, gromadzącą wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO), upoważnia się Powszechną Kasę Oszczędności do zawierania odpowiednich umów ze spółdzielniami mieszkaniowymi wszelkich typów, nazywanych dalej "spółdzielniami mieszkaniowymi", które otrzymały zgodę Związku Spółdzielni Mieszkaniowych na zawarcie takiej umowy.
2.
W umowach powyższych spółdzielnie mieszkaniowe przyjmą na siebie obowiązek:
1)
zapewnienia osobom gromadzącym wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO i odpowiadającym statutowym warunkom spółdzielni, pierwszeństwa przy przyjmowaniu na członków spółdzielni,
2)
zawieranie porozumień (umów) obejmujących termin i inne warunki otrzymania mieszkania z osobami, które:

-

są członkami spółdzielni,

-

gromadzą lub będą gromadzić wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych oraz

-

wyrażą zgodę na przekazywanie przez PKO przysługującej im premii gwarancyjnej na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.

3.
Przy ustalaniu na przyszłe lata programu robót budowlanych, stanowiących podstawę do zawarcia przewidzianych w ust. 2 porozumień (umów), spółdzielnia w razie braku ustalonego planu wieloletniego może opierać się na rozmiarach pomocy kredytowej Państwa, udzielonej jej w ostatnim roku. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie, jak również wytyczne dla nowo powstających spółdzielni ustali Związek Spółdzielni Mieszkaniowych w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki Komunalnej i Ministerstwem Finansów.
4.
Osoby, które przedstawią w Powszechnej Kasie Oszczędności porozumienia (umowy) zawarte ze spółdzielnią mieszkaniową, gromadzić będą wkłady na specjalnie oznaczonych mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych.
5.
Książeczki oszczędnościowe, o których mowa w ust. 4, oprócz uprawnień wynikających z niniejszego zarządzenia korzystają z uprawnień przewidzianych w uchwale nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407).
§  2.
1.
Spółdzielnie mieszkaniowe, z którymi Powszechna Kasa Oszczędności zawrze umowy przewidziane w § 1, otrzymują w pierwszej kolejności długoterminowe pożyczki bankowe w ramach limitów długoterminowych kredytów przyznanych w danym roku poszczególnym prezydiom rad narodowych na budownictwo mieszkaniowe ze środków własnych ludności.
2.
Wymieniony w ust. 1 przywilej dotyczy kwoty pożyczki, której wysokość nie powinna przekroczyć określonego odrębnymi przepisami stosunku procentowego do sumy wkładów oszczędnościowych zgromadzonych na zbiorczym rachunku spółdzielni w Powszechnej Kasie Oszczędności.
3.
Powszechna Kasa Oszczędności przesyłać będzie do wiadomości prezydiom właściwych rad narodowych oraz właściwym oddziałom Związku Spółdzielni Mieszkaniowych odpisy umów zawartych ze spółdzielniami mieszkaniowymi, jak również zawiadamiać będzie prezydia rad narodowych i oddziały Związku Spółdzielni Mieszkaniowych o przypadkach rozwiązania umowy.
§  3.
Wkłady oszczędnościowe, wnoszone przez uczestników oszczędzania na specjalnie oznaczone mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe, powinny być, oprócz wykazywania na rachunkach indywidualnych, zapisywane również ewidencyjnie na zbiorczym rachunku właściwej spółdzielni mieszkaniowej.
§  4.
1.
Na wniosek właściwej spółdzielni mieszkaniowej, zaakceptowany przez oddział Związku Spółdzielni Mieszkaniowych, Powszechna Kasa Oszczędności przelewa przed zakończeniem okresu oszczędzania do Banku Inwestycyjnego środki finansowe, w miarę potrzeb wynikających z budowy, do wysokości nie przekraczającej każdorazowo zgromadzonych wkładów oszczędnościowych na książeczkach wkładców oszczędzających na rzecz danej spółdzielni mieszkaniowej.
2. 1
(uchylony).
§  5.
Premię gwarancyjną, przewidzianą w § 2 uchwały i nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. powołanej w § 1 ust. 5 Powszechna Kasa Oszczędności oblicza co roku od sumy wkładów oszczędnościowych członków spółdzielni mieszkaniowej na koniec ubiegłego roku, pomniejszając o sumę przelewów (§ 4) i wypłat (§ 6) dokonanych również do końca ubiegłego roku. Obliczoną w ten sposób premię Powszechna Kasa Oszczędności przelewa na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, przy czym pierwszy przelew nie może nastąpić przed upływem dwóch lat od zawarcia umowy między Powszechną Kasą Oszczędności a spółdzielnią mieszkaniową.
§  6.
1.
Wypowiedzenie wkładu przez oszczędzającego może nastąpić wyłącznie w razie uprzedniego rozwiązania przez niego zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy, o której mowa w § 1. W wyniku likwidacji książeczki następuje jednocześnie odpowiednie zmniejszenie rachunku zbiorczego spółdzielni mieszkaniowej.
2.
W razie zadysponowania przez oszczędzającego przeniesienia wypowiedzianego wkładu na zwykłą mieszkaniową książeczkę oszczędnościową oszczędzający zachowuje uprawnienia do premii gwarancyjnej przewidzianej w § 2 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. powołanej w § 1 ust. 5 za cały okres oszczędzania, zgodnie z warunkami przewidzianymi w tej uchwale.
§  7.
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych i zakładów pracy prowadzących budownictwo mieszkaniowe w ramach funduszów mieszkaniowych, z wyjątkiem uprawnień do długoterminowego kredytu bankowego (§ 2), w związku z odmiennym uregulowaniem w odrębnych przepisach form pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego tych jednostek.
2.
Powszechna Kasa Oszczędności może zawierać porozumienia z prezydiami właściwych rad narodowych oraz zakładami pracy, które wyrażą gotowość zapewnienia mieszkań w określonym terminie osobom gromadzącym wkłady na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO i odpowiadającym warunkom aktualnej polityki kredytowej.
3.
Na podstawie zaświadczeń wydanych przez prezydia rad narodowych i zakładu pracy, o których mowa w ust. 2, PKO wystawiać będzie osobom gromadzącym wkłady, specjalnie oznaczone książeczki mieszkaniowe.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 2 uchylony przez § 14 pkt 11 uchwały nr 347 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach. (M.P.62.84.391) z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.94.514

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dalsze usprawnienie systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.
Data aktu: 27/11/1958
Data ogłoszenia: 06/12/1958
Data wejścia w życie: 06/12/1958