Ulgi podatkowe z tytułu dokonywania kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy nieruchomości na obszarze powiatu nowosądeckiego oraz m. Kołobrzegu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 listopada 1958 r.
w sprawie ulg podatkowych z tytułu dokonywania kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy nieruchomości na obszarze powiatu nowosądeckiego oraz m. Kołobrzegu.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osobom fizycznym, które w okresie do dnia 31 grudnia 1965 r. na obszarze powiatu nowosądeckiego oraz m. Kołobrzegu dokonają z własnych funduszów nakładów w postaci kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy nieruchomości o powierzchni użytkowej do 220 m2 przeznaczonych na cele pensjonatowe lub mieszkalno-pensjonatowe, z przeznaczeniem jednak na cele mieszkalne nie więcej niż 85 m2 powierzchni użytkowej, przyznaje się ulgi w postaci zaniechania ustalania zobowiązań podatkowych w zakresie podatków: dochodowego, obrotowego i dochodowego pobieranych w formie karty podatkowej lub w formie ryczałtu, gruntowego, od wynagrodzeń, zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń oraz wyrównawczego na zasadach określonych w §§ 2-5.
2.
W razie rozbudowy nieruchomości przyznaje się ulgi tylko wówczas, gdy powierzchnia użytkowa części rozbudowanej łącznie z powierzchnią użytkową istniejącą przed dokonaniem rozbudowy nie przekracza norm wymienionych ust. 1.
3.
Zaniechanie ustalania zobowiązań podatkowych przysługuje z tytułu kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy tylko jednej nieruchomości i tylko w zakresie jednego z podatków wymienionych w ust. 1. Podatnicy osiągający przychody podlegające opodatkowaniu kilkoma rodzajami podatków mogą korzystać z zaniechania ustalania zobowiązań podatkowych w zakresie jednego z wymienionych podatków według własnego wyboru.
§  2.
Wysokość ulgi w postaci zaniechania ustalania zobowiązania podatkowego (§ 1) wynosi 30% kwoty wydatkowanej na kapitalny remont, odbudowę, rozbudowę lub budowę ruchomości, lecz nie może przekroczyć sumy podatku przypadającego za okres dwóch lub trzech lat, o których mowa w § 3.
§  3.
1.
Zaniechanie ustalania zobowiązania podatkowego stosuje się do podatku przypadającego za rok podatkowy następujący bezpośrednio po roku, w którym został ukończony kapitalny remont, odbudowa, rozbudowa lub budowa nieruchomości, a jeśli chodzi o podatek dochodowy pobierany na zasadach ogólnych i podatek wyrównawczy - za rok podatkowy, w którym został ukończony kapitalny remont, odbudowa, rozbudowa lub budowa nieruchomości; w zakresie podatku gruntowego zaniechanie ustalania zobowiązania podatkowego może mieć zastosowanie również za rok podatkowy, w którym ukończono kapitalny remont, odbudowę, rozbudowę lub budowę nieruchomości, jeżeli wniosek, o którym mowa w § 4, złożony został przed dokonaniem wymiaru podatku za ten rok; w zakresie podatku od wynagrodzeń i zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń zaniechanie ustalania zobowiązań podatkowych może mieć zastosowanie również za rok podatkowy, w którym ukończono kapitalny remont, odbudowę, rozbudowę lub budowę nieruchomości - poczynając od miesiąca następującego po wydaniu przez organ finansowy decyzji, jeżeli wniosek, o którym mowa w § 4, zostanie złożony przed upływem roku, w którym ukończono kapitalny remont, odbudowę, rozbudowę lub budowę nieruchomości.
2.
W razie nie wyczerpania w latach, o których mowa w ust. 1, całej kwoty, co do której przysługuje zaniechanie (§ 2), zaniechanie stosuje się również do podatku przypadającego za następny rok podatkowy, a jeżeli zaniechanie dotyczy podatku od wynagrodzeń lub podatku gruntowego - za następne dwa lata podatkowe.
§  4.
Osoby ubiegające się o zaniechanie ustalania zobowiązań podatkowych z tytułu dokonania kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy nieruchomości powinny złożyć odpowiedni wniosek do organu finansowego właściwego dla wymiaru tego podatku, w którym chcą korzystać z ulgi, a jeżeli chodzi o podatek od wynagrodzeń - do organu finansowego według miejsca zamieszkania. Wniosek powinien być złożony po ukończeniu kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy nieruchomości, nie później jednak, niż do dnia 15 stycznia roku następującego po ukończeniu tych robót.
§  5.
1.
Celem stwierdzenia prawa do przyznania ulgi z tytułu dokonania kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy nieruchomości należy do wniosku dołączyć:
1)
zatwierdzony plan i zezwolenie na dokonanie kapitalnego remontu, na odbudowę, rozbudowę lub budowę, jeżeli plan i zezwolenie w myśl obowiązujących przepisów o budownictwie wymagane są dla tego rodzaju robót,
2)
zaświadczenie stwierdzające, że został dokonany kapitalny remont bądź że nieruchomość jest nowa, odbudowana lub rozbudowana, ile procent wynosi odbudowa lub rozbudowa oraz że nieruchomość nadaje się do użytkowania,
3)
zestawienie wydatków poniesionych w związku z dokonaniem kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy nieruchomości i dowody stwierdzające wysokość poniesionych wydatków,
4)
zaświadczenie zakładu bądź zakładów pracy, w których podatnik jest zatrudniony, stwierdzające wysokość otrzymywanego wynagrodzenia - w razie ubiegania się o zaniechanie ustalania zobowiązań w podatku od wynagrodzeń.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.89.498

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ulgi podatkowe z tytułu dokonywania kapitalnego remontu, odbudowy, rozbudowy lub budowy nieruchomości na obszarze powiatu nowosądeckiego oraz m. Kołobrzegu.
Data aktu: 13/11/1958
Data ogłoszenia: 22/11/1958
Data wejścia w życie: 22/11/1958