Uznanie za rezerwat przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 23 stycznia 1958 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Ostoja Bobrów Kudypy" obszar o powierzchni około 3.510 ha, położony w gromadach Łukta i Biesal, w powiecie ostródzkim i w gromadach Wołowno i Gietrzwałd, w powiecie olsztyńskim województwa olsztyńskiego.
2.
W skład rezerwatu wchodzą tereny stanowiące własność Państwa i własność niepaństwową, których granice mają przebieg następujący:

od punktu, w którym przecina się szosa Mostkowo-Łukta z torem kolejowym Morąg-Olsztyn, granica biegnie w kierunku wschodnim tym torem do granicy lasów Nadleśnictwa Państwowego Kudypy, a następnie w kierunku południowo-wschodnim granicą lasów państwowych aż do granicy oddziału 200A według oznaczenia przyjętego w planie urządzenia gospodarstwa leśnego Nadleśnictwa Państwowego Kudypy na okres 1948-1957 r. Od tego punku granica biegnie wzdłuż prawego brzegu rzeki Giłwy, a następnie wokół brzegów jeziora Giłwa i z kolei wzdłuż lewego brzegu rzeki Giłwy w odległości 50 m od tych brzegów aż do drogi leśnej Pelnik-Woryty, a następnie tą drogą w kierunku południowo-zachodnim aż do prawego brzegu starego koryta rzeki Pasłęki i dalej na południe starym korytem tej rzeki do rzeki Pasłęki. Od tego miejsca granica biegnie na zachód prawym brzegiem rzeki Pasłęki do miejscowości Łęguty, skąd skręca na północ i biegnie szosą Łęguty-Łukta-Mostkowo aż do punktu przecięcia się tej szosy z torem kolejowym Morąg - Olsztyn. Granice rezerwatu są oznaczone na mapie rezerwatu w skali 1 : 25.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.

3.
Rezerwat tworzy się w celu ochrony bobrów.
4.
Na terenach bytowania bobrów, a mianowicie:
1)
na odcinku rzeki Pasłęki od jeziora Isąg do mostu kolejowego koło stacji kolejowej Gamerki Wielkie,
2)
na odcinku rzeki Giłwy od jeziora Giłwa do rzeki Pasłęki oraz na jeziorze Giłwa,
3)
na odcinku starego koryta rzeki Pasłęki od rzeki Giłwy do drogi leśnej Pelnik-Woryty,
4)
na terenach ciągnących się pasami szerokości 50 m wzdłuż obydwu brzegów odcinków rzek i jeziora wymienionych w pkt 1-3 zabronione są wszelkie czynności gospodarcze, a w szczególności:
a)
przebywanie na terenie rezerwatu osób do tego nie upoważnionych przez konserwatora przyrody, z wyjątkiem miejscowej administracji lasów państwowych oraz osób zatrudnionych przy wywozie drewna z lasu,
b)
koszenie trawy, wycinanie drzew, krzewów, trzciny, sitowia i innych roślin,
c)
zbiór owoców oraz nasion drzew i krzewów,
d)
zbiór ściółki leśnej, grzybów, ziół leczniczych oraz innych roślin lub ich części,
e)
pasanie zwierząt gospodarskich,
f)
niszczenie lub uszkadzanie drzew i innych roślin,
g)
polowanie, chwytanie, płoszenie i zabijanie dziko żyjących zwierząt,
h)
łowienie ryb i raków,
i)
niszczenie domków i nor bobrzych oraz niszczenie gniazd, podbieranie jaj i piskląt wszelkich gatunków ptactwa,
j)
zanieczyszczanie wody i terenów rezerwatu oraz zakłócanie ciszy,
k)
umieszczanie tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem znaków związanych z ochroną terenu,
l)
wznoszenie budowli oraz zakładanie lub budowa urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych.
5.
W części rezerwatu, nie wymienionej w ust. 4, o łącznej powierzchni 3.337,50 ha, zabronione są:
a)
przebywanie na terenie rezerwatu osób do tego nie upoważnionych przez miejscową administrację lasów państwowych,
b)
wycinanie drzew osiki, topoli, wierzby oraz krzewów łozy w odległości mniejszej niż 300 m od brzegów rzek i jezior,
c)
niszczenie gniazd, podbieranie jaj i piskląt wszelkich gatunków ptactwa,
d)
zbiór grzybów, jagód, ziół leczniczych oraz innych roślin,
e)
zbiór ściółki leśnej, pasanie zwierząt gospodarskich w lesie, z wyjątkiem ogrodzonych pastwisk należących do miejscowej administracji lasów państwowych,
f)
zanieczyszczanie rezerwatu oraz zakłócanie ciszy.
6.
Zakazy wymienione w ust. 4 lit. a), b), e) oraz w ust. 5 lit. a), b) nie dotyczą terenów stanowiących własność prywatną.
7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.11.72

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uznanie za rezerwat przyrody.
Data aktu: 23/01/1958
Data ogłoszenia: 20/02/1958
Data wejścia w życie: 20/02/1958