Wydawanie przez zakłady pracy zaświadczeń dla dokonywania zakupów ratalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 30 sierpnia 1958 r.
w sprawie wydawania przez zakłady pracy zaświadczeń dla dokonywania zakupów ratalnych.

W wykonaniu § 4 ust. 3 uchwały nr 125 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1958 r. w sprawie sprzedaży na raty w jednostkach handlu uspołecznionego i oddziałach zaopatrzenia robotniczego zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa:
1)
o zakładach pracy - należy przez to rozumieć jednostki administracji państwowej, uspołecznione zakłady pracy, instytucje państwowe, organizacje społeczne i polityczne, jednostki wojskowe, właściwe związki stowarzyszeń twórców oraz spółdzielnie pracy zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy;
2)
o pracownikach - należy przez to rozumieć pracowników zakładów pracy wymienionych w pkt 1, członków spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy oraz członków związków stowarzyszeń twórców;
3)
o przedsiębiorstwie - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo dokonujące sprzedaży ratalnej lub przedsiębiorstwo obsługi sprzedaży ratalnej.
4) 1
o żyrantach, żyrowaniu oraz zobowiązaniu żyrowym - należy przez to rozumieć odpowiednio poręczycieli, poręczenie oraz zobowiązanie wynikające z poręczenia.
§  2.
1.
Zakłady pracy wydają swoim pracownikom występującym w charakterze nabywców lub żyrantów zaświadczenia dla dokonywania zakupów ratalnych w jednostkach handlu uspołecznionego, zwane dalej "zaświadczeniami".
2.
Zaświadczenia nie mogą być wydawane:
1)
pracownikom sezonowym,
2)
osobom zameldowanym na pobyt czasowy,
3)
mężczyznom w wieku przedpoborowym, tj. od lat 18 do lat 20,
4)
mężczyznom w wieku poborowym, tj. od lat 20 do momentu powołania do czynnej służby wojskowej lub przeniesienia do rezerwy.
3. 2
Zaświadczenia są drukami powszechnego użytku i zachowują swą ważność w okresie jednego miesiąca od daty wystawienia; wystawia się je w 1 egzemplarzu dla nabywcy i żyranta.
§  3.
1.
Zaświadczenia powinny określać:
1)
wysokość wynagrodzenia w stosunku miesięcznym brutto,
2)
stanowisko bądź charakter pracy,
3)
datę wydania ostatniego zaświadczenia,
4)
stwierdzenie, że pracownik nie znajduje się w okresie wypowiedzenia ani w okresie próbnym,
5)
stwierdzenie, że pobory pracownika nie są obciążone z tytułu wyroków sądowych lub innych tytułów egzekucyjnych.
2.
Zaświadczenia wydawane członkom związków stowarzyszeń twórców powinny zawierać dane wymienione w ust. 1 pkt 1 i 3 oraz stwierdzać, że pracownik jest członkiem związku co najmniej od 3 miesięcy.
3.
Zaświadczenie wystawia się w 2 egzemplarzach. Oryginał zaświadczenia otrzymuje nabywca bądź żyrant, kopię zatrzymuje zakład pracy.
4.
Wzór zaświadczenia wydawanego przez zakład pracy dla nabywcy i żyranta stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  4. 3
1.
Jednostki wydające zaświadczenia obowiązane są prowadzić ścisłą ewidencję w układzie alfabetycznym według nazwisk pracowników z podziałem na nabywców i żyrantów w specjalnie na ten cel przeznaczonych zeszytach (brulionach).
2.
W ewidencji określonej w ust. 1 należy uwzględnić następujące pozycje:
1)
liczbę porządkową (lp.),
2)
imię i nazwisko (pracownika),
3)
komórkę, w której zatrudniony pracuje,
4)
nr i datę zaświadczenia,
5)
podpis osoby prowadzącej ewidencję,
6)
uwagi.
§  5. 4
(skreślony).
§  5. 5
1.
Przedsiębiorstwo w razie stwierdzenia, że zakład pracy nabywcy po raz pierwszy wydał zaświadczenie przewidziane w niniejszym zarządzeniu - obowiązane jest na podstawie własnej kartoteki lub posiadanych innych materiałów albo posiadanych informacji z innych przedsiębiorstw dokonujących sprzedaży ratalnej i działających na tym samym terenie, zbadać, czy osoba legitymująca się zaświadczeniem dla nabywcy nie jest zadłużona z tytułu poprzednio dokonanego zakupu na raty, oraz w miarę możliwości, czy nie posiada ona zadłużenia z tytułu żyrowania zobowiązania wekslowego.
2.
Jeżeli zakład pracy wydał poprzednie zaświadczenie w trybie niniejszego zarządzenia, przedsiębiorstwo zobowiązane jest zażądać od osoby legitymującej się zaświadczeniem dla nabywcy dowodu, że zobowiązanie zaciągnięte z tytułu poprzedniego zakupu na raty zostało spłacone (wykupiony weksel, dowody wpłat, zaświadczenie przedsiębiorstwa itp.).
3.
W odniesieniu do osoby legitymującej się zaświadczeniem dla żyranta przedsiębiorstwo w uzasadnionych przypadkach sprawdzi stopień zadłużenia z tytułu zobowiązania żyrowego bądź z tytułu dokonanego zakupu ratalnego w sposób przewidziany w ust. 1.
4.
Na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 i 2, przedsiębiorstwo:
a)
dokona sprzedaży ratalnej,
b)
odmówi sprzedaży ratalnej, jeśli osoba legitymująca się zaświadczeniem dla nabywcy nie spłaciła zadłużenia z tytułu poprzedniego zakupu na raty, chyba że obciążenie z tytułu nie spłaconego kredytu łącznie z obciążeniem z tytułu nowej transakcji nie przekroczyłoby możliwości płatniczych nabywcy,
c)
zażąda przedstawienia innego żyranta w razie stwierdzenia, że osoba legitymująca się zaświadczeniem dla żyranta posiada zadłużenie z tytułu zakupu ratalnego lub z tytułu żyrowania zobowiązania wekslowego, chyba że zadłużenie z tych tytułów łącznie z zobowiązaniem z tytułu nowej transakcji nie przekroczyłoby możliwości płatniczych żyranta.
§  6. 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 7

(str. 1)

Zaświadczenie ważne jeden

miesiąc od daty wystawienia.

Pieczątka firmowa .......... dn. ........... 19...

zakładu pracy. (miesiąc wpisać słownie)

ZAŚWIADCZENIE Nr .....

(dla nabywcy żyranta)

Zaświadcza się, że Ob. ....................................

nazwisko rodowe (dla mężatek) ................................

imiona rodziców .............................. zamieszkały(a)

w .................... ul. ................... nr ..... m. ...

posiadający(a) dowód osobisty serii ...... nr ................

wydany przez Komendę Milicji Obywatelskiej w .................

dnia ................... 19... jest zatrudniony(a) w naszym

zakładzie pracy, co zostało odnotowane w dowodzie osobistym,

od dnia .................... w charakterze ...................

(miesiąc wpisać słownie)

z wynagrodzeniem miesięcznym (brutto) zł .............(słownie

złotych ....................................................).

(str. 2)

Wynagrodzenie to nie jest obciążone z tytułu wyroków

sądowych lub innych tytułów.

Wyżej wymieniony(a) nie znajduje się w okresie

wypowiedzenia pracy ani w okresie próbnym, nie jest

pracownikiem sezonowym.

Powyższe dane personalne są zgodne z okazanym dowodem

osobistym.

Pieczątka zakładu pracy. Kierownik zakładu pracy lub

osoba przez niego upoważniona

.............................

(podpis i pieczątka)

..............................................................

Uwaga: Zaświadczenia wypełnione niewłaściwie lub nieczytelnie nie będą honorowane.

Miejsce na adnotacje:

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 8

(skreślony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 9

(skreślony).

1 § 1 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
4 § 5 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 października 1960 r. (M.P.60.82.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1960 r.
5 § 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 października 1960 r. (M.P.60.82.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1960 r.
6 § 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 października 1960 r. (M.P.60.82.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1960 r.
7 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
8 Załącznik nr 2 skreślony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1965 r. (M.P.65.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 1965 r.
9 Załącznik nr 3 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 października 1960 r. (M.P.60.82.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1960 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024