Uzyskiwanie tytułu starszego felczera.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 28 czerwca 1958 r.
w sprawie uzyskiwania tytułu starszego felczera.

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 336 i z 1954 r. Nr 57, poz. 284) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) organizują dla osób ubiegających się o tytuł starszego felczera kursy dokształcające.
2.
Kursy dokształcające są kursami II stopnia z oderwaniem od pracy w rozumieniu przepisów zarządzenia nr 160 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1954 r. w sprawie zasad organizowania, prowadzenia i finansowania kursowego doszkalania zawodowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 849, z 1955 r. Nr 36, poz. 351, z 1956 r. Nr 79, poz. 957 i z 1958 r. Nr 11, poz. 67).
§  2.
1.
Felczer ubiegający się o tytuł starszego felczera powinien złożyć podanie o dopuszczenie na kurs dokształcający do wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia.
2.
Felczerzy zatrudnieni w służbie zdrowia Ministerstw: Spraw Wewnętrznych, Komunikacji oraz Sprawiedliwości składają podania do tych ministerstw, a zatrudnieni w służbie zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej - do dowództwa okręgu wojskowego, właściwego ze względu na miejsce pracy felczera.
§  3.
1.
Felczerzy ubiegający się o tytuł starszego felczera, a posiadający w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia wymagany 3-letni staż pracy, są obowiązani złożyć podanie o dopuszczenie na kurs dokształcający w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
2.
Felczerzy, którzy kończą 3-letni staż pracy w czasie późniejszym niż określony w ust. 1, mają prawo składać podania o dopuszczenie na kurs dokształcający nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia wymaganego stażu pracy.
§  4.
Do podania, o którym mowa w § 2, należy dołączyć:
1)
dowód posiadania uprawnień zawodowych felczera;
2)
zaświadczenie właściwego wydziału zdrowia prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej, dzielnicowej rady narodowej stanowiącej powiat miejski), stwierdzające wykonywanie zawodu felczera przez okres ponad trzy lata;
3)
opinię o pracy zawodowej wydaną przez kierownika zakładu pracy.
§  5.
Ministerstwa: Komunikacji, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz dowództwa okręgów wojskowych po sprawdzeniu, czy złożone podania odpowiadają wymaganiom określonym w § 3, oraz po ich zaopiniowaniu przesyłają je do właściwych wydziałów zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  6.
1.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ustalają w porozumieniu z zarządami okręgowymi Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia kolejność przyjęcia kandydatów na kurs dokształcający.
2.
Pierwszeństwo w przyjmowaniu na kurs dokształcający przysługuje kandydatom, którzy posiadają długoletni staż pracy, zatrudnieni są na wsi lub w zakładach leczniczo-zapobiegawczych przy przemysłowych zakładach pracy oraz wykazują się osiągnięciami w pracy zawodowej.
3.
O terminie i miejscu rozpoczęcia kursu dokształcającego kandydaci powinni być zawiadomieni nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem kursu.
§  7.
Kurs dokształcający trwa 2 miesiące (50 dni roboczych - 6 godzin dziennie) oraz obejmuje teoretyczne i praktyczne przygotowanie w zakresie następujących przedmiotów:
1)
farmakologia i receptura - 35 godzin
2)
higiena pracy i higiena szkolna - 30 "
3)
pierwsza pomoc w nagłych wypadkach - 30 "
4)
zasady opieki profilaktycznej nad dziećmi - 20 "
5)
choroby zakaźne - 35 "
6)
organizacja służby zdrowia i ustawodawstwo sanitarne - 10 "
7)
aseptyka i zabiegi felczerskie - 40 "
8)
statystyka i sprawozdawczość - 10 "
9)
zagadnienia terenowej obrony przeciwlotniczej - 5 "
10)
zajęcia seminaryjne i repetycje:
a)
choroby skórne i weneryczne - 20 "
b)
choroby wewnętrzne - 30 "
c)
chirurgia i urologia - 30 "
d)
krwiodawstwo - 5 "
§  8.
1.
Kandydaci przyjęci na kurs dokształcający obowiązani są brać udział we wszystkich zajęciach teoretycznych i praktycznych przewidzianych w § 7.
2.
Kurs nie może być zaliczony kandydatowi w razie niebrania przez niego udziału w zajęciach przez czas dłuższy niż 15 dni.
§  9.
Kandydaci, którzy przedstawią zaświadczenie o ukończeniu szkolenia specjalistycznego, są zwolnieni od obowiązku odbycia szkolenia na kursie dokształcającym w zakresie przedmiotów objętych szkoleniem specjalistycznym.
§  10.
1.
Dowodem ukończenia kursu dokształcającego jest zaświadczenie wydane przez kierownika kursu. Wzór zaświadczenia ustala Ministerstwo Zdrowia.
2.
Zaświadczenie określone w ust. 1 wydaje się osobom, które w dostatecznym stopniu opanowały przedmioty objęte programem kursu dokształcającego.
§  11.
1.
Poziom wiadomości kandydatów sprawdzają wykładowcy przedmiotów objętych programem kursu dokształcającego w obecności kierownika kursu.
2.
Przepis § 9 stosuje się odpowiednio.
3.
Przy sprawdzaniu poziomu wiadomości może być obecny przedstawiciel zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
§  12.
1.
W razie stwierdzenia, że kandydat nie wykazał dostatecznego poziomu wiadomości z jednego lub dwóch przedmiotów, kierownik kursu na wniosek wykładowcy wyznacza kandydatowi ponowny termin sprawdzenia wiadomości z tych przedmiotów.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, nie może być krótszy niż 2 miesiące.
§  13.
Kandydat, który nie wykazał dostatecznego poziomu wiadomości z więcej niż dwóch przedmiotów bądź w czasie powtórnego ich sprawdzania, ma prawo ubiegać się o ponowne przyjęcie na kurs dokształcający. Prawo to przysługuje felczerowi tylko jeden raz.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024