Udział państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.

UCHWAŁA NR 72
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1958 r.
w sprawie udziału państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.

W celu zapewnienia prawidłowego rozwoju urządzeń komunalnych oraz w celu stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju tych urządzeń Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
1.
Państwowe jednostki gospodarcze objęte planem centralnym, zwane dalej "jednostkami gospodarczymi", obowiązane są do udziału w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych, o ile odbudowa, rozbudowa lub budowa tych urządzeń związana jest z nowymi lub dodatkowymi potrzebami tych jednostek w zakresie usług komunalnych, przekraczającymi istniejące możliwości świadczenia tych usług przez przedsiębiorstwa i zakłady komunalne.
2.
Zaleca się naczelnym organizacjom spółdzielczym zobowiązanie zrzeszonych w nich spółdzielni prowadzących działalność gospodarczą do uczestniczenia w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych na zasadach obowiązujących państwowe jednostki gospodarcze objęte planem centralnym.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy spółdzielni mieszkaniowych zrzeszonych w Związku Spółdzielni Mieszkaniowych i Budowlanych.
§  2.
1.
Obowiązek uczestniczenia w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych przez jednostki gospodarcze dotyczy następujących działów gospodarki komunalnej:
1)
wodociągów,
2)
kanalizacji,
3)
oczyszczania ścieków,
4)
gazownictwa,
5)
ciepłownictwa,
6)
komunikacji,
7) 2
ulic i dróg państwowych.
2.
Uchwała nie dotyczy uczestniczenia przez jednostki gospodarcze w kosztach odbudowy, rozbudowy lub budowy urządzeń gazowniczych oraz sieci gazowej i cieplnej na terenach, gdzie urządzenia te są wyłączone spod kompetencji rad narodowych.
§  3.
Zakres, w jakim jednostki gospodarcze powinny uczestniczyć w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych, jest następujący:
1)
wszystkie połączenia doprowadzające urządzenia komunalne bezpośrednio dla tych jednostek i wyłącznie na ich potrzeby (połączenia wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, komunikacyjne, drogowe i innej) finansowane są w całości przez te jednostki,
2)
budowa, odbudowa lub rozbudowa wyszczególnionych w § 2 urządzeń komunalnych wynikająca z potrzeb miasta i zainteresowanych jednostek gospodarczych, finansowana jest wspólnie przez prezydium właściwej rady narodowej i przez zainteresowane jednostki gospodarcze.
§  4.
1.
Wysokość udziału jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych określonych w § 3 pkt 2 ustala się dla większych odbiorców usług komunalnych na podstawie zbiorczego zestawienia kosztów budowy w stosunku proporcjonalnym do wielkości zapotrzebowania na odpowiednie usługi komunalne.
2.
Pozostałe jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1 wnoszą na rzecz prezydium właściwej rady narodowej jednorazową opłatę tytułem pokrycia części kosztów budowy, odbudowy lub rozbudowy urządzeń komunalnych w wysokości ustalonej w trybie określonym w oddzielnych przepisach (§ 12).
§  5.
Jednostka gospodarcza podejmująca budowę nowego zakładu albo rozbudowę lub rekonstrukcję zakładu istniejącego obowiązana jest - jeśli zamierzenia inwestycji wymagają równocześnie budowy lub rozbudowy urządzeń komunalnych - do uwzględnienia w dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji własnych kosztów związanych z inwestycjami komunalnymi.
§  6.
1.
Jednostka gospodarcza, której działalność gospodarcza powoduje konieczność rozbudowy lub budowy urządzeń komunalnych, obowiązana jest w toku opracowywania założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji własnych uzgodnić z właściwym organem administracji prezydium rady narodowej zakres niezbędnych dodatkowych inwestycji komunalnych oraz wysokość uczestniczenia w kosztach budowy tych urządzeń.
2.
Na podstawie dokonanych uzgodnień określonych w ust. 1 właściwy organ administracji prezydium rady narodowej obowiązany jest zawrzeć umowę z zainteresowaną jednostką gospodarczą, określającą w sposób szczegółowy prawa i obowiązki stron.
§  7.
Jednostka gospodarcza uczestnicząca w kosztach rozbudowy lub budowy urządzeń komunalnych powinna zapewnić w ramach swego planu inwestycyjnego niezbędne środki na wykonanie tych inwestycji.
§  8.
Inwestorem dla inwestycji komunalnych określonych niniejszą uchwałą jest właściwy organ administracji prezydium rady narodowej, a w uzasadnionych przypadkach, w porozumieniu z prezydium rady narodowej, inwestorem może być również zainteresowana jednostka gospodarcza.
§  9.
Przepisy uchwały stosuje się również w przypadkach budowy dzielnic składowo-magazynowych, w których inwestorem zastępczym jest właściwy organ administracji prezydium rady narodowej.
§  10.
O ile rozbudowa lub budowa jednostki gospodarczej pociąga za sobą konieczność przeniesienia (zmianę lokalizacji) urządzeń komunalnych lub budynków mieszkalnych, to koszty związane z przeniesieniem tych urządzeń lub budynków ponosi w całości zainteresowana jednostka gospodarcza.
§  11.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi tryb i metody planowania inwestycji wspólnych określonych niniejszą uchwałą.
§  12.
Zasady i tryb postępowania przy ustalaniu opłat na cele, o których mowa w §§ 2 i 4, oraz kryteria, jakim powinny odpowiadać jednostki gospodarcze będące większymi odbiorcami usług komunalnych, określą oddzielne przepisy.
§  13.
Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury uzupełni w zakresie zagadnień podanych w § 5 obowiązujące przepisy dotyczące zasad sporządzania i zatwierdzania założeń oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zainteresowanym ministrom oraz prezydiom rad narodowych.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie:
1)
z dniem ogłoszenia - w odniesieniu do inwestycji komunalnych dodatkowych wprowadzonych do planu w roku 1958 oraz do tych inwestycji, co do których nastąpiły już uzgodnienia między jednostkami gospodarczymi a prezydiami rad narodowych odnośnie do uczestniczenia w kosztach budowy,
2)
z dniem 1 stycznia 1959 r. - w zakresie pozostałych inwestycji komunalnych, z wyjątkiem tych, które zostaną zakończone w 1959 r., przy czym w odniesieniu do inwestycji, których zakończenie przewidziane jest po roku 1959, jednostki gospodarcze uczestniczą w kosztach budowy tylko w części nie zrealizowanych nakładów.
1 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 279 z dnia 1 sierpnia 1960 r. (M.P.60.65.309) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1960 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 16 ust. 1 uchwały nr 257 z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie udziału uspołecznionych jednostek gospodarczych w kosztach inwestycji i utrzymania dróg lokalnych oraz udziału dokonujących przewozu w kosztach wzmocnienia i naprawy mostów i wiaduktów drogowych na drogach publicznych. (M.P.63.68.335) z dniem 19 października 1963 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.32.182

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Udział państwowych jednostek gospodarczych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych.
Data aktu: 15/03/1958
Data ogłoszenia: 07/05/1958
Data wejścia w życie: 07/05/1958, 01/01/1959