Płace w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.

UCHWAŁA NR 50
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1958 r.
w sprawie płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych. *

Rada Ministrów, po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała dotyczy robotników i pracowników umysłowych zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, rozliczających się z budżetem centralnym i terenowym, z wyjątkiem robotników i pracowników umysłowych przedsiębiorstw i zakładów określonych w ust. 3.
2.
Zainteresowani ministrowie w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej i Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz zarządem głównym właściwego związku zawodowego mogą za zgodą Prezesa Rady Ministrów wprowadzić w całości lub w części zasady wynikające z postanowień uchwały oraz z przepisów wydanych na jej podstawie przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w przedsiębiorstwach (zakładach) stosujących dotąd:
1)
układ zbiorowy pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r.,
2)
układ zbiorowy pracy dla robót drogowych, mostowych i przy eksploatacji kruszywa z dnia 20 czerwca 1949 r.

bądź

3)
układ zbiorowy pracy w przedsiębiorstwach robót telekomunikacyjnych z dnia 9 listopada 1950 r.,

jak również w innych przedsiębiorstwach (zakładach), w których jest to uzasadnione charakterem pracy przedsiębiorstw (zakładów).

3.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz zarządem głównym właściwego związku zawodowego, a inni zainteresowani ministrowie ponadto w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - mogą określić przedsiębiorstwa (zakłady) stosujące dotąd jeden z układów zbiorowych pracy wymienionych w ust. 2, które ze względu na charakter działalności nie zostaną objęte w całości lub w części zasadami wynikającymi z postanowień uchwały. Zasady płac robotników i pracowników umysłowych tych przedsiębiorstw (zakładów) określą zainteresowani ministrowie w porozumienia z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej i zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
§  2.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych upoważniony jest do ustalenia w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i wprowadzenia w życie w trybie przepisanym jednolitych zasad wynagradzania robotników, określonych przez Radę Ministrów.
§  3.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych upoważniony jest do wprowadzenia w życie, w trybie przepisanym, zasad wynagradzania pracowników umysłowych, określonych przez Radę Ministrów.
§  4.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych upoważniony jest do wprowadzenia w życie w trybie przepisanym zasad świadczeń dla pracowników zamiejscowych, określonych przez Radę Ministrów.
§  5.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych upoważniony jest do ustalenia w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej i w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz do wprowadzenia w życie w trybie przepisanym:
1)
tabeli dodatków za prace wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, niebezpiecznych i uciążliwych oraz zasad ich przyznawania;
2)
zasad wynagradzania robotników za prace wykonywane w warunkach zimowych;
3)
zasad wewnątrzzakładowego szkolenia zawodowego pracowników oraz zasad wynagradzania pracowników szkolonych i szkolących.
§  6.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustali w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych jednolite cenniki robót akordowych.
§  7.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych upoważniony jest do zawarcia z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych układu zbiorowego pracy w budownictwie, z tym że wprowadzenie do tego układu postanowień odmiennych od dotychczas obowiązujących wymaga uzgodnienia z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.
§  8.
Zainteresowani ministrowie mogą zastosować w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej i Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych postanowienia układu zbiorowego pracy w budownictwie (§ 7) w przedsiębiorstwach (zakładach), które zostaną objęte w trybie określonym w § 1 ust. 2 zasadami wynikającymi z postanowień uchwały.
§  9.
1.
Zainteresowani ministrowie upoważnieni są do ustalenia w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych:
1)
dodatkowych kryteriów zaszeregowania robotników;
2)
branżowych cenników robót akordowych.
2.
Ministrowie mogą przekazać uprawnienia, o których mowa w ust. 1, dyrektorom jednostek bezpośrednio nadzorujących przedsiębiorstwa w przypadku, gdy dodatkowe kryteria zaszeregowania robotników lub branżowe cenniki robót akordowych mają dotyczyć tylko pewnej grupy przedsiębiorstw.
3.
Dodatkowe kryteria zaszeregowania robotników i branżowe cenniki robót akordowych nie mogą naruszać ramowych zasad zaszeregowania lub jednolitych cenników robót akordowych.
§  10.
Wprowadzenie w życie przepisów uchwały nie może spowodować zwiększenia kosztów produkcji budowlano-montażowej, pomocniczej i usług przedsiębiorstw, których uchwała dotyczy.
§  11.
Postanowienia uchwały nie dotyczą tych pracowników, dla których zasady wynagradzania regulują przepisy obowiązujące jednolicie w całym Państwie.
§  12.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych wyda przepisy w sprawie stosowania zasad wynikających z niniejszej uchwały w przedsiębiorstwach mu podległych oraz w przedsiębiorstwach nadzorowanych, które podlegają radom narodowym.
2.
Inni właściwi ministrowie wydadzą przepisy, o których mowa w ust. 1, w stosunku do przedsiębiorstw im podległych oraz do przedsiębiorstw nadzorowanych, które podlegają radom narodowym.
§  13.
1.
Zainteresowani ministrowie, dyrektorzy centralnych zarządów i zarządów, dyrektorzy przedsiębiorstw oraz kierownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych przedsiębiorstw (budów, zakładów itp.) odpowiedzialni są za prawidłowe wprowadzenie w życie zasad niniejszej uchwały.
2.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wyciągania konsekwencji w stosunku do pracowników winnych niewłaściwego wprowadzenia w życie zasad niniejszej uchwały.
§  14.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym wprowadzenie w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej w spółdzielniach i przedsiębiorstwach spółdzielczych zasad wynagradzania wynikających z przepisów niniejszej uchwały.
§  15.
1.
W przedsiębiorstwach objętych niniejszą uchwałą nie obowiązują przepisy:
1)
uchwały nr 455 Prezydium Rządu z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie premiowania pracowników wykonawstwa budowlanego za terminowe oddanie obiektów do użytku (Monitor Polski Nr 51, poz. 690);
2)
uchwały nr 391 Prezydium Rządu z dnia 16 czerwca 1954 r. w sprawie zasad zatrudniania pracowników zamiejscowych w budownictwie i świadczeń z tym związanych (Monitor Polski Nr A-64, poz. 831 z późniejszymi zmianami);
3)
uchwały nr 165 Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wynagradzania pracowników umysłowych zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych;
4)
przepisy § 7 pkt 3 i 6 uchwały nr 518 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1956 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień dyrektorów centralnych zarządów przemysłu (Monitor Polski Nr 83, poz. 975 z późniejszymi zmianami);
5)
przepisy §§ 3, 4 i 5 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57).
2.
W dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w §§ 4, 5, 6 i 9, w stosunku do pracowników, do których te przepisy będą się odnosić, przestaną obowiązywać:
1)
uchwała Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 31 marca 1949 r. w sprawie powołania zakładowych komisji norm pracy dla orzekania w sporach, wynikłych na tle stosowania norm pracy w uspołecznionej części gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr A-59, poz. 687);
2)
uchwała Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 4 maja 1950 r. w sprawie upowszechnienia pracy zespołowej i dostosowania norm pracy w budownictwie do nowych metod wykonawstwa (Monitor Polski Nr A-59, poz. 687);
3)
uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie organizacji normowania pracy (Biuletyn PKPG Nr 10, poz. 126);
4)
uchwała nr 164 Prezydium Rządu z dnia 22 marca 1952 r. w sprawie usprawnienia norm pracy dla robót budowlano-montażowych;
5)
uchwała nr 292 Prezydium Rządu z dnia 12 kwietnia 1952 r. w sprawie zwiększenia dyscypliny płac oraz polepszenia jakości robót w wykonawstwie budowlano-montażowym (Monitor Polski Nr A-33, poz. 483);
6)
uchwała nr 344 Prezydium Rządu z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie wprowadzenia jednolitych norm i stawek jednostkowych dla robotników zatrudnionych przy pracach załadunkowych i wyładunkowych (Monitor Polski Nr 37, poz. 542 z późniejszymi zmianami);
7)
przepis § 17 uchwały nr 119 Prezydium Rządu z dnia 4 lutego 1953 r. w sprawie przekazania Ministrowi Budownictwa Miast i Osiedli przedsiębiorstw państwowych w zakresie budownictwa wojskowego, podległych dotychczas Ministrowi Obrony Narodowej, z tym że upoważnia się Ministra Obrony Narodowej do stosowania nadal dodatków do robocizny w ramach kosztorysu generalnego dla budów przez niego określonych;
8)
uchwała nr 327 Prezydium Rządu z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie norm pracy i wzmocnienia dyscypliny płac;
9)
uchwała nr 514 Prezydium Rządu z dnia 1 lipca 1953 r. w sprawie rozszerzenia zakresu robót budowlano-montażowych objętych jednolitymi (powszechnie obowiązującymi) względnie branżowymi normami pracy;
10)
uchwała nr 51 Prezydium Rządu z dnia 29 stycznia 1955 r. w sprawie dodatków na roboty wykonywane w warunkach zimowych przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 12, poz. 126 z późniejszymi zmianami);
11)
uchwała nr 977 Prezydium Rządu z dnia 10 grudnia 1955 r. w sprawie ujednolicenia norm pracy i płacy przy obróbce kamienia budowlanego;
12)
uchwała nr 824 Prezydium Rządu z dnia 15 października 1955 r. w sprawie trybu postępowania przy przeglądzie i zmianie norm pracy (Monitor Polski Nr 100, poz. 1395);
13)
uchwała nr 362 Prezydium Rządu z dnia 25 lipca 1956 r. w sprawie stawek jednostkowych na roboty transportowe wewnętrzne w budownictwie (Monitor Polski Nr 62, poz. 744);
14)
uchwała nr 706 Prezydium Rządu z dnia 13 listopada 1956 r. zmieniająca uchwałę nr 344 z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie wprowadzenia jednolitych norm i stawek akordowych dla robotników zatrudnionych przy pracach załadunkowych i wyładunkowych (Monitor Polski Nr 100, poz. 1158);
15)
uchwała nr 705 Prezydium Rządu z dnia 3 września 1955 r. w sprawie podstaw ustalania wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na etatach sprzątaczek (Monitor Polski Nr 84, poz. 997);
16)
uchwała nr 190 Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1956 r. w sprawie podwyżki wynagrodzeń najniżej zarabiających pracowników (Monitor Polski Nr 32, poz. 404);
17)
uchwała nr 255 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1956 r. w sprawie zmiany niektórych jednolitych norm pracy w zakresie robót budowlano-montażowych;
18)
uchwała nr 13 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie zasad wynagradzania robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych podległych Ministrowi Budownictwa w okresie zimy 1956/1957 roku (Monitor Polski Nr 4, poz. 27);
19)
uchwała nr 106 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie regulacji płac robotników zatrudnionych przy robotach murarskich;
20)
zarządzenie nr 138 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 maja 1956 r. w sprawie zmiany niektórych jednolitych norm pracy w zakresie robót budowlano-montażowych;
21)
zarządzenie nr 167 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 1956 r. w sprawie zasad wynagradzania spawaczy, kontrolerów spawów i wyżarzaczy spawów, zatrudnionych przy spawaniu urządzeń wysokoprężnych w resorcie budownictwa.
§  16.
Przepisy wydane przez zainteresowanych ministrów w porozumieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych na podstawie niniejszej uchwały wejdą w życie w terminach ustalonych w tych przepisach.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz innym zainteresowanym ministrom.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 7 marca 1958 r.
* Z dniem 1 lipca 1964 r. nin. uchwała traci moc obowiązującą w zakresie unormowanym uchwałą nr 131 z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych. (M.P.64.32.139), zgodnie z § 24 przywołanej uchwały.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.20.125

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Płace w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.
Data aktu: 07/03/1958
Data ogłoszenia: 27/03/1958
Data wejścia w życie: 27/03/1958, 07/03/1958