Pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przez jednostki gospodarki państwowej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 18 marca 1958 r.
w sprawie pozwoleń na prowadzenie robót budowlanych przez jednostki gospodarki państwowej.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 4, poz. 16 i Nr 52, poz. 253) i w wykonaniu § 3 ust. 3 zarządzenia nr 2 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 1957 r. w sprawie trybu sporządzania i zatwierdzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji (Monitor Polski Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez używane w niniejszym zarządzeniu pojęcie "inwestora" należy rozumieć jednostki gospodarki państwowej.
§  2.
1.
Dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie następujących robót budowlanych wymagane jest przedstawienie przez inwestora opracowanego i zatwierdzonego zgodnie z obowiązującymi przepisami projektu technicznego lub techniczno-roboczego:
1)
na wzniesienie, nadbudowę lub powiększenie budynków stałych i tymczasowych, z wyjątkiem tymczasowych budynków na placach budów, tudzież na taką przebudowę, przeróbkę i w ogóle takie zmiany w tych budynkach, przy których zmienia się, dodaje lub usuwa części konstrukcyjne wpływające na bezpieczeństwo budynków od ognia, stan zdrowotny lub gdy ulega zmianie wygląd zewnętrzny budynków albo szczegółów architektonicznych,
2)
na przeróbkę lokali, które miały inne przeznaczenie, na pomieszczenia dla ludności;
3)
na wykonanie lub gruntowne zmiany urządzeń związanych z budynkami, jak: instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, centralnego ogrzewania, wentylacyjnych oraz dźwigów - odnośnie do ich obudowy, jak również instalacji elektrycznych co do sposobu prowadzenia przewodów w budynku,
4)
na wykonanie stałych ogrodzeń z materiału trwałego od strony ulic i placów publicznych oraz wszelkich innych stałych ogrodzeń o wysokości przekraczającej 2 m, murów oporowych powyżej 80 cm, z wyjątkiem tego rodzaju robót dotyczących zwykłych gospodarskich urządzeń na wsi,
5)
na urządzenie i dokonywanie zmian wewnątrz budynków i lokali przeznaczonych na użytek publiczny, jak: teatry, domy kultury, kina, muzea, sale koncertowe, pijalnie wód, jadłodajnie, kawiarnie,
6)
na umieszczenie w miastach i uzdrowiskach kiosków oraz szyldów i reklam widocznych od strony ulic i placów,
7)
w zakładach przemysłowych, przylegających do budynków mieszkalnych, na urządzenia techniczno-eksploatacyjne związane z ustawieniem silników lub na instalacje mogące wpływać na stan bezpieczeństwa lub zdrowia mieszkańców.
2.
Na przystąpienie do robót przygotowawczych nie wymagane jest pozwolenie, jednak roboty te mogą być rozpoczęte i wykonywane dopiero po akceptacji przez właściwy organ administracji budowlanej projektu wstępnego, a przy opracowywaniu dokumentacji w jednym stadium - po akceptacji projektu techniczno-roboczego.
§  3.
Na prowadzenie następujących robót wymagane jest pozwolenie, jednak do uzyskania tego pozwolenia nie żąda się przedstawienia projektu:
1)
rozbiórki budynków, na które złożyć należy plan sytuacyjny i program robót, opracowany zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej,
2)
w miastach i uzdrowiskach - na urządzenie rusztowania i tym podobnych urządzeń o wysokości powyżej 4 m od strony ulic i placów publicznych, o ile te urządzenia nie są objęte pozwoleniem wydanym już dla całości inwestycji na tym terenie, przy czym do otrzymania pozwolenia wymagany jest plan sytuacyjny i opis techniczny.
§  4.
1.
Następujące roboty budowlane wymagają zgłoszenia do właściwego organu administracji budowlanej:
1)
budowa budynków produkcyjnych w obrębie istniejących zakładów przemysłowych,
2)
roboty inżynieryjne naziemne i podziemne oraz melioracje podstawowe,
3)
roboty związane z elektryfikacją wsi.
2.
Zgłoszone roboty mogą być prowadzone, jeśli w terminie 7-dniowym od dnia zgłoszenia właściwy organ nie sprzeciwi się ich wykonaniu.
§  5.
Nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia:
1)
budowa budynków i urządzeń o charakterze ściśle wojskowym,
2)
budowa urządzeń techniczno-eksploatacyjnych w granicach terenów kolejowych, lotniczych, portowych i małych budynków (do 300 m3) z nimi związanych oraz budowa urządzeń techniczno-eksploatacyjnych w obrębie budynków łączności,
3)
roboty związane z wierceniami badawczymi oraz związane z wierceniami poszukiwawczymi poza granicami miasta, oraz wszelkie roboty inżynieryjne w obrębie zakładów górniczych,
4)
roboty i urządzenia odnoszące się do szczegółowych melioracji dla celów rolniczych,
5)
budowa urządzeń techniczno-eksploatacyjnych i małych budynków (do 250 m3) z nimi związanych, jak: podstacje, pompownie, wagi wagonowe, budki strażnicze, budki sanitarne w obrębie istniejących zakładów przemysłowych.
§  6.
Pozwolenia na budowę wydaje oraz zgłoszenia robót przyjmuje organ administracji budowlanej prezydium rady narodowej, a mianowicie dla robót prowadzonych:
1)
na terenie miast wyłączonych z województw oraz stanowiących powiaty - organ administracji budowlanej prezydiów rad narodowych tych miast,
2)
na innych terenach - organ administracji budowlanej prezydiów powiatowych rad narodowych.
§  7.
1.
Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych oraz zgłoszenie robót sporządza inwestor na piśmie i kieruje do właściwego organu administracji budowlanej.
2.
Właściwy organ administracji budowlanej może zażądać od inwestora uzupełnienia dokumentów oraz złożenia wyjaśnień.
3.
Pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych powinno być wydane na piśmie.
4.
Pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych wymagające również pozwolenia w myśl przepisu szczególnego, jak: ustawy wodnej, przepisów o ochronie zabytków, przepisów o terenowych organach administracji morskiej itp. nie może być udzielone przed uzyskaniem przez inwestora pozwolenia w myśl tych przepisów.
5.
Pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych w obrębie obszarów górniczych wydaje właściwy organ administracji budowlanej po uzgodnieniu z właściwym okręgowym urzędem górniczym w trybie określonym przepisami art. 41 prawa górniczego.
6.
Pozwolenie na budowę określone w art. 37 ust. 1 prawa górniczego w odniesieniu do robót budowlanych na powierzchni wydaje okręgowy urząd górniczy za zgodą organu administracji budowlanej.
7.
Pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych może zawierać warunki, od których spełnienia uzależnione jest wykonanie robót.
8.
Warunki te mogą odnosić się do sposobu wykonywania robót budowlanych, lecz nie do zmiany zatwierdzonego projektu.
9.
Odmowa wydania pozwolenia lub sprzeciw co do robót wymagających zgłoszenia powinny być wydane na piśmie i wymagają uzasadnienia.
§  8.
1.
Dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych określonych w § 2 inwestor obowiązany jest przedstawić zatwierdzony projekt techniczny (techniczno-roboczy) w dwóch egzemplarzach.
2.
Jeśli roboty mają być prowadzone na podstawie projektów typowych, dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przedstawić należy:
1)
dwa egzemplarze planu sytuacyjnego,
2)
jeden egzemplarz projektu z ewentualnym naniesieniem zmian oraz w razie potrzeby
3)
dwa egzemplarze projektu zamiennego związanego z przystosowaniem projektu typowego do warunków miejscowych.
3.
Dla uzyskania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych określonych w § 3 wymagane jest złożenie dwóch egzemplarzy planów i opisów wyszczególnionych w tym paragrafie.
4.
Jeden egzemplarz złożonych projektów zwraca się inwestorowi z pozwoleniem na budowę.
5.
W razie zwolnienia inwestycji od opracowania projektu technicznego lub techniczno-roboczego zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagane jest przedstawienie tylko w dwóch egzemplarzach planu sytuacyjnego i krótkiego opisu robót.
§  9.
1.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych powinien być załatwiony:
1)
w terminie 10 dni, gdy chodzi o budowę w obrębie miasta będącego siedzibą organu powołanego do wydania pozwolenia,
2)
w terminie 2 tygodni, gdy chodzi o budowę położoną poza siedzibą tego organu.
2.
Terminy te liczy się od daty złożenia przez inwestora wniosków i wymaganych dokumentów.
3.
W razie gdy organ administracji budowlanej powołany do wydania pozwoleń na rozpoczęcie robót budowlanych jest równocześnie właściwy do zatwierdzenia odpowiednich projektów technicznych lub techniczno-roboczych, termin załatwienia skraca się do jednego tygodnia od daty zatwierdzenia projektu.
§  10.
Udzielone pozwolenie traci swą ważność, jeżeli w ciągu jednego roku od jego udzielenia roboty nie zostały rozpoczęte lub po rozpoczęciu były zawieszone przez jeden rok.
§  11.
1.
O przystąpieniu do robót na podstawie uzyskanego pozwolenia czy też do robót przygotowawczych (§ 2 ust. 2) wykonawca obowiązany jest powiadomić właściwy organ na 7 dni przed ich rozpoczęciem, jeżeli od daty uzyskanego pozwolenia upłynęło więcej niż 3 miesiące.
2.
Przed przystąpieniem do wykonania robót budowlanych wykonawca powinien spowodować złożenie właściwemu organowi administracji budowlanej deklaracji ustanowionego przezeń kierownika robót, jeżeli obowiązek taki wynika z przepisu prawa budowlanego.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024