Zm.: uchwała z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.

UCHWAŁA NR 168
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 1958 r.
o zmianie uchwały z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. z 1954 r. Nr 16, poz. 59, z 1956 r. Nr 41, poz. 187 i z 1958 r. Nr 44, poz. 216) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 184 Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-39, poz. 531 orz z 1956 r. Nr 4, poz. 30 i Nr 63, poz. 747) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł uchwały otrzymuje brzmienie:

"w sprawie umundurowania i odznak służbowych oraz dodatku za wysługę lat pracowników resortu komunikacji objętych przepisami dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych";

2)
skreśla się rozdział 1 (§§ 1-13);
3)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego wraz z odpowiednimi odznakami (dystynkcjami) służbowymi przysługuje zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin pracownikom:

1) przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz przedsiębiorstw (zakładów pracy) wyodrębnionych po roku 1945 z przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a pozostających w resorcie komunikacji, z wyjątkiem kierowniczek i wychowawczyń przedszkoli;

2) Zakładów Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Wełnowcu, Gotartowickiej Fabryki oraz Fabryki Sygnałów Kolejowych w Żarach;

3) Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa;

4) szkół kolejowych resortu komunikacji;

5) komórek organizacyjnych Ministerstwa Komunikacji objętych przepisem art. 1 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. z 1954 r. Nr 16, poz. 59, z 1956 r. Nr 41, poz. 187 i z 1958 r. Nr 44, poz. 216);

6) Centralnego Zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

2. Prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego wraz z odpowiednimi odznakami (dystynkcjami) służbowymi przysługuje również Ministrowi Komunikacji, podsekretarzom stanu w Ministerstwie Komunikacji oraz uczniom szkół kolejowych resortu komunikacji.

3. Warunek zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, o którym mowa w ust. 1, nie odnosi się do pracowników mianowanych (etatowych).

4. Umundurowanie powinno być zasadniczo koloru granatowego, obuwie koloru czarnego. Odznaki (dystynkcje) służbowe powinny być koloru srebrnego i złotego. Części składowe i jakość umundurowania służbowego, zakres uprawnień do umundurowania, urzędową tabelę uprawnionych do umundurowania ze wskazaniem minimalnych okresów zużycia poszczególnych części oraz wzory mundurów, odznak (dystynkcji) służbowych i rozróżnienia służb ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych P.R.L.";

4)
§ 15 skreśla się;
5)
w § 16 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Pracownicy uprawnieni do bezpłatnego umundurowania zachowują w razie zwolnienia ze służby z urzędu, z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego lub z winy pracownika, umundurowanie na własność, bez obowiązku jakiejkolwiek dopłaty. Uczeń, który ukończył naukę w szkole, zachowuje umundurowanie na własność.";

6)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. 1. Obowiązek noszenia munduru w służbie z odpowiednimi dystynkcjami służbowymi mają pracownicy pełniący służbę na stanowiskach, których wykaz ustali Minister Komunikacji. Noszenie munduru w służbie przez pozostałych pracowników, jak również noszenie umundurowania poza służbą przez wszystkich pracowników uprawnionych do umundurowania, pozostawia się ich uznaniu.

2. Pracownicy nie mający obowiązku noszenia umundurowania w służbie otrzymują według własnego wyboru bądź umundurowanie gotowe, bądź kupon materiału z dodatkami krawieckimi lub ekwiwalent umundurowania w wysokości cen zakupu umundurowania gotowego.";

7)
w § 19 ust. 1 wyrazy "w § 1 oraz w § 14 ust. 8" zastępuje się wyrazami "w § 14 ust. 1 oraz w Centralnym Biurze Dokumentacji Technicznej Taboru Kolejowego";
8)
w § 20 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Dodatki, o których mowa w § 19, wypłaca się raz w roku, obliczając je od rocznego uposażenia zasadniczego, wynikającego z posiadanej grupy uposażenia.

2. W zakładach pracy, w których nie są stosowane grupy uposażenia, podstawę wymiaru dodatku za wysługę lat ustali Minister Komunikacji, dostosowując tę podstawę do uposażeń zasadniczych pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" na podobnych w zasadzie stanowiskach".

§  2.
Pracownikom Ministerstwa Komunikacji, którzy przeszli do pracy w tym Ministerstwie z b. Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego, zalicza się do stażu pracy stanowiącego podstawę wymiaru dodatku za wysługę lat czas pracy w odpowiednich komórkach organizacyjnych b. Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  3.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.60.335

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.
Data aktu: 01/07/1958
Data ogłoszenia: 06/08/1958
Data wejścia w życie: 06/08/1958