Wytyczne w sprawie pobierania opłat za wanny i piece kąpielowe w lokalach mieszkalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 czerwca 1958 r.
Wytyczne w sprawie pobierania opłat za wanny i piece kąpielowe w lokalach mieszkalnych.

Na podstawie § 14 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie pobierania opłat za wanny i piece kąpielowe w lokalach mieszkalnych, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Kierownik Ministerstwa Gospodarki Komunalnej: St. Sroka

ZAŁĄCZNIK  1

WYTYCZNE W SPRAWIE POBIERANIA OPŁAT ZA WANNY I PIECE KĄPIELOWE W LOKALACH MIESZKALNYCH

1.
Uchwała nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) postanawia, iż koszt nabycia wanny z baterią oraz pieca kąpielowego (gazowego, kolumnowego węglowego) ponoszą najemcy, którzy otrzymują przydział mieszkania w dniu 1 lipca 1958 r. lub po tej dacie w domach wybudowanych lub odbudowanych po dniu 1 stycznia 1950 r. lub w nadbudowanych po tej dacie częściach domów starych, pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych lub innych jednostek państwowych. Najemcy, którzy uzyskali przydział mieszkania przed dniem wejścia w życie wymienionej uchwały, tj. przed dniem 1 lipca 1958 r., lecz objęli lokal w użytkowanie po tym dniu, ponoszą również koszt nabycia wanny z baterią i pieca kąpielowego.
2.
Jeżeli wynajmowany (przydzielony) lokal mieszkalny jest położony w nowo wybudowanym (odbudowanym, nadbudowanym) domu, zamontowanie wanny i pieca kąpielowego uzależnione jest od zamówienia najemcy, skierowanego do właściwego zarządu budynków mieszkalnych.
3.
Równocześnie z zamówieniem zamontowania wanny i pieca kąpielowego najemca powinien uiścić zarządowi budynków mieszkalnych koszt nabycia tych urządzeń z zastrzeżeniem przepisu ust. 7.
4.
Jeżeli zamówienie wanny i pieca kąpielowego nastąpi w ciągu roku od zakończenia budowy (odbudowy, nadbudowy) domu, wykonawca dostarczy na zlecenie zarządu budynków mieszkalnych zamówione urządzenia i dokona ich zamontowania; koszty zamontowania urządzeń w tym terminie ponosi inwestor. Po upływie terminu rocznego najemca ponosi również koszt zamontowania urządzeń kąpielowych.
5.
Jeżeli przedmiotem najmu (przydziału) jest lokal mieszkalny, w którym już poprzednio zamontowano wannę i piec kąpielowy, najemca obowiązany jest przed objęciem w używanie lokalu mieszkalnego uiścić cenę tych urządzeń ustaloną według ich wartości. Wartość tych urządzeń ustala się według obowiązującej ceny z potrąceniem ich zużycia. Objęcie mieszkania w używanie jest uzależnione od wpłacenia ceny tych urządzeń.
6.
Najemca, który obejmuje lokal, w którym nie ma zamontowanych urządzeń kąpielowych, może zaopatrzyć się w wannę i piec kąpielowy bez pośrednictwa zarządu budynków mieszkalnych i zamontować te urządzenia na własny koszt.
7.
Zarząd budynków mieszkalnych zgodnie z § 10 ust. 3 powołanej w ust. 1 uchwały może na wniosek najemcy rozłożyć spłatę kosztów nabycia wanny i pieca kąpielowego na 12 rat pod warunkiem zabezpieczenia terminowej spłaty rat wekslami kaucyjnymi. Weksle kaucyjne powinny być wystawione (podpisane) przez najemcę i żyrowane przez dwie osoby.
8.
Przez koszt nabycia wanny i pieca kąpielowego rozumie się cenę ich nabycia z doliczeniem kosztu dostarczenia na plac budowy.
9.
W razie rozłożenia spłaty kosztów nabycia urządzeń kąpielowych na raty (ust. 7) zarząd budynków mieszkalnych finansuje ich zakup ze środków przelanych na jego rachunek rozliczeniowy na polecenie wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej (wydziału gospodarki mieszkaniowej) prezydium właściwej rady narodowej z powiatowego (miejskiego) funduszu mieszkaniowego, obciążając jednocześnie rachunek najemcy. W tym samym trybie są finansowane wypłaty na rzecz najemcy z tytułów wymienionych w ust. 11 i 14.

Ratalne wpłaty za urządzenia kąpielowe (ust. 7) oraz wpłaty nowych najemców wnoszone celem uiszczenia ceny uprzednio zainstalowanych urządzeń (ust. 5) są przelewane na rachunek powiatowych (miejskich) funduszów mieszkaniowych

10.
Okres amortyzacji technicznej wanny określa się na 20 lat, baterii i pieca kąpielowego gazowego na 8 lat oraz pieca kąpielowego węglowego kolumnowego na 12 lat.
11.
Jeżeli stosunek najmu zostanie rozwiązany przed okresem amortyzacji technicznej urządzeń kąpielowych, najemcy, który uiścił koszt nabycia tych urządzeń, przysługuje zwrot odpowiedniej części tego kosztu. Wysokość kwoty przypadającej do zwrotu określa zarząd budynków mieszkalnych, biorąc pod uwagę stopień zużycia i zniszczenia tych urządzeń.
12.
Rozrachunek z tytułu zwrotu części kosztów, o których mowa w ust. 11, powinien być przeprowadzony przez zarząd budynków mieszkalnych w okresie nie dłuższym niż 30 dni od daty zwolnienia lokalu przez najemcę.
13.
Po upływie okresu amortyzacji, o którym mowa w ust. 10, najemcy nie przysługuje prawo żądania zwrotu części kosztów nabycia wanny i pieca kąpielowego.
14.
Najemca, który zamontował wannę i piec kąpielowy na swój koszt i bez pośrednictwa zarządu budynków mieszkalnych (ust. 6), nie jest uprawniony do wymontowania tych urządzeń, a przysługuje mu jedynie na wypadek opróżnienia lokalu mieszkalnego zwrot części ceny nabycia tych urządzeń na zasadach ustalonych w ust. 11 niniejszych wytycznych.
15.
Najemca lokalu mieszkalnego gruntownie odremontowanego po dniu 1 lipca 1958 r. w starym domu mieszkalnym ponosi również koszt nabycia wanny i pieca kąpielowego. W przypadku tym mają odpowiednie zastosowanie przepisy niniejszych wytycznych.
1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 kwietnia 1959 r. (M.P.59.43.196) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.59.333

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne w sprawie pobierania opłat za wanny i piece kąpielowe w lokalach mieszkalnych.
Data aktu: 30/06/1958
Data ogłoszenia: 31/07/1958
Data wejścia w życie: 31/07/1958, 01/07/1958