Zm.: uchwała z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.

UCHWAŁA NR 168
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 1958 r.
o zmianie uchwały z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. z 1954 r. Nr 16, poz. 59, z 1956 r. Nr 41, poz. 187 i z 1958 r. Nr 44, poz. 216) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 184 Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-39, poz. 531 orz z 1956 r. Nr 4, poz. 30 i Nr 63, poz. 747) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł uchwały otrzymuje brzmienie:

"w sprawie umundurowania i odznak służbowych oraz dodatku za wysługę lat pracowników resortu komunikacji objętych przepisami dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych";

2)
skreśla się rozdział 1 (§§ 1-13);
3)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego wraz z odpowiednimi odznakami (dystynkcjami) służbowymi przysługuje zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin pracownikom:

1) przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz przedsiębiorstw (zakładów pracy) wyodrębnionych po roku 1945 z przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", a pozostających w resorcie komunikacji, z wyjątkiem kierowniczek i wychowawczyń przedszkoli;

2) Zakładów Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Wełnowcu, Gotartowickiej Fabryki oraz Fabryki Sygnałów Kolejowych w Żarach;

3) Centralnego Ośrodka Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa;

4) szkół kolejowych resortu komunikacji;

5) komórek organizacyjnych Ministerstwa Komunikacji objętych przepisem art. 1 dekretu z dnia 21 kwietnia 1954 r. o niektórych prawach i obowiązkach pracowników kolejowych (Dz. U. z 1954 r. Nr 16, poz. 59, z 1956 r. Nr 41, poz. 187 i z 1958 r. Nr 44, poz. 216);

6) Centralnego Zarządu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

2. Prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego wraz z odpowiednimi odznakami (dystynkcjami) służbowymi przysługuje również Ministrowi Komunikacji, podsekretarzom stanu w Ministerstwie Komunikacji oraz uczniom szkół kolejowych resortu komunikacji.

3. Warunek zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, o którym mowa w ust. 1, nie odnosi się do pracowników mianowanych (etatowych).

4. Umundurowanie powinno być zasadniczo koloru granatowego, obuwie koloru czarnego. Odznaki (dystynkcje) służbowe powinny być koloru srebrnego i złotego. Części składowe i jakość umundurowania służbowego, zakres uprawnień do umundurowania, urzędową tabelę uprawnionych do umundurowania ze wskazaniem minimalnych okresów zużycia poszczególnych części oraz wzory mundurów, odznak (dystynkcji) służbowych i rozróżnienia służb ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych P.R.L.";

4)
§ 15 skreśla się;
5)
w § 16 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Pracownicy uprawnieni do bezpłatnego umundurowania zachowują w razie zwolnienia ze służby z urzędu, z wyjątkiem zwolnienia dyscyplinarnego lub z winy pracownika, umundurowanie na własność, bez obowiązku jakiejkolwiek dopłaty. Uczeń, który ukończył naukę w szkole, zachowuje umundurowanie na własność.";

6)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. 1. Obowiązek noszenia munduru w służbie z odpowiednimi dystynkcjami służbowymi mają pracownicy pełniący służbę na stanowiskach, których wykaz ustali Minister Komunikacji. Noszenie munduru w służbie przez pozostałych pracowników, jak również noszenie umundurowania poza służbą przez wszystkich pracowników uprawnionych do umundurowania, pozostawia się ich uznaniu.

2. Pracownicy nie mający obowiązku noszenia umundurowania w służbie otrzymują według własnego wyboru bądź umundurowanie gotowe, bądź kupon materiału z dodatkami krawieckimi lub ekwiwalent umundurowania w wysokości cen zakupu umundurowania gotowego.";

7)
w § 19 ust. 1 wyrazy "w § 1 oraz w § 14 ust. 8" zastępuje się wyrazami "w § 14 ust. 1 oraz w Centralnym Biurze Dokumentacji Technicznej Taboru Kolejowego";
8)
w § 20 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Dodatki, o których mowa w § 19, wypłaca się raz w roku, obliczając je od rocznego uposażenia zasadniczego, wynikającego z posiadanej grupy uposażenia.

2. W zakładach pracy, w których nie są stosowane grupy uposażenia, podstawę wymiaru dodatku za wysługę lat ustali Minister Komunikacji, dostosowując tę podstawę do uposażeń zasadniczych pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" na podobnych w zasadzie stanowiskach".

§  2.
Pracownikom Ministerstwa Komunikacji, którzy przeszli do pracy w tym Ministerstwie z b. Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego, zalicza się do stażu pracy stanowiącego podstawę wymiaru dodatku za wysługę lat czas pracy w odpowiednich komórkach organizacyjnych b. Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  3.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Komunikacji.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.60.335

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała z dnia 21 kwietnia 1954 r. w sprawie stopni i odznak służbowych, umundurowania oraz dodatku za wysługę lat w resorcie Ministerstwa Kolei.
Data aktu: 01/07/1958
Data ogłoszenia: 06/08/1958
Data wejścia w życie: 06/08/1958