Zatwierdzenie cenników na roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 22 kwietnia 1958 r.
w sprawie zatwierdzenia cenników na roboty budowlano-montażowe.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1957 r. w sprawie szczegółowego określenia zakresu działania Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz rozgraniczenia właściwości w tej dziedzinie (Dz. U. Nr 52, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się następujące cenniki na roboty budowlano-montażowe, jako powszechnie obowiązujące normatywy dla celów kosztorysowania i rozliczeń (wydawnictwo Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - Biuro Norm Budowlano-Montażowych):
1)
cennik nr 7 montażu wentylatorów, pomp i sprężarek,
2)
cennik nr 51-A/57 robót remontowych budowlanych i instalacyjnych,
3)
scalony cennik nr 8-a wykonania instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, administracyjnych i usługowych budownictwa miejskiego i wiejskiego, wydanie II,
4)
scalony cennik nr 8-c budowy i montażu napowietrznych linii elektroenergetycznych niskiego napięcia (na słupach drewnianych z ustojami drewnianymi),
5)
scalony cennik nr 8-d budowy i montażu napowietrznych linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia (na słupach drewnianych i stalowych),
6)
scalony cennik br 8-h budowy i montażu wiejskich stacji transformatorowych,
7)
scalony cennik nr 8-k montażu typowych tablic rozdzielczych niskiego napięcia,
8)
cennik elementów i robót budowlano-montażowych:
a)
część I - roboty ziemne,
b)
część VII - budowa mostów i fundamentów specjalnych,
c)
część XI tom I - domowe instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe.
§  2.
1.
Dokumentacja kosztorysowa sporządzona na podstawie dotychczas obowiązujących w tym zakresie norm oraz uzgodnionych między stronami cen jednostkowych według zasad ustalonych w instrukcji o opracowywaniu kosztorysów robót budowlano-montażowych, wprowadzonej w życie zarządzeniem nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie opracowywania kosztorysów robót budowlanych, montażu konstrukcji oraz montażu maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 9, poz. 125), zachowuje swą ważność w odniesieniu do robót, ujętych cennikami wymienionymi w § 1, jeżeli opracowanie tej dokumentacji zostanie zakończone w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
2.
O ważności dokumentacji decyduje uwidoczniona na kosztorysie data ukończenia opracowania.
§  3.
Przy sporządzaniu kosztorysów na podstawie cennika nr 51-A/57 nie stosuje się współczynnika 1,05 do robocizny, o którym mowa w zarządzeniu nr 143 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1957 r., zmieniającym zarządzenie nr 109 z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wprowadzenia zmian i uzupełnień do instrukcji o kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 321).
§  4.
Dokumentację kosztorysową, opracowaną na podstawie cenników wymienionych w § 1, sporządzoną przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, uznaje się za ważną.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024