Zasady i tryb opracowania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na rok gospodarczy 1958/1959 lub rok kalendarzowy 1958.

ZARZĄDZENIE NR 129
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 3 maja 1958 r.
w sprawie zasad i trybu opracowania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na rok gospodarczy 1958/1959 lub rok kalendarzowy 1958.

Na podstawie § 4 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przedsiębiorstwa budowlano-montażowe podległe prezydiom rad narodowych, a nadzorowane przez tego Ministra, opracują w terminie do dnia 15 maja 1958 r. plany techniczno-ekonomiczne na rok gospodarczy 1958/1959 według zasad ustalonych w §§ 2 i 3.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również innych niż wymienione w ust. 1 przedsiębiorstw budowlano-montażowych podległych ministrom i prezydiom rad narodowych oraz przedsiębiorstw współdziałających z przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi, na które właściwi ministrowie rozciągnęli przepisy uchwały wymienionej we wstępie do zarządzenia.
3.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe nie wymienione w ust. 1 i 2 opracują plany techniczno-ekonomiczne na rok kalendarzowy 1958 w terminie do dnia 15 maja 1958 r. na zasadach dotychczas obowiązujących.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, sporządzają plany techniczno-ekonomiczne na podstawie otrzymanych i przewidywanych zamówień na roboty uwzględniając dokonane uzgodnienia z zamawiającymi co do zakresu robót przewidzianych na I kwartał 1959 r. oraz swoje możliwości wykonawcze, zwłaszcza w zakresie zaopatrzenia materiałowego (przydziały materiałów rozdzielanych centralnie), wyposażenia technicznego (stan posiadany i planowane inwestycje) i zatrudnienia. Plany techniczno-ekonomiczne na rok gospodarczy 1958/1959 powinny wyjątkowo objąć okres od dnia 1 stycznia 1958 r. do dnia 31 marca 1959 r.
2.
W planie rocznym przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, obowiązane są uwzględnić następujące wskaźniki dyrektywne otrzymane od jednostki nadrzędnej:
1)
wpłaty na rzecz budżetu Państwa ustalone przez jednostkę nadrzędną procentowo w stosunku do zysku przedsiębiorstwa;
2)
wpłaty do jednostki nadrzędnej na wspólne rezerwy celowe ustalone przez nią procentowo w stosunku do zysku przedsiębiorstwa;
3)
w przypadku gdy jednostka nadrzędna ustali wspólny wskaźnik wpłat wymienionych w pkt 1 i 2, przedsiębiorstwo wprowadza do planu łączną kwotę wpłat na rzecz jednostki nadrzędnej odpowiadającą temu wskaźnikowi;
4)
wysokość dotacji:
a)
na inwestycje,
b)
na inne cele przewidziane obowiązującymi przepisami;
5)
w przypadku gdy ustali to jednostka nadrzędna - ilość wyrobów pomocniczej produkcji przemysłowej podlegających centralnemu rozdzielnictwu.
3.
Ponadto przedsiębiorstwo powinno ustalić w planie dane charakteryzujące całokształt jego działalności, a w szczególności:
1)
wartość i ilość produkcji (podstawowej, pomocniczej i usług);
2)
zaopatrzenie i zużycie materiałów, w tym rozdzielanych centralnie;
3)
zatrudnienie i osobowy fundusz płac;
4)
bezosobowy fundusz płac;
5)
koszty poszczególnych rodzajów działalności;
6)
amortyzacja;
7)
fundusz inwestycyjno-remontowy;
8)
przewidywane nakłady na kapitalne remonty;
9)
przewidywane nakłady na inwestycje zdecentralizowane;
10)
fundusz na inwestycje mieszkaniowe i socjalno-kulturalne;
11)
normatywy środków obrotowych;
12)
wysokość pasywów stałych;
13)
sprzedaż produkcji i wynagrodzenie za świadczone usługi, koszt własny sprzedaży produkcji i świadczonych usług oraz zysk z podziałem na rodzaje działalności (produkcja podstawowa, produkcja pomocnicza, podwykonawcy, usługi, działalność pozazakładowa);
14)
podział zysku;
15)
fundusz rozwoju w części przeznaczonej na inwestycje.
4.
Przedsiębiorstwa dokonują we własnym zakresie podziału zadań planowych na kwartały.
§  3.
Ministerstwa i jednostki nadrzędne przedsiębiorstw budowlano-montażowych ustalą wytyczne dotyczące metod i form opracowania planów przez przedsiębiorstwa z uwzględnieniem przepisów uchwały nr 69 Rady Ministrów z dnia 22 marca 1958 r. w sprawie zasad planowania i kontroli funduszu płac w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 19, poz. 122). Ministerstwa i jednostki nadrzędne mogą w zależności od potrzeb odpowiednio rozszerzyć te elementy planu, które posiadają znaczenie dla prawidłowego przygotowania i kierowania działalnością przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
W terminie do dnia 15 czerwca 1958 r. ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, sporządzą zbiorcze plany działalności tych przedsiębiorstw na rok gospodarczy 1958/1959, a wymienione w § 1 ust. 3, na rok kalendarzowy 1958 z podziałem na kwartały i prześlą je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministerstwu Finansów (2 egzemplarze), Najwyższej Izbie Kontroli i Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
2.
Zbiorcze opracowania ministerstw, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać następujące dane odrębnie dla przedsiębiorstw objętych planem centralnym i odrębnie dla przedsiębiorstw objętych planami terenowymi:
1)
wartość produkcji budowlano-montażowej wykonywanej siłami własnymi;
2)
wartość pomocniczej produkcji przemysłowej;
3)
wartość usług produkcyjnych;
4)
ilość prefabrykowanych materiałów ściennych w przeliczeniu na cegłę oraz cegły;
5)
zatrudnienie i osobowy fundusz płac ogółem, w tym pracowników umysłowych, oraz bezosobowy fundusz płac;
6)
koszty poszczególnych rodzajów działalności ogółem;
7)
nakłady na inwestycje scentralizowane i zdecentralizowane oraz na kapitalne remonty;
8)
sprzedaż produkcji i wynagrodzenie za świadczone usługi, koszt własny sprzedaży produkcji i świadczonych usług oraz zysk z podziałem na rodzaje działalności (produkcja podstawowa, produkcja pomocnicza, podwykonawcy, usługi, działalność pozazakładowa);
9)
podział zysku;
10)
normatywy i zapasy środków obrotowych oraz sposób ich sfinansowania.
§  5.
Ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, w razie zmiany zadań planowych tych przedsiębiorstw w stosunku do zadań określonych szacunkowo w Narodowym Planie Gospodarczym na 1958 rok, przed uzyskaniem akceptacji Prezesa Rady Ministrów, stosownie do przepisów uchwały nr 489 Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1957 r. o Narodowym Planie Gospodarczym na 1958 r., zobowiązane są przesłać projekty tych zmian do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministerstwa Finansów do zaopiniowania.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.36.202

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb opracowania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na rok gospodarczy 1958/1959 lub rok kalendarzowy 1958.
Data aktu: 03/05/1958
Data ogłoszenia: 13/05/1958
Data wejścia w życie: 13/05/1958