Zasady współpracy państwowych zakładów pracy z placówkami Powszechnej Kasy Oszczędności w zakresie obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych oraz książeczek z wkładem przeznaczonym na kaucję mieszkaniową.

ZARZĄDZENIE NR 146
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lipca 1958 r.
w sprawie zasad współpracy państwowych zakładów pracy z placówkami Powszechnej Kasy Oszczędności w zakresie obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych oraz książeczek z wkładem przeznaczonym na kaucję mieszkaniową.

Jednym z założeń nowej polityki mieszkaniowej jest udział własnych środków obywateli w budownictwie mieszkaniowym. Celem stworzenia ludziom pracy najdogodniejszych warunków gromadzenia niezbędnych do zapewnienia mieszkań środków pieniężnych na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności zgodnie z § 3 uchwały nr 60 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zakładowych funduszów mieszkaniowych (Monitor Polski Nr 26, poz. 153) oraz na książeczkach z wkładem przeznaczonym na kaucję mieszkaniową - zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie normuje postępowanie państwowych zakładów pracy w razie zgłoszenia przez pracownika wniosku na piśmie (deklaracji) o potrącenie co miesiąc z jego wynagrodzenia zadeklarowanych przez niego kwot na wkład mieszkaniowy lokowany na mieszkaniowej książeczce oszczędnościowej Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO) oraz kwot na przyszłą kaucję mieszkaniową lokowaną na umiejscowionej książeczce PKO.
§  2.
Państwowe zakłady pracy obowiązane są dokonywać potrąceń w listach płacy rat miesięcznych wkładu na mieszkaniową książeczkę oszczędnościową PKO oraz wpłat miesięcznych na przyszłą kaucję mieszkaniową w wysokości zadeklarowanej przez pracownika.
§  3.
Państwowe zakłady pracy przekazują placówkom PKO i określonym placówkom pocztowym ogólną sumę potrąconych kwot raz na miesiąc, w dniu dokonania potrącenia, dołączając wykaz zawierający nazwisko i imię pracownika, kwotę, numer książeczki oszczędnościowej oraz datę potrącenia.
§  4.
Przy wypłacie wynagrodzenia państwowy zakład pracy przyjmie od pracownika mieszkaniową książeczkę oszczędnościową PKO lub umiejscowioną książeczkę PKO z wkładem na przyszłą kaucję mieszkaniową w celu dokonania wpisu przez placówkę PKO (§ 3). Po dokonaniu tego wpisu państwowy zakład pracy zwraca książeczkę pracownikowi.
§  5.
Na życzenie pracownika państwowy zakład pracy obowiązany jest przyjąć i przechowywać książeczkę oszczędnościową w celu przedstawiania jej placówce PKO (§ 3) dla dokonywania comiesięcznych wpisów. W tym przypadku państwowy zakład pracy obowiązany jest wydać pracownikowi potwierdzenie odbioru książeczki. W potwierdzeniu tym należy podać imię i nazwisko pracownika oraz numer i datę złożenia książeczki. Potwierdzenie powinno być podpisane przez upoważnioną osobę i zaopatrzone w odcisk pieczęci zakładu pracy.
§  6.
Państwowe zakłady pracy obowiązane są przeznaczyć niezbędne pomieszczenia do przechowywania książeczek oszczędnościowych, o których mowa w zarządzeniu, złożonych na przechowanie przez pracownika w zakładzie pracy.
§  7.
Państwowe zakłady pracy obowiązane są udzielać jak najdalej idącej pomocy przy tworzeniu zakładowych ajencji PKO.
§  8.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz organizacjom społecznym zorganizowanie współpracy spółdzielczych i społecznych zakładów pracy z placówkami PKO na zasadach ustalonych w niniejszym zarządzeniu.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.57.328

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady współpracy państwowych zakładów pracy z placówkami Powszechnej Kasy Oszczędności w zakresie obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych oraz książeczek z wkładem przeznaczonym na kaucję mieszkaniową.
Data aktu: 26/07/1958
Data ogłoszenia: 29/07/1958
Data wejścia w życie: 29/07/1958