Ewidencja niektórych osób zatrudnionych w handlu.

UCHWAŁA Nr 141
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1958 r.
w sprawie ewidencji niektórych osób zatrudnionych w handlu.

W celu wyeliminowania z handlu osób, które dopuściły się nadużyć, jak również zabezpieczenia przed przyjmowaniem takich osób do pracy w handlu, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki organizacyjne podległe i nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego oraz jednostki handlu i przemysłu gastronomicznego podległe innym ministrom założą dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, z którymi łączy się materialna odpowiedzialność za powierzone mienie, a także dla innych pracowników mających swobodny dostęp do mienia - karty kwalifikacyjne.

Karty kwalifikacyjne należy założyć również dla osób, z którymi zawarto umowę zlecenia, ajencyjną lub o akwizycję, jeżeli osobom tym powierzone zostało mienie.

2.
Dla pozostałych pracowników jednostek wymienionych w ust. 1 oraz dla pracowników zatrudnionych w organach administracji handlu prezydiów rad narodowych karty kwalifikacyjne należy zakładać w razie zwolnienia z pracy z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§  2.
1.
W Ministerstwie Handlu Wewnętrznego zostaje utworzony centralny rejestr osób zwolnionych z pracy za niedobory i nadużycia w handlu na podstawie art. 2 dekretu z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. z 1956 r. Nr 2, poz. 11 i Nr 41, poz. 187 oraz z 1959 r. Nr 27, poz. 170), zwany dalej centralnym rejestrem.
2.
Oprócz pracowników, o których mowa w ust. 1, centralnym rejestrem należy objąć osoby, z którymi bez wypowiedzenia rozwiązano z ich winy umowę zlecenia, ajencyjną lub o akwizycję na skutek powstałych niedoborów lub dokonanych nadużyć. W piśmie zawiadamiającym o rozwiązaniu umowy powinna być podana przyczyna rozwiązania umowy.
§  3.
Minister Handlu Wewnętrznego ustali wzór karty kwalifikacyjnej oraz szczegółowy sposób prowadzenia kart kwalifikacyjnych i centralnego rejestru. Karta kwalifikacyjna jest dokumentem jawnym i powinna być na każde żądanie pracownika udostępniona mu do wglądu. Karta kwalifikacyjna jest drukiem ścisłego zarachowania.
§  4.
W razie rozwiązania umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy ajencyjnej lub o akwizycję z osobami wymienionymi w § 1 w sposób określony w § 2, zakład pracy wysyła ich karty kwalifikacyjne do centralnego rejestru.
§  5.
1.
Jeżeli dokonane zwolnienie z pracy albo rozwiązanie umowy zlecenia, ajencyjnej lub o akwizycję, o których mowa w § 2, zostało uznane za bezpodstawne lub nieważne, zakład pracy obowiązany jest przesłać odpowiedni dokument do centralnego rejestru wraz z wnioskiem o skreślenie zainteresowanej osoby z rejestru.
2.
Dokumentami wymienionymi w ust. 1 są:
1)
wyrok sądowy lub orzeczenie komisji rozjemczej, przywracające do pracy lub zasądzające odszkodowanie z powodu bezpodstawnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia albo ustalające nieważność zwolnień z pracy lub rozwiązania umowy o pracę,
2)
wyrok sądowy zasądzający odszkodowanie z powodu bezpodstawnego rozwiązania bez wypowiedzenia umów zlecenia, ajencyjnej lub o akwizycję albo ustalający nieważność rozwiązania takiej umowy,
3)
orzeczenie o uniewinnieniu lub umorzeniu postępowań karnego albo karno-administracyjnego z powodu nie stwierdzenia czynu przestępnego lub nie popełnienia przestępstwa albo z powodu braku znamion przestępstwa w czynie stanowiącym podstawę do rozwiązania umów bez wypowiedzenia,
4)
orzeczenie sądu uznające za bezpodstawne w całości roszczenie o pokrycie niedoboru lub należności z innych tytułów, z powodu których nastąpiło rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, z wyjątkiem orzeczeń oddalających powództwo lub umarzających postępowanie wobec zapłaty dochodzonej należności, albo
5)
pismo kierownika zakładu uchylające decyzję o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy osoby, z którą rozwiązano umowę, lub ugoda zawarta przed sądem lub komisją rozjemczą, jeżeli przesłanką jej zawarcia było uznanie przez zakład rozwiązania umowy bez wypowiedzenia za bezpodstawne.
3.
Na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 2 skreślenie może nastąpić także na wniosek zainteresowanego.
4.
Skreślając określoną osobę z rejestru centralny rejestr zwraca jednocześnie kartę kwalifikacyjną z odpowiednią adnotacją zakładowi, który ją nadesłał.
§  6.
Karta kwalifikacyjna ulega usunięciu z centralnego rejestru i zniszczeniu po upływie 6 lat od daty rozwiązania umowy wymienionej w § 2.
§  7.
1.
Centralnym organizacjom spółdzielczym zaleca się wprowadzenie kart kwalifikacyjnych dla pracowników zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych oraz dla osób, z którymi zawarto umowy zlecenia, ajencyjne i o akwizycję.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego może w porozumieniu z centralnymi organizacjami spółdzielczymi objąć centralnym rejestrem również pracowników zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych oraz osoby, z którymi zawarto umowy zlecenia, ajencyjne i o akwizycję.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.35.167 t.j.

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ewidencja niektórych osób zatrudnionych w handlu.
Data aktu: 06/05/1958
Data ogłoszenia: 29/05/1964
Data wejścia w życie: 30/05/1958