Rozliczenia z budżetem centralnym za rok 1957/58 w jednostkach podległych Ministrowi Rolnictwa wykonujących produkcję rolniczą i przemysłowo-rolną.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 10 czerwca 1958 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym za rok 1957/58 w jednostkach podległych Ministrowi Rolnictwa wykonujących produkcję rolniczą i przemysłowo-rolną.

Na podstawie § 24 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1957 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 119) i w związku z § 4 uchwały nr 514 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1957 r. w sprawie zasad tworzenia i podziału funduszu zakładowego i funduszu premiowego w państwowych gospodarstwach rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa w roku gospodarczym 1957/1958 (Monitor Polski z 1958 r. Nr 6, poz. 25) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki podległe Ministrowi Rolnictwa wykonujące produkcję rolniczą i przemysłowo-rolną, których wyniki ustalane są za okres od 1 lipca 1957 r. do 30 czerwca 1958 r., dokonają rozliczenia z budżetem centralnym za rok 1957/1958 według zasad zawartych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o zarządach - należy przez to rozumieć Generalną Dyrekcję Państwowych Gospodarstw Rolnych, Centralne Zarządy: Hodowli Koni, Hodowli Zarodowej, Rybactwa, Selekcji Roślin, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, wojewódzkie zarządy państwowych gospodarstw rolnych, inspektoraty państwowych gospodarstw rolnych, rejonowe zarządy hodowli elitarnej zwierząt, rybactwa,
2)
o gospodarstwach - należy przez to rozumieć gospodarstwa rolne i jednostki im równorzędne, jedno lub wieloobiektowe, działające według zasad pełnego lub pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
3)
o zyskach i stratach Ministerstwa Rolnictwa i zarządów - należy przez to rozumieć saldo zysków i strat zarządów bądź jednostek niższego szczebla rozliczających się z Ministerstwem Rolnictwa lub danym zarządem bezpośrednio.
2.
Przepisy niniejszego zarządzenia, w których nie określa się dokładnie, że dotyczą jednego z wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 podmiotów, odnoszą się do Ministerstwa Rolnictwa, zarządów i poszczególnych gospodarstw.
§  3.
Rozliczenia obejmują:
1)
wpłaty z zysku,
2)
dotacje udzielone na pokrycie strat,
3)
dotacje z tytułu funduszu zakładowego.
§  4.
Rozliczeń, o których mowa w § 3, dokonuje się wyłącznie za okres roczny.
§  5.
1.
Dla celów rozliczeń Ministerstwo Rolnictwa i zarządy prowadzą we właściwych oddziałach Banku Rolnego rachunki pod nazwą: "Rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat jednostek rozliczających się w okresie roku gospodarczego", zwane w dalszym ciągu rachunkami rozliczeń.
2.
Ministerstwo Rolnictwa i zarządy prowadzą dla rozliczeń z budżetem księgowość na zasadach ustalonych odrębnymi przepisami.
§  6.
1.
Na rachunek rozliczeń Ministerstwa Rolnictwa wpływają z budżetu dotacje na pokrycie strat, na pokrycie odpisów na fundusz zakładowy i fundusz premiowy oraz przelewy od zarządów z tytułu rozliczeń.
2.
Z rachunku rozliczeń Ministerstwa Rolnictwa dokonywane są przelewy na rachunki rozliczeń zarządów z tytułu rozliczeń.
3.
Na rachunek rozliczeń zarządów wpływają z rachunku rozliczeń Ministerstwa Rolnictwa bądź zarządu wyższego szczebla należne dotacje oraz przelewy od zarządów niższego szczebla i od gospodarstw z tytułu rozliczeń.
4.
Z rachunku rozliczeń zarządu dokonywane są przelewy na rzecz Ministerstwa Rolnictwa i zarządów niższego szczebla oraz gospodarstw z tytułu rozliczeń.
§  7.
1.
Podstawę do obliczenia należnej wpłaty z zysku stanowi zysk wykazany w rocznym sprawozdaniu finansowym pomniejszony o odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Zysk podlegający wpłacie do budżetu lub na rachunek rozliczeń jednostki nadrzędnej powinien być przelany w ciągu 5 dni od terminu złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  8.
1.
Jeżeli strata wykazana w rocznym sprawozdaniu finansowym jest równa lub niższa od straty planowanej, dotacja na pokrycie straty planowanej przelewana jest w wysokości straty faktycznej.
2.
Dotacja na pokrycie straty oraz dotacje na pokrycie funduszu zakładowego i funduszu premiowego powinny być przelane przez Ministerstwo Rolnictwa i zarządy na rzecz podległych jednostek w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
3.
Jeżeli strata wynikająca z rocznego sprawozdania finansowego jest wyższa od straty wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, sfinansowanie ponadplanowej straty może być dokonane ze środków pochodzących z nie wykorzystanych dotacji na skutek obniżenia strat w stosunku do planu w innych podległych jednostkach lub z wpłat z zysków ponadplanowych po uwzględnieniu dotacji na pokrycie odpisu na fundusz zakładowy.
4.
Pokrycie straty ponadplanowej, o której mowa w ust. 3, może nastąpić jedynie na podstawie decyzji właściwego wojewódzkiego zarządu państwowych gospodarstw rolnych lub Centralnych Zarządów: Hodowli Koni, Hodowli Zarodowej, Rybactwa, Selekcji Roślin, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa. We wniosku o pokrycie straty ponadplanowej gospodarstwo powinno wskazać przyczyny powstania straty oraz środki przedsięwzięte dla zapobieżenia powstaniu strat ponadplanowych w przyszłości.
§  9.
Wszelkie nie wykorzystane dotacje podlegają zwrotowi na rachunek rozliczeń jednostek bezpośrednio nadrzędnych.
§  10.
Ministerstwo Rolnictwa przedstawi Ministerstwu Finansów, zarządy - Ministerstwu Rolnictwa bądź zarządom wyższego szczebla, a gospodarstwa - zarządom bezpośrednio nadrzędnym roczne rozliczenia wynikowe według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia w terminie przewidzianym dla przedstawienia jednostce nadrzędnej rocznego sprawozdania finansowego. Przy sporządzaniu zbiorczych rozliczeń wynikowych należy zsumować rozliczenia wynikowe jednostek podległych i wykazać odrębnie sumę strat, zysków i odpisów na fundusz zakładowy poszczególnych gospodarstw.
§  11.
Ewentualne uzupełniające wpłaty z zysku i zwroty nadpłaconych dotacji wynikające ze sprawdzonych rocznych rozliczeń wynikowych powinny być dokonane w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  12.
Właściwym organem finansowym w rozumieniu § 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1957 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 119) jest:
1)
dla inspektoratów państwowych gospodarstw rolnych - wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej, właściwy terenowo dla siedziby inspektoratu;
2)
dla wojewódzkiego zarządu państwowych gospodarstw rolnych, rejonowych zarządów hodowli elitarnej zwierząt, rejonowych zarządów rybactwa - wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
3)
dla Centralnych Zarządów: Hodowli Koni, Hodowli Zarodowej, Rybactwa, Selekcji Roślin, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa oraz dla Generalnej Dyrekcji Państwowych Gospodarstw Rolnych - Wydział Finansowy Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
§  13.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1957 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 16, poz. 119).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYNIKOWE ROZLICZENIE ROCZNE

za okres od 1.VII.1957 r. do 30.VI.1958 r.
Lp. Nazwa jednostki Zysk Strata Wynik ponadplanowy: + polepszenie - pogorszenie Wpłata zysku w ciągu roku Zaliczka na planowaną stratę Odpisu na fundusz Do pokrycia z budżetu Nie pokryta strata Do odprowadzenia do budżetu
planowany rzeczywisty planowana rzeczywista zakładowy premiowy w granicach planowanej straty dotacja na pokrycie funduszu zakładowego i funduszu premiowego Razem do pokrycia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.50.296

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia z budżetem centralnym za rok 1957/58 w jednostkach podległych Ministrowi Rolnictwa wykonujących produkcję rolniczą i przemysłowo-rolną.
Data aktu: 10/06/1958
Data ogłoszenia: 04/07/1958
Data wejścia w życie: 04/07/1958, 01/07/1957