Centralny Katalog Wydawnictw Zagranicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 30 grudnia 1957 r.
w sprawie Centralnego Katalogu Wydawnictw Zagranicznych.

Na podstawie art. 3 i art. 14 dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. Nr 26, poz. 163) oraz art. 1 ustawy z dnia 31 października 1951 r. o przekazaniu Ministrowi Kultury i Sztuki zakresu działania Ministra Oświaty w przedmiocie bibliotek i zbiorów bibliotecznych (Dz. U. Nr 58, poz. 400) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Biblioteki naukowe wchodzące w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych w rozumieniu art. 1 ust. 3, art. 2, art. 6 i art. 12 ust. 1 dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. Nr 26, poz. 163), otrzymujące bieżąco, drogą kupna i abonamentu, wymiany bądź darów książki oraz czasopisma wydawane za granicą - obowiązane są do współpracy nad Centralnym Katalogiem Wydawnictw Zagranicznych, prowadzonym w skali ogólnokrajowej przez Bibliotekę Narodową w Warszawie.
2.
Wymienione w ust. 1 biblioteki powinny nadsyłać bieżąco do Biblioteki Narodowej w Warszawie wykazy nabytków zagranicznych:
1)
w zakresie druków zwartych - opisy (odpisy kart katalogowych) w okresach miesięcznych,
2)
w zakresie czasopism - opisy ich, jednorazowo, w ciągu pierwszego półrocza za rok ubiegły.
3.
Nadsyłane opisy powinny być sporządzone zgodnie z instrukcjami stanowiącymi załączniki nr 1 i 2.
§  2.
1.
Sporządzanie opisów, o których mowa w § 1, dokonywane jest na zlecenie Biblioteki Narodowej w Warszawie za wynagrodzeniem w wysokości 1 zł za opis.
2.
Biblioteka Narodowa w Warszawie może zawierać umowy o sporządzanie opisów również z pracownikami bibliotek nie wchodzących w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych.
§  3.
Biblioteka Narodowa w Warszawie obowiązana jest do periodycznego publikowania wykazu nabytków zagranicznych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1957 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

CENTRALNY KATALOG KSIĄŻEK ZAGRANICZNYCH W BIBLIOTEKACH POLSKICH - NOWE NAByTKI

Instrukcja i wzory.

Wytyczne gromadzenia materiałów.

Centralny Katalog Książek Zagranicznych obejmie druki zwarte ze wszystkich dziedzin piśmiennictwa naukowego i fachowego, wpływające bieżąco z zagranicy do bibliotek krajowych w drodze kupna, wymiany bądź darów.

Katalog wyłącza druki do 1800 r. oraz druki w alfabetach orientalnych.

Redakcja opisu.

W zasadzie stosuje się opis zgodnie ze "Skróconymi przepisami katalogowania alfabetycznego" J. Grycza i W. Borkowskiej (wyd. 2 popr. W-wa 1949), lecz wprowadza się dalsze jego uproszczenia.

Za podstawę opisu uznaje się całość opisywanego druku, nie stosując nawiasów okrągłych dla elementów spoza strony tytułowej. Nawiasem okrągłym oddaje się nawiasy użyte w tytule druku. Nawiasy w formułach matematycznych, chemicznych itp. zachowuje się w ich właściwej postaci.

Pomija się niektóre elementy opisu, jak nakładca, drukarnia i format, ograniczając również podawanie objętości druku do paginacji liczbowanej, uwagi zaś bibliograficzne - do notowania serii wydawniczej bądź wydawnictwa zbiorowego.

Odmiennie od "Skróconych przepisów..." nie transliteruje się "grażdanki", zachowując jej oryginalną graficzna postać.

Każdy opis powinien być zaopatrzony w oznaczenie klasyfikacyjne - nazwę szczegółowej dziedziny objętej treścią dzieła (przykłady we wzorach).

Opis wykonuje się na kartach formatu 7,5 x 12,5 cm, podając w prawym górnym rogu karty oznaczenie klasyfikacyjne, w prawym dolnym stempel biblioteki i sygnaturę książki.

Kart pomocniczych nie sporządza się.

Wzory opisu

różne elementy opisu seria wydawnicza

Urbanistyka
Stephenson Flora, Pool Phoebe
A plan for town and country.
Edinburgh 1944 s. 60.
Target for tomorrow. No 2.
Biblioteka Narodowa
III.115.743

grażdanka (druczek lub zwykłe pismo)

Marksizm
Cтепанова Л И
Mарксистско Ленинское учение о диктатуре пролетариата. Рекомендательный указатель литературы.
Moсква 1955 s. 38
Biblioteka Narodowa

10967

oznaczenie klasyfikacyjne podwójne

Gruźlica
Rentgenologia
Hirsch W Liebau H
Die Lungentuberkulose in Rönigenbild.
Leipzig 1953 s. XII|211.
Inst. Immunologii i Terapii Doświadcz.
11256

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

CENTRALNY KATALOG BIEŻĄCYCH CZASOPISM ZAGRANICZNYCH W BIBLIOTEKACH POLSKICH

Instrukcja i wzory.

Centralny Katalog Bieżących Czasopism Zagranicznych obejmuje wszystkie czasopisma i wydawnictwa ciągłe zagraniczne wpływające bieżąco do bibliotek krajowych w drodze abonamentu, wymiany bądź darów. Wyjątek stanowią wydawnictwa w alfabetach orientalnych, których katalog nie uwzględnia.

Wykaz czasopism powinien być sporządzony w formie kartoteki, na kartach formatu 7,5 x 12,5 cm, i zawierać: tytuł (przy czasopismach posiadających serie - wyliczenie tytułów serii otrzymywanych wraz z poprzedzającym je oznaczeniem kolejności), częstotliwość i miejsce wydania oraz datę roczną. Karty należy zaopatrzyć w podłużną pieczątkę biblioteki w prawym górnym rogu.

Wzór karty i opisu.

Biblioteka Akademii Medycznej w Lublinie
BRITISH ABSTRACTS.
Miesięcznik.
London 1956
A. III.: Physiology, biochemistry, anatomy, pharmacology, experimental medicine.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
BULLETIN. Académie royale de langue et de litérature française.
Niereg.
Liège 1956.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.4.15

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Centralny Katalog Wydawnictw Zagranicznych.
Data aktu: 30/12/1957
Data ogłoszenia: 21/01/1958
Data wejścia w życie: 01/04/1957, 21/01/1958