Rada Kultury i Sztuki przy Ministrze Kultury i Sztuki.

ZARZĄDZENIE NR 6
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 stycznia 1958 r.
w sprawie Rady Kultury i Sztuki przy Ministrze Kultury i Sztuki.

§  1.
Przy Ministrze Kultury i Sztuki działa jako organ opiniodawczy Rada Kultury i Sztuki, zwana w dalszym ciągu "Radą".
§  2.
Do zadań Rady należy:
1)
opiniowanie ogólnych zasad programowych działalności oraz pracy resortu kultury i sztuki,
2)
omawianie zagadnień dotyczących twórczości artystycznej oraz działalności ruchu społeczno-kulturalnego,
3)
opracowywanie wniosków w sprawie kształcenia kadr w zakresie pracy kulturalno-oświatowej,
4)
opiniowanie zagadnień dotyczących organizacji i programów nauczania w szkolnictwie artystycznym,
5)
opiniowanie zasad i planów wymiany oraz współpracy kulturalnej z zagranicą,
6)
opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących spraw kultury i sztuki,
7)
opiniowanie w zakresie kultury i sztuki spraw przekazanych przez zainteresowanych ministrów i kierowników centralnych urzędów,
8)
opiniowanie spraw przekazanych przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Sztuki.
§  3.
W skład Rady wchodzą:
1)
Minister Kultury i Sztuki jako przewodniczący,
2)
członkowie w liczbie nie przekraczającej 100 osób.
§  4.
1.
Członków Rady Kultury i Sztuki powołuje i odwołuje Minister Kultury i Sztuki spośród kandydatów zgłoszonych przez naczelne władze związków i stowarzyszeń twórców oraz instytucji i zakładów naukowych, organizacji społecznych oraz innych jednostek organizacyjnych, których działalność obejmuje istotne zadania w dziedzinie kultury i sztuki.
2.
Minister Kultury i Sztuki może powołać do Rady - w ilości nie większej niż 15% ogólnej liczby członków Rady - inne osoby oprócz wymienionych w ust. 1, spośród twórców i działaczy - znawców zagadnień objętych zadaniami Rady.
3.
Wykaz organizacji (ust. 1) uprawnionych do zgłaszania kandydatów do Rady oraz ilość kandydatów zgłaszanych przez poszczególne organizacje ustala Minister Kultury i Sztuki.
§  5.
Kadencja członków Rady trwa 2 lata, licząc od pierwszego posiedzenia.
§  6.
Organami Rady są: Plenum, Prezydium i sekcje Rady.
§  7.
Plenum Rady zwołuje przewodniczący:
1)
na posiedzenia zwyczajne - co najmniej 2 razy w roku,
2)
na posiedzenia nadzwyczajne - w miarę potrzeby na żądanie Prezydium bądź przynajmniej 30 członków Rady.
§  8.
Przedmiotem obrad Plenum Rady są:
1)
opiniowanie planów działalności resortu,
2)
ocena wykonania tych planów,
3)
inne zagadnienia w ramach zadań Rady, zgłoszone pod obrady przez Prezydium lub sekcje Rady.
§  9.
1.
W skład Prezydium Rady wchodzą: przewodniczący, dwóch wiceprzewodniczących i siedmiu członków. Wiceprzewodniczących i członków Prezydium Rady wybiera Rada ze swego grona na pierwszym posiedzeniu.
2.
W miarę potrzeby Prezydium Rady może dokooptować do Prezydium innych członków Rady, nie więcej niż pięciu. Przede wszystkim powinni być dokooptowani przewodniczący sekcji Rady. W obradach Prezydium Rady biorą również udział z głosem doradczym przewodniczący sekcji Rady, nie będący członkami Rady.
§  10.
Przewodniczący Prezydium Rady może zapraszać na posiedzenia Prezydium członków prezydiów sekcji, rzeczoznawców oraz inne osoby, których udział w posiedzeniu może być korzystny dla przebiegu obrad.
§  11.
Zakres działania Prezydium Rady obejmuje kierowanie pracami Rady, a w szczególności:
1)
rozpatrywanie planów pracy sekcji oraz sprawozdań z ich działalności,
2)
przekazywanie spraw sekcjom do zaopiniowania,
3)
kierowanie spraw do ponownego rozpoznania przez sekcje w przypadkach różnic w stanowiskach sekcji i Prezydium.
§  12.
Rada ustala: ilość i rodzaj sekcji dla poszczególnych dziedzin kultury i sztuki oraz ich skład w taki sposób, aby każdy z członków Rady wchodził przynajmniej w skład jednej sekcji Rady.
§  13.
Sekcje stanowią podstawową formę pracy Rady. Zakres działania sekcji obejmuje sprawy w wymienione w § 2, o ile dotyczą dziedzin, którymi jest zainteresowana sekcja.
§  14.
Członkowie sekcji wybierają przewodniczącego sekcji, jego zastępcę i sekretarza.
§  15.
Przewodniczący sekcji może zapraszać na posiedzenia sekcji rzeczoznawców i inne osoby, których udział w posiedzeniach może być korzystny dla przebiegu obrad sekcji.
§  16.
Członkowie Rady w razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu Plenum obowiązani są powiadomić o tym przewodniczącego Rady co najmniej na 3 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia, a w przypadkach nagłych - przed terminem posiedzenia.
§  17.
1.
Za udział w posiedzeniach odbytych w ciągu doby członkowie Rady, Prezydium Rady i sekcji Rady otrzymują wynagrodzenie maksymalne przewidziane w § 5 ust. 3 i 4 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
2.
Zamiejscowi członkowie Rady otrzymują niezależnie od wynagrodzenia za posiedzenie zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi według norm ustalonych dla pracowników państwowych przy podróżach służbowych.
§  18.
Sekretariat i obsługę techniczną Rady sprawuje Gabinet Ministra Kultury i Sztuki.
§  19.
1 Zaproszenia na posiedzenia Rady i Prezydium Rady wraz z porządkiem dziennym i materiałami dotyczącymi spraw będących na porządku dziennym powinny być rozesłane członkom co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
2.
Z każdego posiedzenia Rady i Prezydium Rady spisuje się protokół, który podpisuje przewodniczący posiedzenia i protokolant.
§  20.
Uchwały organów Rady zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków Rady. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  21.
Wydatki Rady pokrywa się z budżetu Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  22.
Wykonanie zarządzenia porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  23.
Traci moc zarządzenie nr 43 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1956 r. w sprawie Rady Kultury i Sztuki przy Ministrze Kultury i Sztuki (Monitor Polski Nr 18, poz. 250).
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.9.43

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rada Kultury i Sztuki przy Ministrze Kultury i Sztuki.
Data aktu: 18/01/1958
Data ogłoszenia: 13/02/1958
Data wejścia w życie: 13/02/1958