Zezwolenie na wywóz i przywóz wartości dewizowych stanowiących zawartość kas okrętowych statków morskich bandery polskiej oraz posiadanych przez załogę tych statków.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 lipca 1958 r.
w sprawie zezwolenia na wywóz i przywóz wartości dewizowych stanowiących zawartość kas okrętowych statków morskich bandery polskiej oraz posiadanych przez załogę tych statków.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wydatkowanie, wymiana i pozostawianie za granicą pieniędzy polskich, wywiezionych z kraju na podstawie niniejszego zarządzenia, jest zabronione.
§  2.
1.
Zezwala się na wywóz z polskiego obszaru celnego przy wyjściu statku morskiego bandery polskiej do portu zagranicznego następujących środków płatniczych, stanowiących zawartość kasy okrętowej:
1) 1
pieniędzy polskich do kwoty zł 1.000 na osobę należącą do załogi statku,
2)
zagranicznych środków płatniczych (pieniędzy, czeków, weksli, akredytyw, poleceń wypłaty i przekazów), złożonych w czasie trwania rejsów w kasie okrętowej jako depozyty kapitana i innych członków załogi tego statku, jeżeli depozyty te zostały zgłoszone przy wejściu statku do portu polskiego polskiemu granicznemu urzędowi celnemu z zachowaniem postanowień § 3 pkt 2.
2.
Wywóz zagranicznych środków płatniczych, stanowiących zawartość kasy okrętowej, lecz nie objętych zezwoleniem wywozu przewidzianym w ust. 1 pkt 2, jest dopuszczalny po uzyskaniu na to osobnego zezwolenia dewizowego.
§  3.
Zezwala się na przywóz do polskiego obszaru celnego następujących środków płatniczych stanowiących zawartość kasy okrętowej statku morskiego bandery polskiej:
1)
pieniędzy polskich, należących do członków załogi statku, do kwoty wywiezionej zgodnie z zezwoleniem przewidzianym w § 2 ust. 1 pkt 1, jak również zdeponowanych w kasie okrętowej przez pasażerów statku, a wywiezionych przez tych pasażerów zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 1956 r. w sprawie zezwolenia na wywóz za granicę i przywóz do kraju polskich pieniędzy w ruchu podróżnych (Monitor Polski Nr 79, poz. 959),
2)
zagranicznych środków płatniczych w każdej ilości - pod warunkiem pisemnego zgłoszenia granicznemu urzędowi celnemu przez kapitana statku przywozu zagranicznych środków płatniczych, stanowiących zawartość kasy okrętowej, z wymienieniem rodzaju i kwoty przywiezionych środków płatniczych i wskazaniem w osobnej rubryce kwot zdeponowanych przez poszczególnych członków załogi statku; zgłoszenie uważa się za dopełnione z chwilą potwierdzenia go przez graniczny urząd celny.
§  4.
Kapitan i inni członkowie załogi statku powinni posiadane w czasie każdorazowego rejsu statku do kraju zagraniczne środki płatnicze deponować w kasie okrętowej przed wejściem statku do polskiego obszaru celnego. Wydanie deponentom zagranicznych środków płatniczych z kasy okrętowej nie wymaga zezwolenia dewizowego.
§  5.
Zezwala się kapitanowi i innym członkom załogi statku na wywóz z polskiego obszaru celnego przy wyjściu statku do portu zagranicznego osobistej zarówno krajowej, jak i zagranicznej, książeczki oszczędnościowej.
§  6.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia przepisy zarządzenia nr 60 Komisji Dewizowej z dnia 9 listopada 1950 r. w sprawie przywozu do polskiego obszaru celnego i wywozu z tego obszaru polskich i zagranicznych środków płatniczych w ruchu statków morskich pływających pod banderą polską (Monitor Polski Nr A-128, poz. 1591) nie mają zastosowania.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 21 lutego 1967 r. (M.P.67.16.77) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 marca 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.54.315

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na wywóz i przywóz wartości dewizowych stanowiących zawartość kas okrętowych statków morskich bandery polskiej oraz posiadanych przez załogę tych statków.
Data aktu: 03/07/1958
Data ogłoszenia: 17/07/1958
Data wejścia w życie: 17/07/1958