Wstępny staż pracy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 sierpnia 1958 r.
w sprawie wstępnego stażu pracy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa.

Na podstawie § 6 ust. 2 uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 47, poz. 272) ustala się następujące wytyczne do określenia czasu trwania i opracowania programów wstępnego stażu pracy.
§  1.
Zarządzenie dotyczy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa przewidzianych na typowe stanowiska nietechniczne wymagające kwalifikacji ekonomicznych lub prawnych, którzy podjęli pierwszą po ukończeniu uczelni pracę zawodową w wyuczonym zawodzie lub w zawodach pokrewnych po wejściu w życie uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r.
§  2.
Celem wstępnego stażu pracy jest wprowadzenie absolwentów w całokształt działalności zakładów pracy (utrwalenie i pogłębienie wiadomości teoretycznych zdobytych w szkole), nabycie umiejętności stosowania wiedzy teoretycznej w działalności praktycznej oraz wdrożenie do systematycznego i dokładnego wykonywania powierzonej pracy.
§  3.
1.
Czas wstępnego stażu pracy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa wynosi 1,5 roku.
2.
W zakładach pracy, w których zaznajomienie się z całokształtem działalności wymaga dłuższego okresu czasu (np. w przedsiębiorstwach o bardziej skomplikowanej i różnorodnej produkcji), okres wstępnego stażu pracy może być przedłużony decyzją właściwego ministra do 2 lat.
§  4.
Absolwenci, którzy wykażą się dobrymi wynikami pracy, mogą wystąpić za pośrednictwem pracownika, o którym mowa w § 5, o skrócenie czasu wstępnego stażu pracy do 1 roku. Decyzję w sprawie skrócenia czasu wstępnego stażu pracy wydaje kierownik zakładu pracy na podstawie opinii komisji kwalifikacyjnej, wydanej po sprawdzeniu przebiegu wstępnego stażu pracy.
§  5.
Nadzór nad przebiegiem pracy oraz nad postępami absolwenta w nabywaniu praktycznych umiejętności w czasie wstępnego stażu pracy powinien sprawować pracownik o wysokich kwalifikacjach i długoletnim doświadczeniu, w miarę możliwości z wyższym wykształceniem. W czasie odbywania wstępnego stażu pracy w poszczególnych działach absolwent podlega służbowo kierownikowi działu, w którym aktualnie odbywa wstępny staż pracy.
§  6.
Absolwenci odbywają wstępny staż pracy na podstawie programu obejmującego:
a)
harmonogram wstępnego stażu pracy (wykaz stanowisk i orientacyjny czas trwania wstępnego stażu pracy na każdym z nich),
b)
zakres wiadomości i umiejętności, które absolwent powinien opanować w czasie trwania wstępnego stażu pracy,
c)
wykaz lektury zawodowej.

Szczegółowe programy wstępnego stażu pracy opracowują

zakłady pracy.

§  7.
Absolwentów rozpoczynających wstępny staż pracy należy poinformować o celu wstępnego stażu pracy, jego organizacji i przebiegu oraz o obowiązkach i uprawnieniach absolwenta odbywającego wstępny staż pracy. W czasie wstępnego stażu pracy absolwent powinien zapoznać się szczegółowo z uprawnieniami i obowiązkami pracownika oraz zagadnieniami ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  8.
1.
Program wstępnego stażu pracy powinien być w ten sposób realizowany, aby absolwenci poznali całokształt prac i zagadnień zakładu pracy oraz zakres i technikę pracy poszczególnych działów, biorąc w miarę możliwości bezpośredni udział w pracach działu.
2.
W działach pracy, w których absolwenci będą zatrudnieni po odbyciu wstępnego stażu pracy, oraz w działach pokrewnych absolwenci obowiązani są brać bezpośredni udział w praktycznym wykonywaniu prac.
3.
Absolwenci powinni zaznajomić się szczegółowo z przepisami obowiązującymi w poszczególnych działach pracy w zakresie potrzebnym do wykonywania pracy w dziale, w którym absolwent będzie zatrudniony po ukończeniu wstępnego stażu pracy.
§  9.
W okresie odbywania wstępnego stażu pracy absolwent ma obowiązek uzupełnienia swojej wiedzy teoretycznej w zakresie wybranego kierunku prac przez systematyczne studiowanie fachowej literatury i czasopism. Zakład pracy obowiązany jest wskazać absolwentowi właściwą literaturę.
§  10.
1.
Zakłady pracy obowiązane są organizować dla absolwentów odbywających wstępny staż pracy konsultacje przynajmniej raz na 3 miesiące. Podczas konsultacji powinny być omawiane zagadnienia związane z programem wstępnego stażu pracy, spostrzeżenia, wątpliwości i pytania absolwentów z zakresu ich pracy oraz zagadnienia poruszane w czasopismach i książkach fachowych.
2.
Jeżeli zakład pracy nie może przeprowadzać konsultacji we własnym zakresie (np. z braku odpowiednio wykwalifikowanych konsultantów, małej ilości absolwentów odbywających wstępny staż pracy itp.), powinna je zorganizować jednostka nadrzędna, której bezpośrednio podlega zakład pracy.
§  11.
Po ukończeniu wstępnego stażu pracy absolwent składa egzamin przed komisją kwalifikacyjną z zakresu materiału objętego programem. Celem egzaminu jest sprawdzenie umiejętności stosowania w praktyce wiadomości zawodowych z uwzględnieniem specyficznych zadań danego działu pracy oraz stanowiska, na które absolwent jest przewidziany.
§  12.
1.
Komisję kwalifikacyjną dla absolwentów w składzie 5 członków powołuje jednostka nadrzędna nad zakładem pracy, a w większych zakładach pracy, określonych przez jednostki nadrzędne, kierownik zakładu pracy. W skład komisji powinien wejść pracownik, o którym mowa w § 5, przedstawiciel rady zakładowej oraz inne osoby o dużym przygotowaniu zawodowym, z których część przynajmniej posiada wyższe wykształcenie.
2.
Celem umożliwienia uczelniom doskonalenia procesu nauczania - wskazane jest zaproszenie na egzamin przedstawiciela odpowiedniej uczelni, najbliższej terenowo dla zakładu pracy.
§  13.
1.
Po pomyślnym zdaniu egzaminu absolwenci otrzymują zaświadczenie o skończeniu wstępnego stażu pracy.
2.
W przypadku ujemnego wyniku egzaminu komisja kwalifikacyjna wskazuje kierunek uzupełnienia wstępnego stażu pracy oraz ustala okres, na jaki przedłuża się wstępny staż pracy, z tym że okres ten nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
3.
Po przepracowaniu określonego przez komisję kwalifikacyjną okresu przedłużonego wstępnego stażu pracy absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu wstępnego stażu pracy.
§  14.
Postanowienia niniejszego zarządzenia nie dotyczą absolwentów odbywających wstępny staż pracy w zawodach, dla których program i wytyczne wstępnego stażu pracy ustala minister właściwy dla zakładu pracy.
§  15.
Postanowienia niniejszego zarządzenia dotyczą również absolwentów innych kierunków nauczania szkół wyższych, nie wymienionych w § 1, o ile podejmują oni pierwszą po ukończeniu uczelni pracę w typowych zawodach nietechnicznych po wejściu w życie uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.70.410

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wstępny staż pracy absolwentów wyższych szkół ekonomicznych oraz wydziałów prawa.
Data aktu: 06/08/1958
Data ogłoszenia: 13/09/1958
Data wejścia w życie: 13/09/1958