Zasady tworzenia w roku 1958 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników państwowych ośrodków maszynowych oraz zakładów mechanizacji rolnictwa, podległych radom narodowym.

UCHWAŁA NR 332
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 września 1958 r.
w sprawie zasad tworzenia w roku 1958 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników państwowych ośrodków maszynowych oraz zakładów mechanizacji rolnictwa, podległych radom narodowym.

§  1.
Uchwała dotyczy:
1)
państwowych ośrodków maszynowych oraz
2)
zakładów mechanizacji rolnictwa - podległych i nadzorowanych przez rady narodowe, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 1 przeznaczają na fundusz na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe w roku 1958 kwoty odpowiadające 2% planowanego na rok 1958 osobowego funduszu płac.
2.
Wydatki na cele, o których mowa w ust. 1, zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa.
§  3.
Poza kwotami, o których mowa w § 2, na fundusz nagród i świadczeń oraz na budownictwo mieszkaniowe przeznacza się dodatkowo:
1)
w państwowych ośrodkach maszynowych:
a)
50% kwoty osiągniętej rzeczywistej poprawy wyników w roku 1958 w porównaniu z rokiem 1957 na usługach warsztatowych,
b)
50% zysku wygospodarowanego w roku 1958 na produkcji ubocznej;
2)
w zakładach mechanizacji rolnictwa - 50% ponadplanowanego zysku, uzyskanego w roku 1958.
§  4.
Zezwolenia na tworzenie funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe udziela jednostka nadrzędna przedsiębiorstwa - po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań z wykonania planu i kwartalnych sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo osiąga w swej działalności gospodarczej dodatnie wyniki ekonomiczne, a przede wszystkim:
1)
wykonało plan wartości usług,
2)
wykonało zadania w zakresie prac eksploatacyjnych (dotyczy tylko państwowych ośrodków maszynowych),
3)
nie pogorszyło planowanych zadań w zakresie akumulacji.
§  5.
1.
Przy obliczaniu funduszu, o którym mowa w § 3, dokonuje się odpowiednich korekt o sumy wynikające z wprowadzonych w stosunku do planu na 1958 rok zmian w zakresie taryf usług i cen sprzedanych wyrobów, jak również zmian w zakresie wysokości marż, stawek płac, składek na ubezpieczenia państwowe i społeczne, stawek podatkowych, stopy procentowej oraz zasad norm amortyzacji.
2.
Ponadto dokonuje się odpowiednich korekt w przypadku, jeżeli osiągnięte wyniki są rezultatem naruszenia wiążących przedsiębiorstwo zadań ustalonych przez jednostkę, nadrzędną lub w umowie z odbiorcą, pogarszania jakości usług lub produkcji w stosunku do obowiązujących norm lub standardów, niewykonywania remontów budynków, maszyn i urządzeń, nieuzasadnionego obniżania nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy, nieamortyzowania środków trwałych, bądź rezultatem innej działalności, której celem jest osiąganie wyników drogą działania podejmowanego ze szkodą dla interesu społecznego.
§  6.
Odpisów na fundusz na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo dokonuje się:
1)
co kwartał na podstawie wyników kwartalnych - w wysokości 2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac,
2)
dodatkowych, o których mowa w § 3, raz na rok - na podstawie wyników rocznych.
§  7.
Łączna kwota wypłat na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników (poza wydatkami na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz inne inwestycje socjalne służące potrzebom załogi) nie może przekraczać 8,5% osobowego funduszu płac wykonanego przez przedsiębiorstwo w roku 1958.
§  8.
W przypadku niespełnienia przez przedsiębiorstwo niektórych warunków, przewidzianych w § 4, prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej może wyjątkowo zezwolić na utworzenie przez przedsiębiorstwo funduszu na nagrody w wysokości nie przekraczającej 0,8% planowanego funduszu płac danego przedsiębiorstwa. Wydatki te zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa.
§  9.
Minister Rolnictwa wyda w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych PRL szczegółowe przepisy regulujące tryb wykonania niniejszej uchwały.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Rolnictwa oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  11.
Traci moc uchwała nr 257 Prezydium Rządu z dnia 2 kwietnia 1955 r. w sprawie utworzenia funduszu zakładowego w państwowych ośrodkach maszynowych (Monitor Polski Nr 34, poz. 323).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.70.408

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady tworzenia w roku 1958 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników państwowych ośrodków maszynowych oraz zakładów mechanizacji rolnictwa, podległych radom narodowym.
Data aktu: 01/09/1958
Data ogłoszenia: 13/09/1958
Data wejścia w życie: 13/09/1958, 01/01/1958