Zakres i tryb kontroli funduszu płac, wykonywanej przez Narodowy Bank Polski w stosunku do spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 października 1957 r.
w sprawie zakresu i trybu kontroli funduszu płac, wykonywanej przez Narodowy Bank Polski w stosunku do spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Na podstawie § 12 ust. 2 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się do funduszu płac w spółdzielniach i powiatowych związkach gminnych spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", zwanych w dalszym ciągu zarządzenia "spółdzielniami".
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do zakładów własnych spółdzielni i związków spółdzielni, zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
W spółdzielniach środki pieniężne na osobowy fundusz płac i prowizje nie mogą przekraczać:
a)
kwartalnego planu osobowego funduszu płac przeznaczonego na wynagrodzenia stałe i ryczałty pracowników administracyjno-biurowych oraz na planowany fundusz premiowy dla: członków zarządów, kierowników spółdzielni, dyrektorów (kierowników) zakładów i ich zastępców w zakładach na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym oraz dla głównych księgowych,
b)
kwartalnego planu osobowego funduszu płac przeznaczonego na wynagrodzenia stałe, ryczałty i fundusz premiowy pozostałych pracowników,
c)
kwartalnego planu osobowego funduszu płac przeznaczonego dla pracowników wynagradzanych systemem prowizyjnym, czasowo-premiowym i akordowym - skorygowanego o procent wykonania planu produkcji globalnej w cenach porównywalnych, a planu obrotu lub usług - w cenach bieżących,
d)
kwartalnego planu prowizji skorygowanego o procent wykonania kwartalnego planu obrotów handlu drobno-detalicznego w cenach bieżących.
4.
W spółdzielniach środki pieniężne na bezosobowy fundusz płac i honoraria nie mogą przekraczać rocznego planu bezosobowego funduszu płac i honorariów.
§  2.
1.
Środki pieniężne zapotrzebowane przez spółdzielnie na osobowy fundusz płac i prowizje powyżej granic określonych w § 1 ust. 3 lit. b), c) i d) stanowią przekroczenie osobowego funduszu płac lub prowizji.
2.
W razie gdy granica kwotowa, do której mogą być pobierane środki pieniężne na osobowy fundusz płac i prowizje (§ 1 ust. 3 lit. b), c) i d), jest wyższa od sumy środków zapotrzebowanych, powstaje w spółdzielni oszczędność osobowego funduszu płac lub prowizji, która może być wykorzystywana w ciągu roku kalendarzowego.
§  3.
1.
Jeżeli kwota przekroczenia funduszu płac (§ 2 ust. 1) nie mieści się w oszczędnościach poprzednich kwartałów roku kalendarzowego, spółdzielnia powinna kwotę przekroczenia wygospodarować do końca następnego kwartału (nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego).
2.
Środki osobowego funduszu płac, o którym mowa w § 1 ust. 3 lit. a), nie mogą być zwiększane o kwoty oszczędności powstałe w funduszu płac przewidzianym w § 1 ust. 3 lit. b), c) i d).
3.
Przekroczenia prowizji nie mogą być pokrywane oszczędnościami powstałymi w osobowym funduszu płac, o którym mowa w § 1 ust. 3 lit. a), b) i c).
4.
Do czasu wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac (§ 2 ust. 1), nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego, spółdzielnia będzie opłacać odsetki karne od kwoty przekroczenia w wysokości 18% w stosunku rocznym.
5.
Spółdzielnia powinna zawiadomić na piśmie oddział banku i jednostkę nadrzędną o środkach przedsięwziętych dla wygospodarowania kwoty przekroczenia funduszu płac, nie znajdującego pokrycia w oszczędnościach.
§  4.
1.
W razie przekroczenia funduszu płac (§ 2 ust. 1) nie znajdującego pokrycia w oszczędnościach poprzednich kwartałów danego roku kalendarzowego:
a)
jednostka nadrzędna zbada przyczyny przekroczenia funduszu płac i wyda odpowiednie polecenie,
b)
zawiesza się wypłatę funduszu premiowego przypadającego za trzeci miesiąc kwartału, w którym nastąpiło przekroczenie funduszu płac, pracownikom wymienionym w § 1 ust. 3 lit. a) - do wysokości kwoty przekroczenia funduszu płac; w razie przekroczenia funduszu płac w IV kwartale prawo do otrzymania premii z funduszu premiowego (§ 1 ust. 3 lit. a) wygasa ostatecznie.
2.
Jeżeli kwota przekroczenia funduszu płac przewyższa kwotę funduszu premiowego (§ 1 ust. 3 lit. a) przypadającego za ostatni miesiąc kwartału, w którym nastąpiło przekroczenie funduszu płac, zawiesza się również wypłaty funduszu premiowego przypadające za pierwszy i drugi miesiąc następnego kwartału - do wysokości kwoty brakującej na pokrycie przekroczenia funduszu płac. Kwota zawieszonego funduszu premiowego nie może przewyższać ogólnej kwoty funduszu premiowego przypadającej za trzeci miesiąc kwartału, w którym nastąpiło przekroczenie funduszu płac oraz za pierwszy i drugi miesiąc kwartału następnego.
3.
Jeżeli spółdzielnia wygospodaruje kwotę przekroczenia funduszu płac (§ 2 ust. 1) w okresie ustalonym w § 3, fundusz premiowy zawieszony zgodnie z ust. 1 lit. b) i ust. 2 podlega wypłacie; wypłata następuje na podstawie decyzji jednostki nadrzędnej.
§  5.
Jeżeli spółdzielnia na podstawie bilansu i innych dokumentów udowodni wobec oddziału banku i jednostki nadrzędnej, że przekroczenie funduszu płac było ekonomicznie uzasadnione, powodując zmniejszenie innych kosztów albo zwiększenie zysku, lub powstało wskutek wypłaty premii oszczędnościowych oraz wynagrodzeń z tytułu mechanizacji i racjonalizacji wykonywanych w trybie uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji (Monitor Polski Nr 35, poz. 417) - nie stosuje się rygorów przewidzianych w § 3 i § 4.
§  6.
Odsetki karne od sumy przekroczenia funduszu płac (§ 2 ust. 1) zostaną spółdzielni zwrócone, jeżeli spółdzielnia wygospodaruje kwotę przekroczenia w okresie ustalonym w § 3. W razie niewygospodarowania przez spółdzielnię kwoty przekroczenia funduszu płac zapłacone odsetki karne zostaną po okresie przewidzianym do wygospodarowania przekroczenia funduszu płac przekazane na fundusz wyrównawczy strat Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", a prawo do otrzymania premii zawieszonej w trybie § 4 ostatecznie wygasa.
§  7.
1.
Spółdzielnie składają we właściwych oddziałach Narodowego Banku Polskiego:
a)
roczne plany produkcji globalnej, obrotów lub usług oraz osobowego funduszu płac i prowizji z podziałem na kwartały,
b)
kwartalne plany produkcji globalnej, obrotów lub usług i kwartalne plany osobowego funduszu płac i prowizji,
c)
roczne plany bezosobowego funduszu płac i honorariów,
d)
sprawozdania z wykonania planu funduszu płac.
2.
Spółdzielnie obowiązane są składać w oddziałach banku plany funduszu płac i sprawozdania z ich wykonania w układzie dostosowanym do potrzeb bankowej kontroli funduszu płac.
3.
W razie gdy ustalony przez spółdzielnię plan produkcji globalnej, obrotu lub usług oraz funduszu płac budzi zasadnicze zastrzeżenia, oddział banku może zgłosić spółdzielni swoje uwagi. Jeżeli spółdzielnia nie uwzględni zastrzeżeń i uwag oddziału banku, oddział banku może zażądać ustosunkowania się do nich przez jednostkę nadrzędną.
§  8.
1.
Jeżeli spółdzielnia wykazuje systematyczne przekroczenia funduszu płac lub gdy posiada poważne zobowiązania z tytułu niewygospodarowania oszczędności na pokrycie tych przekroczeń, jednostka nadrzędna z własnej inicjatywy lub na wniosek oddziału banku powinna przeprowadzić szczegółowe badania gospodarki funduszem płac w spółdzielni i przedsięwziąć środki zmierzające do uporządkowania tej gospodarki.
2.
W razie świadomego łamania dyscypliny płac jednostka nadrzędna powinna wyciągnąć konsekwencje służbowe w stosunku do osób winnych, a w razie stwierdzenia przestępstwa - przekazać sprawę organom powołanym do ich ścigania.
§  9.
1.
Narodowy Bank Polski ma prawo sprawdzania prawidłowości i rzetelności przedstawianych przez spółdzielnie dokumentów, jak również badania gospodarki funduszem płac spółdzielni.
2.
Jednostki nadrzędne obowiązane są ustosunkować się do uwag i propozycji Narodowego Banku Polskiego w ciągu 4 tygodni.
§  10.
Szczegółowy tryb bankowej kontroli funduszu płac oraz dokumenty potrzebne bankowi do sprawowania kontroli określi instrukcja Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
§  11.
Na wniosek Prezesa Zarządu Głównego Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" Prezes Narodowego Banku Polskiego może ustalić wyjątki od zasad określonych niniejszym zarządzeniem.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.85.507

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i tryb kontroli funduszu płac, wykonywanej przez Narodowy Bank Polski w stosunku do spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
Data aktu: 15/10/1957
Data ogłoszenia: 02/11/1957
Data wejścia w życie: 02/11/1957, 01/07/1957